Koronavirüs Anne Karnındaki Bebeği Etkiler mi?

koronavirüs

Koronavirüs Anne Karnındaki Bebeği Etkiler mi?

Dünya Sağlık Örgütü’nün Covid-19’u pandemi  ilan etmesiyle korunma önlemleri de artmış durumda. Bu önlemler üst seviyelerde olsa bile bazı durumlar insanların aklında soru işaretleri oluşturabilmektedir. Özellikle anne adayları için korona virüs ile ilgili kafalarında bir çok soru işareti vardır.

Bu sorulardan bazıları ¨Anne karnındaki bebekler koronovirüsten etkilenir mi?¨ ve ¨Anneden bebeğe koronavirüs geçer mi?¨ . Yani bu endişe dolu süreçte doğum öncesi ve sonrası bebeğin koronadan etkilenme durumu merak edilir. Bu başlığımızda bu sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Anne Karnındaki Bebeğe Koronavirüs Geçer mi?

Şu ana kadar hamilelik sürecinde ya da doğum esnasında corona virüsün bebeğe geçebileceğine dair hiç bir kanıt bulunmamaktadır. Farklı ülkelerde bulunan yeni doğmuş iki bebekte Covid-19 görüldüğünü duymuş olabilirsiniz. Fakat bebeklere doğum öncesinde ya da doğum sırasında korona bulaştığına dair bilimsel bir veri yoktur. Hatta bebeğe yaşam alanı olan amniyotik sıvıda yapılan araştırmalarda henüz koronavirüse rastlanmamıştır.

Koronavirüs Erken Doğuma Sebep Olur mu?

Korona virüsün erken doğuma sebep olduğuna dair bir bilgiye rastlanmamıştır. Dünya Sağlık Örgütü, zorunlu sağlık durumları dışında normal doğumu tavsiye ediyor. Hamileliğiniz süresince doktorunuzun hamilelik süreci ile ilgili tavsiyelerini izleyebilir ve koronadan korunma önlemlerine özen gösterebilirsiniz.

Bebek Bekleyen Anneler Koronavirüse Karşı Nasıl Korunmalı ?

Hamilelik döneminde bağışıklık sistemi baskılanabilir. Bu duruma bağlı olarak anne adaylarının vücudu da enfeksiyonlara karşı daha savunmasız, zayıf hale gelebilir. Bu nedenle tüm hamilelik döneminde olduğu gibi korona virüsü görülen bu dönemde de bağışıklık sistemini güçlendirici gıdaların tüketilmesine özen gösterilmelidir.

Anne adayları için koronavirüs önlemleri olarak dikkat edilebilecek diğer konular şunlardır:
  • Hamilelik sürecinde aile desteği çok önemlidir fakat korona virüsü döneminde mümkün olduğu kadar ailenizle ve sevdiklerinizle sadece telefonla veya diğer dijital ortamlarda görüşmeye özen göstermelisiniz.
  • Unutmayınız ki sizin be bebeğinizin sağlığı her şeyden önemlidir. Bebeğinizi beklerken ihtiyacınız olan tüm desteği eşinizden almayı tercih edebilirsiniz.
  • Tabi bazı zorunlu durumlarda var, doktor randevusuna gitmek gibi. Bu gibi durumlarda evden çıktığınızda dışarıda hiç bir yerle temas etmemeye özen göstermelisiniz.
  • Covid-19’dan korunabilmek için dışarıdayken eldiven ve maske kullanmalısınız. Eldiven kullanmıyorsanız elinizi dezenfekte ederek kendinizi korumalısınız.
  • Eve döndüğünüzde ise kıyafetlerinizi yıkanmak üzere çıkarmanız ve ellerinizi sabunla en az 20 saniye boyunca yıkamanız büyük önem taşır.
  • Düzenli sporun da bağışıklık sistemini desteklediği bilinir. Düzenli olarak bebeğinize ve size zarar vermeyecek hamileliğe uygun hafif egzersizler yapabilirsiniz.
  • Tüm bilgiler ışığında bakıldığında ¨Koronavirüs anneden bebeğe geçer mi?¨ sorusuna henüz böyle bir durumun görülmediği cevabı verilebilir.
Sağlıklı ve mutlu bir hamilelik geçirmenizi dileriz.

Sağlık ile ilgili diğer yazılarımız için Hamilelikte Sağlık kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

Koronavirüs Anne Karnındaki Gebelik Hesaplama, Koronavirüs Anne Karnındaki Beta HCG, Koronavirüs Anne Karnındaki kız bebek isimleri, Koronavirüs Anne Karnındaki erkek bebek isimleri, Koronavirüs Anne Karnındaki Hafta Hafta Gebelik.
] }
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.