[single_loop]

Nedir Bu YBB? – Yıkanabilir Bebek Bezi

31.05.2020
66
Nedir Bu YBB? – Yıkanabilir Bebek Bezi
[Resim: ybb.png]

HAZIR BEZLERE ALTERNATİF YBB – Yıkanabilir Bebek Bezi

Hazır bebek bezleri her ne kadar kullanım kolaylığı sağlasada, daha doğal alternatiflere yönelen ebeveynler yıkanabilir ve yeniden kullanılabilir bebek bezlerini tercih etmeye başladılar.
Kullan-at bebek bezleri çamaşır yıkama teknolojisinin henüz gelişmediği zamanlarda mucize gibiydi. Günümüzde bebek bakımında doğal yöntemlerin tercih edilmeye başlanmasıyla, yıkanabilir bebek bezi geleneği de geri döndü.

Tek kullanımlık hazır bebek bezleri, her ne kadar çeşitli markalar tarafından farklı formüllerle üretiliyor olsa da, endüstriyel pamuğun olası zararları nedeniyle de şüphe uyandırıyor. İçeriğinde falat, sodyum gibi zehirli olabilecek içerikleri olan hazır bezler, bebeklerin gelişimini olumsuz etkileyebiliyor.
Hazır bezler aynı zamanda ciddi bir ekolojik sorun. Günde 6 ila 8 bebek bezi kullandığımızda, senede yaklaşık 3000 bebek bezi doğaya çöp olarak bırakılıyor. Bu miktar neredeyse iki ton kirli bebek bezinin çöpe gitmesi demek. Kirli bebek bezinin tamamen yok olması için gerekli süre ise 400 yıl civarında. Doğada çözünmeyen çöplerin %30’unu bebek bezleri oluşturuyor.

Ekolojik ve sağlıklı bir seçenek: Yeniden kullanılabilir bebek bezi. Organik ve pamuklu kumaşlardan üretilen yıkanabilir bebek bezleri, hazır bezlere en doğal alternatif olarak görülüyor. Bebekler için daha sağlıklı, uzun ömürlü ve sürdürülebilir bir seçenek olmasına rağmen, kullanımı hazır bez kadar kolay olmadığı için hala o kadar popüler değil.

Yıkanabilir bebek bezinin avantajlarını ise şöyle sıralayabiliriz; sık değiştirildiğinde pişiğe yol açmaz, bebeğimizin cildine doğal ürünler temas etmiş olur. Hazır bezler gibi fazlaca emici olmadığından dolayı, bebeğimiz büyüdükçe tuvalet eğitiminin daha kolay olmasına yardımcı olur. Alerjen madde, parfüm ve kanserojen madde içermediği için bebeğimizin cildini korur. Hazır bezlere kıyasla çok daha ekonomiktir. Minimum atık çıkarırsınız ve bu da çevreyi korumanıza yardımcı olur.

[Resim: ybb2.png]

Yıkanabilir bebek bezi nasıl kullanılır?

Çeşitli malzemelerden ve farklı modellerden üretilmiş ybbler mevcut. Bebeğimizin boyuna ve kilosuna en uygun bezi seçmemiz sızdırma sorunu ile karşılamamamız için önemli bir nokta. Kumaş bezlerimizi ilk aldığımızda birkaç kez yıkamamız tavsiye ediliyor. Bu ilk yıkamalar kumaşların emiciliğini arttıracağından kullanım kolaylığı sağlayacaktır.
Bebeğinizin altını en geç 2-3 saatte bir mutlaka değiştirmemiz gerekecektir. Gece bezi gece boyunca üzerinde kalabilir, bebeklerin çoğu gece uyurken kakasını yapmaz. Genellikle sabah uyandığında hemen altını değiştirmek yeterli olacaktır. Ancak elbette buna bebeğinizin tuvalet alışkanlığını dikkatlice gözlemleyerek karar vermemiz gerekir. Kullandığınız bezleri sıcak suyla duruladıktan sonra içi su dolu bir kapta biriktirebilir ve en geç iki günde bir olmak üzere toplu halde yıkayabiliriz. Kimi kullanıcılar hava almayan torba ya da kutularda beklettiklerini belirtiyorlar. Çamaşır makinesinde 60 derecelik programda yıkanmaları yeterli olacaktır.
YBB kullanımı bir tercih meselesidir. Artıları, eksileri gözden geçirilerek bizim kendi açımızdan en uyguna karar vermemiz gerekir.

 

Bebek bakımı ile ilgili diğer yazılarımız için Bebek Bakımı kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.