] }

Hamilelikte Yürüyüş Doğumu Kolaylaştırır mı?

14.06.2020
38
Hamilelikte Yürüyüş Doğumu Kolaylaştırır mı?
[Resim: hamilelikte-yürüyüş.png]

Hamilelik döneminde yürüyüşe ne zaman başlanmalı?

Gebe olduğunuzu öğrenmeden önce düzenli olarak yürüyüş yapma alışkanlığınız var ise bu alışkanlığınızı sürdürmeye aynı şekilde devam etmeniz sizin ve bebeğiniz için doğru tercih olacaktır. Doktorunuzun da onay vermesiyle birlikte ilk trimester’den itibaren gebe iken yürüyüş yapmanızda bir sakınca yoktur.

Gebelikte ne kadar yürüyüş yapılmalı

Anne adaylarının yürüyüş yapması gereken süre, gebeliğin aşamasına ve kişiden kişiye değişmesine bağlı olarak değişim gösterebilmektedir. Bu nedenle hamilelikte yürüyüş kaç dakika yapılmalı, sorusunun net bir cevabı yoktur. Yazımızın devamında, yeni başlayacak olan ya da aktif yürüyüş yapan anne adayları için trimester’lere göre ideal yürüyüş programının nasıl olması gerektiğini okuyabilirsiniz.

1. trimester’de yürüyüş

Yürüyüşe yeni başlayan bir anne adayı iseniz gebelik döneminin ilk aylarında, 15-20 dakika süreyle ve 4 güne yayılmış planlı bir yürüyüş sizin için yeterli olacaktır. Kendinizi rahat hissettiğiniz takdirde yürüyüşlerinize 5 dakika daha ekleyerek 5 güne yayılmış bir program izleyebilirsiniz.
Eğer gebelikten önce de aktif olarak yürüyüş yapıyorsanız, haftanın 5 günü boyunca 20-30 dakikalık bir plan uygulayabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda ise haftanın 6 günü boyunca günde 30-60 dakika kadar yürüyüş yapabilirsiniz.

2. trimester’de yürüyüş

Haftanın 4 ya da 5 günü boyunca her gün 10’ar dakikalık yürüyüşlerle bir programa başlayabilirsiniz. Kendinizi iyi hissettikçe haftanın 2 günü yürüyüş süresini 15-30 dakika olarak uzatabilirsiniz. Bu dönemin, yani İkinci trimester’in sonuna geldiğinizde haftanın 4-6 günü, 30-40 dakika süreyle yürüyüş yapabilirsiniz.

3. trimester’de yürüyüş

Hamileliğinin son trimester’inde günde en az 1 saat yürüyüş yapabilirsiniz. Düzenli ve tempolu bir ritim tutturarak ve ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda dinlenerek gün içerisinde toplam 2 saat kadar yürüyüş yapmanın vücudunuza ve bebeğinize faydası oldukça fazladır.

Hamilelikte yürüyüş nasıl olmalı?
  • Hamilelikte çok yürümek zararlı mı değil mi diye fazlasıyla merak edilir ancak uzun saatler boyunca yürüyüş yapılmasında bir sakınca olmadığını belirtmekte fayda var. Tabi ki engebeli yollardan ve çok dik bölgelerden kaçınılması gerektiği unutulmamalıdır. Doğuma yakın çok yürümek ise tavsiye edilen bir şey değildir; bu dönemde daha az yürümekte fayda vardır.
  • Yürüyüş sırasında yorulduğunuzu hissettiğinizde durup, dinlenip nefes alabilirsiniz. Her zaman için doğru yürüyüş tekniğini uyguladığınızdan emin olmalısın.
  • Vücudunuzu en iyi tanıyan kişi sizsinizdir. Bu nedenle yürüyüşlerdeki temponuzu kendinizi zorlamayacak, nefes nefese kalmayacak şekilde ayarlamalısınız. Çünkü gebelikte çok yorulmak özellikle de ilerleyen dönemlerde erken doğum gibi riskli durumlara yol açabilmektedir.
  • Yürüyüş yaptığınız esnada herhangi bir sırt ya da pelvik ağrısı hissederseniz o an yürüyüşü bırakmalısınız. Hamilelik döneminde yürüyüş sonrası ağrı hissetmeniz ise gayet normaldir. Eğer Kilolu iseniz sırt ve bel ağrılarınız ekstra artabilir. Ancak şiddetli bir ağrı söz konusuysa mutlaka doktorunuzla iletişime geçiniz.
  • Hamilelikte yürüyüş bandı kullanmak, yürüyüşün hızı ve süresini kontrol edilebildiğiniz için gebelik döneminde ekstra kolaylık sağlamaktadır. Düşük tehdidi ve erken doğum riski gibi durumlar söz konusu olmadığı takdirde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Spor ile ilgili diğer yazılarımız için Hamilelikte Spor kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.