Yumurtlama Hesaplama – Yumurtlama Dönemi Hesaplama

Yumurtlama Hesaplama – Yumurtlama Dönemi Hesaplama

05.09.2020
24

Son Adet Başlangıç Tarihi

Adet Düzeni (Genelde 28 gün)


yumurtlama hesaplama

Yumurtlama hesaplama sı hamile kalmak isteyenler için oldukça önemlidir. Yumurtlama dönemi hesaplama sı doğru yapılarak cinsel ilişkiye girilirse çiftlerin çocuk sahibi olma şansları artmaktadır. Fakat, unutulmamalıdır ki yumurtlama dönemi hesaplanarak gebelikten korunmaya çalışmak doğru ve sağlıklı bir yöntem değildir. Kendini anne-baba olmaya hazır hissetmeyen, gebelik planlamayan çiftler daha güvenilir doğum kontrol yöntemlerini kullanmalıdır.

Yumurtlama yani ovulasyon döneminin hesaplanması için farklı yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi, hazır kitlerdir. Hazır kitler, yumurtlama döneminin tahminini yapmaya yardımcı olmaktadır. Bir diğer yöntem ise bazal vücut ısısı ölçümünü yaparak ovulasyon hakkında bilgi sahibi olmaktır. Bazal vücut ısısı ölçümü, sabah yataktan kalkar kalkmaz yapılması gereken vücut ısısı ölçümü olarakda adlandırılmaktadır. Bazal vücut ısısı ölçümü yapılırken, iki regl dönemi arasında her sabah vücut sıcaklığı ölçülerek not alınmalıdır.

Yumurtlama günü nün hemen ardından kişinin vücut ısısı, 1 ila 1,5 santigrat derece kadar artmaktadır. bu artış Progesteron hormonu sayesinde olmaktadır. Eğer vücut ısısı sabit aralıklarla seyrediyorsa kişi yumurtlama döneminde değildir. Genellikle yumurtlamadan bir gün sonra vücut ısısı yükselmektedir. Ortaya çıkan bazal vücut ısısı sayesinde kişi ne zaman yumurtladığını anlayabilmektedir. Bu yöntemlerin yanı sıra regl döngüsünün takip edilmesi ile de yumurtlama dönemi pratik bir şekilde hesaplanabilir.

Âdet(Regl) döngüsü ile yumurtlama dönemi hesaplama

Yumurtlama döneminin hesaplanması düzenli adet döngüsüne sahip olan kişiler için oldukça kolaydır. Yeni bir adet dönemi ile beyin, bir salgı bezi olan hipofiz bezini üreme sistemini harekete geçirmesi için uyarır. FSH (Folikül Uyarıcı Hormon) ve LH (Luteinleştirici Hormon) hormonlarını hipofiz bezi salgılamaktadır. FSH ile yumurtalık rezervindeki yumurtalar olgunlaşma sürecine girer. Olgunlaşan yumurtanın LH ile o çatlaması sağlanır. Bu süreç sonrasında yumurta, fallop tüplerine atılarak döllenme gerçekleşir.

Yumurtlama (ovulasyon) döneminin hesaplanabilmesi için öncelikle iki adet döneminin başlangıç günleri arasındaki gün sayısı belirlenmelidir. Genel bir ortalama ile 28 günde bir gerçekleşen adet kanaması, kişiden kişiye değişiklik göstererek 21 ile 35 gün arasında gerçekleşebilmektedir.

28 günde bir âdet gören bir kadında yumurtlama, bir sonraki âdet kanamasının ilk gününden önceki 14.günde gerçekleşir. Eğer her 30 günde bir âdet görülüyor ise yumurtlama günü, 16. güne denk gelir. Yumurtlama gününü doğru hesaplayabilmek için iki âdet kanaması döneminin arasındaki sayıdan 14’ü çıkarmak gerekir. Yani 35 günde bir âdet gören kişinin yumurtalama günü hesaplaması 35-14=21 şeklinde yapılmalıdır. Bu sonuca göre bu kişi gebe kalmak için 21. günde cinsel ilişkiye girmelidir. Ancak hamileliğin sağlanabilmesi için bu günden önce veya sonra da cinsel ilişkiye girilebilir.

Kadın yumurtasının canlı kalma süresi 12 ile 24 saat arasında değişebilmektedir. Sperm ise kadın vücudunda 4-5 gün kadar canlı olarak kalabilmektedir. Yani özetleyecek olursak adet kanamasının 21. günden önceki 5 gün boyunca ya da yumurtlamadan sonraki 24 saat boyunca girilen cinsel ilişkiyle de gebelik sağlanabilir.

Âdet düzensizliği olan kişilerde yumurtlama dönemi hesaplama

Bir kadın ortalama 28 günde olması gereken adet kanamasını 21 günden az veya 35 günden fazla aralıklarla yaşarsa gerçekleşen bu kanama adet düzensizliği olarak değerlendirilmektedir. Bununla birlikte 3 adet dönemi boyunca ya da daha fazla periyot boyunca âdet kanaması yaşanmaması, adet süresinin olması gerekenden kısa yaşanması ya da uzun sürmesi de âdet düzensizliği olarak adlandırılır. Bu durum genellikle hormonal düzensizliklerden kaynaklanmakla birlikte yumurtalık kisti, miyom, polip, diyabet, depresyon gibi farklı bir çok rahatsızlıklara bağlı olarak da gerçekleşebilmektedir.

Adet düzensizliği yaşayan kişilerin yumurtlama dönemini, âdet dönemi takibi yöntemiyle hesaplaması mümkün değildir. Eczanelerde satılan yumurtlama kitleri ile adet düzensizliği olan kişiler yumurtlama dönemini öğrenebilmektedir.

Sağlık ile ilgili diğer yazılarımız için Hamilelikte Sağlık kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

Sıkça Sorulan Sorular

Adetten iki hafta sonra yani 14 ile 16.gün arasında hamile kalma ihtimali oldukça yüksektir. Erkeklerin spermleri rahimde dördüncü güne kadar canlı kalabildiği için adetten sonra 10.günden itibaren ilişkiye girmek ve bunu sürdürmek gebelik ihtimalini en yüksek seviyeye çıkarır.

Yumurta çatlaması, kadınların belirli dönemlerinde yumurtanın yumurtalıktan dışarıya çıkması durumuna denmektedir. Kasık kısımlarında ağrılara neden olan yumurta çatlaması göğüslerde şişlik, ve vücut ısısında artma gibi tepkimelere yol açabilmektedir.

Sperm kadın vücudunda, ilişkiden sonra 48 saat kadar yaşar. Hatta çok iyi sperm parametreleri varsa ve ortam da uygunsa bu süre 72 saate kadar çıkabilir.

Yumurtanın olgunlaşıp içinde bulunduğu folikülden çıkması ve mobilize olması 6 gün kadar sürse de, yumurtlama yaklaşık olarak 24 saat sürer.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.