İkiz Gebelikte Yaşanabilecek Sorunlar

[Resim: ikiz-gebelik.png]

Her anne adayı mucize ile heyecanlanırken bazen sizi bekleyen iki mucize olabilir  Smile 

İkiz gebelik ne kadar anne adayları için heyecanlı ve güzel bir şey olsa da tek bebeğe göre daha fazla sorumluluk gerektirebilir. Ve bazı problemlerle de kapınızı çalabilir. Bu yazımızda ikiz gebelikte yaşanma ihtimali olan sorunlara göz atalım:

Hamillikte ikiz gebelikte yaşanacak problemler, bebeklerin tek yumurta mı yoksa çift yumurta ikizi olduklarına göre değişebilir. Çift yumurta ikizlerinde yaşanabilecek sorunlar, tek yumurta ikizlerinde yaşanabilecek sorunlara göre azdır.
  • Önemli problemlerden biri tek yumurta veya çift yumurta ikizlerinin tek plasentadan beslenip tek kese içerisine yerleşmeleridir. Bu gibi problemde doktorunuzun talimatlarına mutlaka uymalısınız.
  • İkiz gebelikte yaşanabilecek en büyük problemlerden biri erken doğum problemidir. Normal tek bebeklerde doğum 40. haftada olurken, ikiz gebeliklerde 37. haftada doğum olabilir.
  • Diğer bir problem ise ikiz gebelikte bebeğin gelişiminde oluşan problemlerdir. Bebek anne karnında gelişirken iki bebekten biri baskın olup diğerinde gelişim geriliği görülebilir.
  • Anne adaylarını korkutan problemlerden biri de anomalidir. İkiz ve çoğul gebeliklerde anomali görülme oranı tek gebeliğe göre daha fazladır. 

Bu sebeple ikiz gebeliklerde anne adayları doktor kontrollerine ve kendilerine olan hassasiyete daha çok dikkat etmelidirler.

İkiz bebeklerin gelişimi ile ilgili diğer yazılarımız için İkiz ve Çoğul Gebelik kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

] }
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.