[single_loop]

Prematüre Bebeklerde Cilt bakımı ve Temizliği

31.05.2020
64
Prematüre Bebeklerde Cilt bakımı ve Temizliği
prematüre

 

Prematüre Bebeklerde Cilt bakımı ve temizliği nasıl olmalı?

Prematüre bebeklerin ciltleri normal yenidoğan bebeklerin cildine göre daha çok hassastır ve bakımına daha fazla özen göstermek gerekir. Özellikle bebeğin dünyaya merhaba dediği ilk zamanlarda enfeksiyon kapma riski yüksek olduğu için bebeğin cildine dokunmadan önce ellerin temiz olduğundan emin olunmalıdır. Yine bebeğin alt temizliğini yaprıktan sonra ellerin tamamen temizlendiğinden olunmalıdır.

Bebeğin cilt pH dengesini bozan, parfüm, paraben ve alkol içeren hiçbir bakım ürünü kullanılmamalıdır. Bebek cildinin her zaman temiz tutulması gerekir. Cildin tahriş olmaması için bebek kaynatılmış ve ılıtılmış su ile yıkanabilir. Şampuan kullanılması tercihe bağlıdır fakat gerek yoktur.
Göbek kordonu enfeksiyon kapmaya çok elverişli olduğu için bakımı da çok dikkatli yapılmalı ve bu bölge sürekli kuru ve temiz tutulmalıdır. Bebeğin kalabalık ve havasız ortamlarda bulunmaması bebek için daha sağlıklı olacaktır.
Bebeğin gözünde çapaklanma var ise kaynamış, soğutulmuş suyla ve gazlı bezle sıklıkla silinerek temizlenmelidir. Ayrıca her bir göz için ayrı bir gazlı bez kullanılmalıdır.

Prematüre bebekler, zamanında doğan bebeklere göre daha fazla üşüyecekleri için bir kat daha fazla giydirilebilir. Vücut ısılarını koruyabilmeleri için bebeğin kıyafetlerinin vücudunun her yerini sarması gerekir aksi durumda bebek üşür ve kendini ısıtmak için ekstra enerji sarf eder. Bebeğin vücut ısısı sıklıkla kontrol edilmeli, bulunduğu odanın sıcaklığı sabit tutulmalıdır. %100 pamuklu kolay çıkarılabilen kıyafetler tercih edilmelidir.

Prematüre bebeklerin gelişimi ile ilgili diğer yazılarımız için Prematüre Bebek kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.