[single_loop]

Yenidoğan Bebek – Hoş geldin Bebeğim!

31.05.2020
73
Yenidoğan Bebek – Hoş geldin Bebeğim!

[Resim: yenidogan-bebek.png]

Dokuz aylık hamilelik süreci geride kalıpta bebeğimizi kucağımıza aldık! Hamilelik süresince aklımıza takılan bütün sorular ile yüzleştiğimiz zaman o muhteşem an! Yeni anne-baba olarak pek çok ilk ile karşı karşıya kalacağız ve birçok karmaşık duyguyu bir arada yaşayacağız.Korku, tarifsiz mutluluk, şaşkınlık…Ve daha birçoğu.

Hastaneden eve dönüşte evin düzeninin nasıl olması gerektiğinden, yeni doğmuş bebeğimizin bakımına ve ilk banyo gibi dikkat edilmesi gereken pek çok konu anne baba olarak endişelerimiz arasındadır. Yenidoğan bebek bakımında tecrübeli aile yakınlarımızın destekleri yeni anne-baba olarak bizi rahatlatıyor da olsa bebek bakımı ile ilgili detayları bizim önceden okumamız ve bilgi sahibi olmamız, destek ile birlikte tecrübe ettiğimizde öğrenmemizi ve alışmamızı kolaylaştırır.

[Resim: yenidogan-bebek1.png]

Yenidoğan Bebeğin Fiziksel Gelişimi 

Anne-baba olarak takip etmemiz gereken bir diğer şey yeni doğan bebeğimizin fiziksel gelişimidir. Her bebeğin gelişimi kendine has olmakla birlikte yeni doğan bebek 2.500-4.000 gram arası bir kiloda ve yaklaşık 49-52 santim uzunluğunda doğar. Bebek doğumdan sonra kilosunun birazını kaybeder fakat bu kiloları hızla geri alır. İlk aylar bebeğin hızla büyüdüğü zamanlardır. Bebek hızla kilo alır ve boyu uzar. Dik durabilmesi, kollarını ve bacaklarını kontrol edebilmesi için ise zamana ihtiyacı vardır.

Yenidoğan bebeklerin gelişimi ile ilgili diğer yazılarımız için Yenidoğan Bebek kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.