[single_loop]

Prematüre Bebeklerde Akciğer Sorunları

Prematüre Bebeklerde Akciğer Sorunları

Prematüre Bebeklerde Akciğer Sorunları

Prematüre Bebeklerde Akciğer Sorunları

Prematüre bebek normal süreden daha erken doğan bebeklerdir. Normal doğum süresi 38 hafta ila 42 hafta arasında iken prematüre bebeklerde bu süre 37 haftadan azdır. Erken doğan bebekler gelişimlerini tam olarak tamamlayamadıkları için bazı sorunlar yaşamaktadırlar. Çok sık görünen hastalıklardan biri de “kronik akciğer rahatsızlığı” olarak bilinen “bronkopulmüner dispilazi” dir. Bu bebeklerden doğduktan sonra nefes alıp vermede sorun yaşarlar çünkü prematüre bebekler halen oksijene ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden doğduktan sonra bu bebekler solunum cihazına bağlanarak nefes alıp verirler.

Kronik akciğer hastalığının şiddetinin dereceleri vardır.  Bunlar;

  • Hafif akciğer hastalığı: Bebek doğduktan sonra hastanede yattığı dönemde oksijen ihtiyacı devam eder fakat oda havasında oksijeni normaldir ve eve giderken solunum cihazına desteği olmaz.
  • Orta akciğer hastalığı: Bebeğin oda havasında oksijeni düşüktür. Geceleri veya beslenirken oksijen ihtiyacı duyabilir.
  • Ağır BPD: Oda havasında bebeğin oksijeni çok düşüktür. Bebekler solunum cihazına bağlı olarak oksijen ihtiyaçlarını karşılarlar.

Kronik akciğer hastalığı olan bebek eve giderken nelere dikkat edilmelidir?

  • Bebeğin uyurken, beslenirken ve dinlenirken oksijen ihtiyacı olup olmadığı control edilmelidir.
  • Eğer bebeğin solunumunda problem yaşanıyorsa doctor tarafından control edilmeli ve gerekirse ilaç tedavisi uygulanmalıdır.
  • Bebeğin kilosu takip edilmelidir.
  • Çocuğun bakımı ile ilgilenecek olan kişilere çocuğun bakımı, beslenmesi, kullanmakta olduğu ilaçlar ile ilgili bilgi verilmelidir.

Erken doğan bebeklerde sık görülen diğer bir sorun ise kalp rahatsızlığıdır. Kalp, prematüre bebeklerde normal bebeklerden daha küçük olduğu için kalp duvarları kalınlaşır. Bu kalınlaşma da kalpte ritim bozukluğuna, kalp çarpıntısına, kalbin kan pompalamasını engellemesine, nefes alıp vermede zorluğa sebep olur. Prematüre doğumlarda yaşanan kalp sorunları ileriki yıllarda tansiyona sebep olabilir. İşitme problemi, fiziksel gerilik, görme problemi gibi problemler de görülebilir. Prematüre bebeklerde bebek gelişimini tam olarak tamamlamadan dünyaya geldiği için diğer bebeklere göre direnci düşüktür ve bu da hastalıklara yakalanma riskini artırır. Bu yüzden bebeğin direncinin artması için prematüre bebeklerin bu dönemde anne sütüyle beslenmesi çok önemlidir.

 

 

Bebek sağlığı ile ilgili diğer yazılarımız için Bebek Sağlığı kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

YORUMLAR