Perine Masajı Nedir? Nasıl Yapılır?

Hamileliği kolaylaştıran perine masajı nedir? nasıl yapılır?

30.08.2020
14

perine masajı

Perine masajı nedir ? Vajina ve anüs arasındaki bölgeyi ifade eden terime perine denir. Perine bölgesi ortalama 3 cm çapında olan bir bölgedir. Normal doğum esnasında meydana gelen yırtılmalar genellikle bu alanda olmaktadır. Bazı durumlarda da doğum sırasında kontrolsüz yırtıkları engellemek adına, doktor tarafından epizyotomi adı verilen kesiler uygulanmaktadır. Perine masajı nasıl yapılır konusu detaylı bir şekilde sitemizde okuyabilirsiniz.

Kısaca Epizyotomi;

Normal doğum sırasında bebeğin başı ve vücudu dışarı çıkarken perine bölgesinde normalin üzerinde bir gerilme meydana gelir. Bu gerilme bölgede kontrolsüz yırtık oluşumuna neden olabilmektedir. Bu kontrolsüz yırtılmaların meydana gelmesini önlemek için bazen doğum sırasında perineal alana kesi atılması gerekmektedir. Kesi, vajina alt duvarı ile pelvik kasların yaklaşık 3-4 cm kesilmesi şeklinde uygulanır. Yapılan bu uygulamaya epizyotomi denir. Epizyotomi, perinenin kendi kendine yırtılmasının önüne geçen, iyileşmesi zor yırtıkları engelleyen faydalı bir uygulamadır. Fakat bölge yeterli elastikliğe sahipse kesi işlemine gerek kalmayabilir.

Perine Masajı Nedir?

Normal doğum düşünen anne adayları için, perineal bölgedeki kasları gevşetmek ve bunları esnetmek amacı ile birtakım yağlar kullanılarak parmaklar yardımı ile yapılan masaj uygulamasına perine masajı adı verilir.
Perineal bölgesindeki dokular masaj ile esnetildiğinde hem bebeğin geçişi sırasında daha az ağrı hissedilir hem de perinede yırtık oluşma riski azalmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre perine masajı adı verilen bu uygulama sayesinde, doğum esnasında meydana gelebilecek kontrolsüz yırtıkların veya epizyotomi gereksiniminin oldukça azaldığı belirtilmektedir.
Bu sebeple anne adaylarının perine masajı hakkında yeterli bilgi sahibi olması gerekir.

Perine Masajı Ne Zaman Yapılır?

Mucizenize kavuşmak vakti yaklaştıkça doğumu kolaylaştıracak uygulamaların önemi de sizin için artmaktadır. Bu nedenle anne adayları perine masajına başlamak için en ideal zamanı merak edebilirler. Gebeliğin 34. haftasından itibaren anne adayları kendileri ya da eşlerinden yardım alarak perine masajı yapmaya başlayabilir. Masaj, haftada en az 3-4 kez olmak üzere doğuma kadar uygulamaya devam edilmelidir. Masaj için ideal süre ise 5-10 dakika arasıdır.

Perine Masajı Faydaları

Türkiye’de Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde perine masajı hakkında yürütülen bir çalışmada perineal masaj uygulanan 50 hastanın yalnızca 5 tanesinde doğumda epizyotomi uygulanması gerektiği bildirilmiştir. Perine masajı yapılmayan kadınlardan 50 tanesinin 46’sı ise epizyotomiye ihtiyaç duymuştur. Bu çalışmaya göre, perine masajının epizyotomi kesisine gerek kalmadığı bildirilmiştir.

2008 senesinde yürütülen diğer bir araştırmaya göre ise ilk doğumunu yapan 234 anne incelenmiştir. Bu çalışmada perineal masaj yapan annelerde doğum sırasında yırtık oranı masaj yapmayanlarla benzer olarak görülmüştür.

2006 senesinde yürütülen ve birçok çalışmayı derleyen bir değerlendirmede ise perineal masajın epizyotomi kesisi ve doğum sırasında oluşan yırtıkları azalttığı ifade edilmiştir.

Perine masajı, normal doğumu kolaylaştıran ve çeşitli durumlarda epizyotomi uygulanmasının önüne geçebilen bir masajdır.

Perine Masajı Nasıl Yapılır?

 • Öncelikle masaja boş bir mesane ile başlayın. İdrarınız varsa yapın.
 • Ardından masaj öncesinde elleri su ve sabun yardımıyla iyice yıkayın. Tırnaklar uzunsa kısaltın.
 • Masaj için güvenli ve rahat bir alan seçin. Yatak odasında yatağınızda veya banyoda yapılabilir.
 • Uygun bir pozisyon bulun. Ayakta dururken bir ayak yüksek bir objenin üzerine koyularak, duşta küvet içerisindeyken, yatakta uzanıp bacaklar iki yana açık ve dizler bükülü pozisyondayken, çömelirken, yarı oturur pozisyondayken kısacası perine bölgesine rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir pozisyon seçin.
 • Kayganlığı sağlamak için parmaklarınıza zeytinyağı, badem yağı, hindistan cevizi yağı veya dilediğiniz bir aromatik yağ ya da karışımı sürün. Parmakları birbirine sürtüp ısıtın.
 • İki elinizin baş parmaklarını vajinanın içerisine ikinci boğuma kadar (Yaklaşık 4-5 cm) sokun.
 • Parmaklarınızla vajina arka duvarını hissedin. Bu bölgeyi ve yan kısımları hafif hareketlerle ovmaya başlayın.
 • Parmakları saat 3 ve 9 yönünde konumlandırıp U şekli vererek sağa ve sola hareket ettirin.
 • Masajı eşiniz yapıyorsa işaret parmaklarını kullanmasını söyleyin ve aynı hareketleri yaptırın.
 • Başlangıçta esneklik olmadığı için zorlanma yaşanabilir. Kendinizi zorlamayın. Hareketler ilerledikçe dokunun gevşediğini ve açıldığını hissedeceksiniz.
 • Masajı yaparken 10 dakikayı geçmemeye özen gösterin.

Sağlık ile ilgili diğer yazılarımız için Hamilelikte Sağlık kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

Perine Masajı Nedir? Gebelik Hesaplama, Perine Masajı Nedir? Beta HCG, Perine Masajı Nedir? kız bebek isimleri, Perine Masajı Nedir? erkek bebek isimleri, Perine Masajı Nedir? Hafta Hafta Gebelik.
Sıkça Sorulan Sorular

Vajina ve anüs arasındaki bölgeyi ifade eden terime perine denir. Perine bölgesi ortalama 3 cm çapında olan bir bölgedir. Bu bölgeye yapılan masaja perine masajı denir.

Gebeliğin 34. haftasından itibaren anne adayları kendileri ya da eşlerinden yardım alarak perine masajı yapmaya başlayabilir. Masaj, haftada en az 3-4 kez olmak üzere doğuma kadar uygulamaya devam edilmelidir. Masaj için ideal süre ise 5-10 dakika arasıdır.

Perine masajı, normal doğumu kolaylaştırır ve çeşitli durumlarda epizyotomi uygulamasının önüne geçebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.