Hamilelikte Yürüyüş Yapmak

31.05.2020
9
[Resim: hamilelikte-yürüyüş.png]

Yürüyüş yapmak gündelik hayatın içine en kolay adapte edilebilecek ve rutin haline getirilebilecek egzersizdir. Yürüyüş yapmaya, kendinizi zorlamadan ve vücudun tepkilerine kulak vererek gebelik sürecinin herhangi bir döneminde başlayabilirsiniz.

Gün içindeki yaptığınız rutinleri bu şekilde ayarlayabilirsiniz. Örneğin; markete gitmek, işten eve dönmek, varsa köpeğini yürüyüşe çıkartmak, hafta sonu gezintileri gibi günlük rutinlerinizi yaparken kendinize yürüyüş için zaman ayırabilirsiniz. Eşinizle ya da arkadaşlarınızla vakit geçirmek, sohbet etmek için de ideal bir egzersiz yöntemi olabilir.

Hamilelikte yürüyüş, bu süreçte yapılabilecek en güvenli ve en risksiz egzersiz türüdür. En güzel kısmı ise hiç bir donanıma, ekstra eşyaya veya aparata gerek olmadan yapılabilmesidir. İhtiyaç duyulabilecek tek şey destekleyici bir spor ayakkabısıyla birlikte rahat ve hava alan kıyafetlerdir. Mümkünse açık havada, deniz kenarında ya da yürüyüş parkurlarında yürüyüş yapmaya çalışmak sizin kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.

Gebelik sürecinde yürüyüş yapmaya yeni başlandıysa ağırdan alınmasında fayda vardır. Hızlı bir tempoyla yürümeye başlamadan önce birkaç gün gezinti yürüyüşleri yapmak daha sağlıklı olacaktır. Nefes egzersizi yapmakta sizi bu sürece daha çabuk alıştırabilir. Bu alışma süreci atlattıldığında günde 3 km hafif ve orta tempolu bir yürüyüş kendi sağlığınız ve bebeğin sağlığı için yeterli olacaktır. Hamilelik ilerledikçe hızını ve yürüyüş mesafeni azaltmanız gerekebilir. Bunu da unutmamakta fayda vardır.

Yürüyüş dışında başka bir egzersiz de yapıyorsanız yarım saatinizi yürüyüşe, yarım saatinizi de diğer egzersiz için ayırabilirsiniz.

 

Spor ile ilgili diğer yazılarımız için Hamilelikte Spor kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

Hamilelikte Yürüyüş Yapmak Gebelik Hesaplama, Hamilelikte Yürüyüş Yapmak Beta HCG, Hamilelikte Yürüyüş Yapmak kız bebek isimleri, Hamilelikte Yürüyüş Yapmak erkek bebek isimleri, Hamilelikte Yürüyüş Yapmak Hafta Hafta Gebelik.
] }
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.