İkiz ve Çoğul Gebelik Belirtileri – Anne Biz Geliyoruz!

[Resim: ikiz-gebelik.png]

Anne olmanın heyecanı çok güzeldir ama ikiz veya üçüz bebek heyecanı bambaşkadır. Bu heyecan hamilelik belirtilerinin daha fazla olacağının da habercisidir. Bu gebeliklerde daha yüksek sırt ve bel ağrısı, rahim ağrısı, normal gebeliğe göre daha fazla yorgunluk vardır. Beta HCG değeri de normal gebeliklere göre daha yüksek artış gösterir. 
Diğer hamileliklere göre erken dönemde başlayan bulantı ve kusmalar, fazla kilo alımı çoğul gebeliğin en önemli belirtilerindendir.

[Resim: ikizz-bebek.jpg]
İkiz ve çoğul gebelikler, genellikle hamileliğin 7. veya 8. haftasında ultrasonda belli olabilmektedir. Fakat belirtilerin yoğun olmasından ötürü 5. veya 6. haftadan itibaren anne adayımız çoğul gebelik durumunu kendisi de anlayabilir. 
Ultrason görüntüsünde iki kese var ise ikiz bebek oluşumu var diyebiliriz. Fakat bu sadece oluşum aşamasıdır. Bazı durumlarda bebeklerden birinin gelişimi durup diğeri sağlıklı şekilde gelişebiliyordur. Ultrasona bakıldığında iki farklı kalp atımı var ise kesinlikle ikiz gebelik vardır denilebilir. 

 

Tek Yumurta İkizi mi? Çift Yumurta İkizi Mi?

Gebelikle bebeklerin tek yumurta ikizi mi çift yumurta ikizi mi oldukları anca 9. hafta ile 14. hafta arasındaki ultrason kontrolleri sırasında belli olabilmektedir. Ultrason görüntüsünde plesenta tek ise tek yumurta ikizi, çift ise çift yumurta ikizi olma ihtimali çok yüksektir.

 

İkiz bebeklerin gelişimi ile ilgili diğer yazılarımız için İkiz ve Çoğul Gebelik kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

İkiz ve Çoğul Gebelik Hesaplama, İkiz ve Çoğul Beta HCG, İkiz ve Çoğul kız bebek isimleri, İkiz ve Çoğul erkek bebek isimleri, İkiz ve Çoğul Hafta Hafta Gebelik.
] }
YORUMLAR