Sağlıklı Emzirme – Bebeğimi Nasıl Emziririm?

31.05.2020
9
[Resim: emzirme.png]

Sağlıklı bir emzirme nasıl olur?

Rahat bir pozisyonda oturmalıyız sırt ve bel rahat bir yastıkla desteklemeliyiz. 

Bebeğimizi emzireceğimiz kolun altına bir yastık alarak emzirme süresince kolunu havada tutmaktan kaçınmalıyız.(Emzirme yastıkları bu konuda ideal.) 

Bebeğimizi emzirirken mümkün oldukça kendimize yakın tutmalıyız. Bebeğimizi kolun iç yüzeyine, baş dirsek boşluğuna gelecek şekilde yerleştirmeliyiz. Ardından sırtı boyunca popoya kadar el ile desteklemeliyiz.

Bebeğimizin vücut olarak tamamen bize dönük, karın karına olmalıyız. Bebeğin emzirme esnasında baş ve vücudunun aynı düzlemde olmasına dikkat edilmeliyiz.

[Resim: emzirenanne2.png]

Bebeğimiz eğer yanlış pozisyonda tutuluyorsa, emerken vücudu dışarıya dönükse boynu yamuk emmek zorunda kalır. Bu durumda boynu kısa sürede ağrıyacağı için emzirmeyi daha kısa sürede bırakacaktır.

Bebekler emerken dudakları dışarıya dönük olmalıdır. Memenin kahverengi kısmının hepsini mümkün olduğunca ağzına almalıdır. Emerken yanaklarındaki bombeliği korumalı ve çenesi memeye değmelidir.

Emerken yutkunma sesi haricinde bir ses çıkıyorsa, yanaklarında çukur oluşuyorsa, çenesi memeye değmiyorsa yanlış emdiğinin belirtisidir. Bebeğimiz sadece meme ucunu emerse, meme ucunu sert damağıyla ezeceği için anne memesinde çatlaklara sebep olabilir. Bu durumda, bebeğimiz hem sütü boşaltamayacak hem de bizim için ağrılı bir emzirmeye neden
olacaktır.

Anne emzirme öncesi memesinde dolgunluk ve sertlik olup olmadığını kontrol etmelidir. Eğer ele sert alanlar gelirse sıcak uygulama yapılabilir. Örneğin; duşa girilebilir, havlu ısıtılıp koyabilir, küçük sıcak su torbası ince bir havluya sarılarak sıcak uygulama yapabilir.

Sıcak uygulama yapıldıktan sonra bebeğimizi emzirir ya da sağarız. Göğüs boşaltıldıktan sonra ise soğuğa yakın bir uygulama yaparak, ödem alınır bu şekilde rahatlama sağlanır.

Bebeğimiz emerken ya da sağarken arada yuvarlak hareketlerle masaj yapmak sütün akışını kolaylaştıracak ve tıkanıklar varsa onların açılmasını sağlar

 

Emzirme ile ilgili diğer yazılarımız için Emzirme kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

] }
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.