Mastit Nedir ? – Belirtileri nelerdir?

31.05.2020
9
[Resim: emzirme.png]

Bebeğimizin vücut dilinin takip edilmesi oldukça önemlidir. Özellikle bebeğimiz ayaklarını karnına doğru çekiyor, pedal çevirir tarzda ayaklarını çeviriyorsa yüzünde kızarıklık, bağırma ve ağlama varsa büyük oranda gaz ya da kolik sancısı yaşıyor olabilir.  Bu dönemde bebeği rahatlatmak açısından sessiz bir ortama almak, sakin konuşmak, ışıkları kapatmak, karnına ve ayaklarına masaj yapmak, alışkın olduğu müziği dinletmek çok iyi olacaktır. 

Mastit, süt kanallarının tıkanmasından kaynaklı ve genellikle enfeksiyonla seyreden meme inflamasyonudur. Göğüsler dolduğunda boşaltılmazsa göğüs kanalı tıkanıklığı göğüs kanalı tıkanıklığı ortaya çıkar. Emziren annenin göğüs kanalı tıkanırsa ve  tedavi edilmezse mastit oluşabilir.

Bebeğimizin vücut dilinin takip edilmesi oldukça önemlidir. Özellikle bebeğimiz ayaklarını karnına doğru çekiyor, pedal çevirir tarzda ayaklarını çeviriyorsa yüzünde kızarıklık, bağırma ve ağlama varsa büyük oranda gaz ya da kolik sancısı yaşıyor olabilir.  Bu dönemde bebeği rahatlatmak açısından sessiz bir ortama almak, sakin konuşmak, ışıkları kapatmak, karnına ve ayaklarına masaj yapmak, alışkın olduğu müziği dinletmek çok iyi olacaktır. 

[Resim: mastit.png]

 

Mastit Belirtileri
  • Memede ağrılı sertlikler oluşması
  • Memenin bir bölgesinde olağandışı sıcaklık hissi
  • Aynı bölgede kızarıklık ve ağrı
  • Emzirme sonrası genel bir sertlik hissi
  • Halsizlik

Mastitiniz varsa bile memede apse gelişme olasılığını azaltmak için emzirmeye devam etmeniz önem taşır. Sütünüzde bebeği enfeksiyondan koruyan antikorlar bulunduğundan bu dönemde emzirmenin bebeğinize bir zararı olmaz.

 

Emzirme ile ilgili diğer yazılarımız için Emzirme kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

Mastit Nedir ? Gebelik Hesaplama, Mastit Nedir ? Beta HCG, Mastit Nedir ? kız bebek isimleri, Mastit Nedir ? erkek bebek isimleri, Mastit Nedir ? Hafta Hafta Gebelik.
] }
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.