[single_loop]

Tuvalet İletişimi

31.05.2020
81
Tuvalet İletişimi
[Resim: tuvalet-iletisim.png]

Tuvalet eğitiminden ayrı bir görüş ve metot olan Türkçede tuvalet iletişimi, bebeğin tuvalet ihtiyacının ailesi tarafından gözlemlenip bez yerine tuvalet veya tuvalet işlevi görebilecek bir aparata yapmasına yardımcı olmaktır. Adından da anlaşılacağı üzerine bu bir eğitimden ziyade, aile ve bebek arasında aktif bir iletişime dayanır. Bebeğinin verdiği sinyalleri gözlemleyerek ve genelde tuvaletini yaptığı zaman aralığını gözeterek bebeğin tuvaletini yapacağı sırada tuvalete veya bir aparata tutarak yaptırılmasıdır.
Bu uygulamada insanların- diğer tüm canlılar gibi- kendini, yattığı yeri veya bakıcısını kirletmeme içgüdüleriyle doğduğu dolayısıyla yeni doğan insan yavrusunu yüzyıllardır aktarılan genetik hafızasında kendini kirletmeme ve tuvaletini altına yapmama bilgisi bulunduğu düşünülüyor.

Marjinal bir teori gibi görünebilir. Bebeklerin ağlama gerekçeleri arasında altlarını kirletmiş olmaları ilk sıralarda yer alır. Aslında bebekler ilk zamanlar altlarını kirlettikten sonra değil kirletmek üzere oldukları zaman ağlarlar, çünkü bundan rahatsız olurlar. Özellikle ilk 4 ay bebeğinin altını açtığı an çişini veya kakasını yaptığını görmeyen neredeyse yok gibidir. Ya da başka bir sorunu yokken ağlayan bebeğinin altını açtığı an ağlamayı kestiğini çoğu zaman gözlemlemiştir. İşte tüm bunların sonuna bu teorinin çıkarımı bebeklerin altını bezlenmesini sevmediğidir.

TUVALET İLETİŞİMİ NASIL UYGULANIR?

Tuvalet İletişimi doğumdan itibaren uygulanabileceği gibi 0-18 ay arasında bir zamanda da uygulanabilir. Ama bu aşamada da “ne kadar erken o kadar iyi” olacağı temeline dayanır.
Tam zamanlı bir iletişimi seçip gece-gündüz bu şekilde devam edebileceğiniz gibi, hayat şartlarınız ve kendinizi hazır hissetmenize bağlı olarak yarı zamanlı olarak da uygulayabilirsiniz. Uygulama şeklinin katı olmaması her kesimden aile için uygulanabilir bir yöntem olmasına katkı sağlıyor.
Tİ uygularken bebeğinizin altını bağlamaya devam edebilir veya tamamen bezsiz olarak da uygulanabiliyor. Çünkü çiş veya kaka zamanı geldiğini düşündüğünüzde aynı şekilde bezini açıp tuvalete tutabiliriz.

[Resim: tuvalet-iletişimi.png]

TUVALET EĞİTİMİ NE ZAMAN ?

Bebeğimizi tuvalete tutacağımız zamanı anlamanız için öncelikle birkaç gün bebeğimizin altını açık bırakıp çişini veya kakasını yapmadan önce nasıl tepkiler verdiğini ve ne sıklıkla yaptığını gözlemlemek ve bunları bebeğimizin kişisel tepkileri ve zamanlaması olarak kaydederek başlayabiliriz. Bebeğimizin kişisel sinyalleri dışında evrensel zamanları da değerlendirebilirsiniz. Bunlar;
• Anne sütü alan bebekler için uzun bir emzirmeden sonra ( bebeğinizin emzirme esnasında aniden durup yüzünüze bakması da bir sinyaldir),

• Ek gıdaya geçen bebekler için ana öğünlerden sonra,
• Gece uykusu veya öğlen uykusundan uyandıktan sonra ki zamanları değerlendirebiliriz.
Genel bebek sinyalleri ise:
• Aniden huysuzlanma,
• Kucakta veya taşıyıcıda ise kucaktan inme veya taşıyıcıdan çıkma isteği
• Uyku esnasında sağa sola dönme, poposunu yukarı doğru kaldırma gibi durumları sinyal olarak değerlendirebiliriz.
Erken çocukluk (12-18 ay) sinyalleri;   
• Oyun esnasında aniden duraksama,
• Kapı, koltuk arkası veya tenha bir köşe arama,
• Yemek esnasında aniden kalkmak isteme,
• Klozetine veya aparatına yönelme bebeğimizin tuvalet için verdiği tepkilerdendir.
Ayrıca bizim içgüdülerimiz, bebeğimizin tuvaleti olduğunu hissetmemiz, bebeğimizin çiş veya kaka dediğini duyar gibi olmamız gibi durumlarda süreci ona göre yönetebiliriz.

[Resim: tuvaletegitimi1.png]

NASIL UYGULANIR?

Bebeğimizin tuvaletini yapması için en ideal pozisyon çömelme de diyebileceğimiz squat pozisyonudur. Yeni doğan bebeklerde bunu bebeğinizin bacaklarına alttan kollarınızla destek vererek yaptırabilirsiniz.

FAYDALARI NELERDİR?

Tuvalet İletişimi bebeğimizin ihtiyaçlarının doğal bir yolla giderilmesini sağlayan sevgi ve güven dolu bir yoldur. Üstelik tuvalet ihtiyacını altını kirleterek gidermediği için sentetik bez kullanımı büyük ölçüde azalır. Bu da hem maddi açıdan kolaylık hem de bebeğinizin sağlığı için avantajlıdır. Ayrıca doğaya bırakılan atıkların azalması ekolojik duyarlılığa katkı sağlar.
.

 

 

Bebek bakımı ile ilgili diğer yazılarımız için Bebek Bakımı kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.