[single_loop]

Tuvalet Eğitimi – Artık Ben de Tuvalete Gidiyorum!

31.05.2020
77
Tuvalet Eğitimi – Artık Ben de Tuvalete Gidiyorum!
[Resim: tuvalet-egitimi.png]

ARTIK BENDE TUVALETE GİDİYORUM!

Tuvalet eğitimi hem bebeğimiz hem de bizim için oldukça zorlu bir süreç. Strese girmeden bebeğimizi zorlamadan ona rehberlik yaparak bu süreci daha sağlıklı yürütebiliriz. Her bebek bir şeyleri yapabilmek için kendi gelişim hızı içinde ilerler. O yüzden bebeğimizin hazır bulunuşluğunu takip ederek hazır olduğunda süreci başlatmak daha sağlıklı olacaktır.

Çocuklarda Tuvalet Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Tuvalet eğitiminde temel prensip miniğimizi ödüllendirmedir. Bu ödüllendirme sözel ya da davranışsal olabilir. Bebeğimize, çişini ya da kakasını altına yapmak yerine tuvalete yapmasının ne kadar gerekli, hoş, önemli ve başarılı bir davranış olduğunu fark ettirmeliyiz. Başlangıçta bebeğimizi tuvalete her gittiğinde onu sözel olarak ödüllendirebiliriz. Bu başarısını çocuğunuzun hayatında önemli olan kişilere (baba, büyükanne, dede vs.) çocuğunuz yanınızdayken anlatabiliriz. Fakat asla ceza uygulamamalıyız. Arada çiş kaçırmasının olması derece normal olduğunu anlatmalıyız; bu durumda ‘’Bir dahaki sefere başaracaksın inanıyorum.’’ diyerek cesaretlendirebiliriz. Bebeğimize bunun normal olduğunu ve bu eğitimde çabasını ödüllendireceğimizi fark ettirmeliyiz. Çişini tuvalete yapmak yerine altına ya da yatağına yapan çocuğunuzu asla azarlamamalıyız, utandırmamalıyız ve özellikle diğer aile fertlerinin ve başka insanların yanında aşağılamamalıyız.
 • Bebeğimizin bezini artık çıkarmayı düşünüyorsak, bezini tuvalette değiştirmeye başlamamız, onun bu mekanla bu eylemi eşleştirmesi açısından da faydalı olur. Bebeğimizin altını temizlerken ona yumuşak davranmalıyız. Uzamış bir tuvalet eğitiminin kızgınlığını, bebeğimizin altını değiştirmeye eylemine yansıtmamız bebeğimizin kaygılarını artırma ve temel güven duygusu gelişimi bu evreden başlayarak olumsuz etkilenmemesi açısından önemlidir.
 • Bebeğimize çiş ve kaka yapmaktan bahsederken, pis, iğrenç, kötü kokuyor gibi kelimeler kullanmamalıyız. Çünkü bu yaklaşım bebeklerde tuvalet ve tuvaletle ilgili konulardan iğrenmeyi ve hatta korku duygusunu geliştirebiliyor. Hatta birçok çocuğun bu nedenle tuvaletten korktukları, çiş ve kakalarını tutmaya eğilimli oldukları biliniyor. “Çişli ve kakalı kalmak pistir” demek yerine “altının kuru ve temiz olması çok hoş ve rahat bir duygudur” dememiz bebeğimize daha faydalı olacaktır.
 • Bebeğimizin kendi başına iç çamaşırını indirmesini ve tekrar giymesini öğretmeliyiz. Tuvalet temizliğini kendi başına nasıl yapabileceğini göstermek bu eylemleri mümkün olduğunca kendi başına yapabilmesini desteklemeliyiz. Sifonu çekmek, ellerini yıkamak, havlu kullanmak gibi tuvaletle ilgili diğer becerilerini de geliştirmesine ve her seferinde bu işleri yapmasına izin vermeliyiz.
[Resim: tuvaletegitimi1.png]
 • İlk kez tuvalete oturacak miniğimiz ürkmemesi (Özellikle de içine düşme tehlikesi varsa) ve çişini-kakasını yapmak istememesini doğal karşılamalıyız. İlk aşamada lazımlık kullanarak bu korkusunu atmasını sağlayabiliriz. Ama lazımlığı uzun süre kullanmamız sağlıklı olmayacağından onun klozetten korkmasını engellemek için, klozetin üstüne çocuklar için yapılmış klozet kapaklarından takabiliriz. Bu bebeğimizin kendini tuvaletin üstünde güvende hissetmeli. Basamak türü yükseltiler klozete rahat ulaşmasını sağlar ve ayrıca otururken kendisini daha güvende hissetmesine yardımcı olur.
 • Başlangıçta belirli aralıklarla lazımlığa ve sonra da klozete oturmasını (tuvaletini yapmadan) ödüllendirmeliyiz.
 • Tuvalet kağıdı kullanımının önemini anlatmalıyız. Temizliğini yetirince yapamadığında sert bir şekilde müdahale etmeyin; bunun yerine temizliği kolaylaştıracak yollar öğretip başarmasına yardımcı olmalıyız. Yeni öğrenilen hiçbir beceri başlangıçta mükemmel olmayabilir o yüzden miniğimize zaman vermeli ve bu becerisini geliştirmesine fırsat vermeliyiz.
 • Tuvalet eğitimi süresince sabırlı olmalıyız. Miniğimizin bu sürecin başaramayacağı ve sürekli stres yaratan bir durum olduğunu düşünmemeliyiz. Sürekli bu konunun konuşmamız, sık sık tuvalet eğitimi ile ilgili endişelerin dile getirilmemiz bebeğimiz üzerinde bir baskı yaratabilir. Bu, onun için doğal ve keyifli bir süreç olmalı. Eğitimin temel kuralı kararlılık ve düzendir.
 • Bazı durumlarda yeterli ve olumlu çabamıza rağmen 4 yaşından sonra da çocuğumuzda alt ıslatma problemi devam ediyorsa, önce durumun fizyolojik kökenli olabileceğini düşünerek onu tıbbi bir muayeneye götürmeliyiz. Muayene sonucunda tıbbi bir sorun saptanmadıysa sorunun psikolojik kaynaklı olma olasılığı düşünülebilir. Bu durumda profesyonel bir yardıma başvurulmalı, durumun ruhsal kökenli olup olmadığı değerlendirilmelidir.
 • Çocuğumuz bazen tuvalet eğitimi kazanmış olmasına rağmen yeniden alt ıslatmaya başlayabilir. Bu durumda da yaklaşım öncelikle, tıbbi bir sorun olup olmadığından emin olmak olmalıdır. Çocuklar gerginlik, sorun ve sıkıntı yaşadıklarında bunu değişik yollarla belli edebilirler. Alt ıslatma sorunu da bu yollardan biri olabilir. Bazen çocuğunuz, yeni doğan bir kardeşi varsa, bizim bebeğe gösterdiğimiz ilgiyi kıskanabilir ya da aile içi iletişim problemleri, anne-baba arasındaki tartışmalar, çocuğun yeterli sevgi ve ilgiden yoksun olması, çocuk ihmal ve istismarı gibi sorunlar da alt ıslatma sorununun oluşmasına neden olabilir.

  Bebek bakımı ile ilgili diğer yazılarımız için Bebek Bakımı kategorimizi inceleyebilirsiniz.

  NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.