Hamilelikte Uyku Pozisyonları

29.06.2020
Hamilelikte Uyku Pozisyonları

hamilelikte uyku pozisyonları

Hamilelikte Uyku Pozisyonları

Gebelikte uyku pozisyonları arasında kendiniz ve bebeğiniz için en sağlıklı ve uygun seçeneğin hangisi olduğunu öğrenirseniz, hamileliğin ilerleyen dönemlerinde yaşanabilen uyku problemleriyle daha rahat mücadele edebilirsiniz.

Hamilelikte doğru uyku pozisyonlarını bulmak

Bebeğiniz büyüdükçe, rahat ve kesintisiz uykulara veda etmek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle gebelik döneminde doğru yatış pozisyonunu bulmanız minik mucizeniz büyüse bile rahat bir uyku çekmeye devam etmeniz açısından oldukça önemlidir. Uykunuzu etkileyen mide yanması ve bel, sırt ağrıları hamilelikte uyku pozisyonunuzu bulmanızı daha da zorlaştırabilir. Karnınızın büyüklüğü nedeniyle hamilelik süresince yüzüstü yatmak sizin için artık hayal olabilir.

Hamilelikte yüzüstü yatmak gibi, sırtüstü yatmak da sizin için rahat olmaz. Çünkü rahminiz, tüm ağırlığını bel kemiğinizin ve sırt kaslarının üzerine verir. Bu durum ana kan damarlarının sıkışmasına sebep olduğu için gebeliğin sonlarına doğru özellikle tavsiye edilmemektedir.

Hamilelikte yatış pozisyonu nasıl olmalı?

Anne adaylarına yatış/uyku pozisyonu önerisi;

Sol yanına doğru kıvrıl, dizleri bükün ve büktüğün dizlerinin arasına yastık koy. Bu pozisyonda dizlerini bükme şeklin hem senin hem bebeğinin rahatı için önemlidir. Hamile yastığından da yardım alabilirsiniz. Hamile yastığı, daha rahat bir uyku için sana çok yardımcı olur. Bazı anne adayları karınlarının altına yastık koymayı tercih ederler. Sen bir minderin üstünde yatmayı da deneyebilirsin.

Gebelikte sol tarafa yatmak, bebeğine daha fazla kan ulaştıracağı için vücudundaki ödemin azalmasını da sağlar. Sol yanına yattığında ve ayaklarını hafifçe içe çektiğinde daha rahat ettiğini göreceksin.
Şu bir geçektir ki, çok az insan bütün gece boyunca aynı uyku pozisyonunda kalabilir. Dolayısıyla, kalktığında kendini sırtüstü yatar vaziyette bulursan paniğe kapılma. Bebeğine zarar verecek bir şey yapmadın. Böyle zamanlarda yan tarafınıza dönüp tekrar kıvrılarak uyumaya çalış.

Hamilelikte yatış pozisyonu bebeği etkiler mi?

Yatış pozisyonu, rahme ve bebeğe baskı uyguladığı için hamilelikte uyku pozisyonları konusunda dikkatli olmak hem sizin hem de minik mucizeniz için çok önemli. Peki gebelikte yatış pozisyonlarından hangileri bebek için sakıncalıdır bu soruya cevap verelim.

Hamilelikte yan yatınca bebek ezilir mi?

Yukarıdaki başlıklarımızda da belirttiğimiz gibi hamilelikte yatış pozisyonları arasında en iyi olanı yan yatmaktır. Kan akışını daha rahat sağlamak için sol tarafa yatman daha iyi ama bu, hamilelikte sağ tarafa yatmak bebeğe zarar verir anlamına da gelmiyor. Her iki tarafa yatman da uygun. Yani, hamileyken yan yatmak bebeğine hiçbir zarar vermez.

Hamilelikte yüz üstü yatmak bebeğe zarar verir mi?

Hamilelikte yüz üstü yatmak konusu zaman zaman anne adaylarını endişelendirebiliyor. Yüzüstü yatmak, bebeğinin etrafını saran amniyon sıvısı sayesinde miniğine zarar vermemektedir, korkmayın. Fakat, gebelikte 6.haftadan sonra büyüyen karnın sebebiyle durum değişir ve siz de yüzüstü pozisyonda rahat edemediğinizin farkına varırsınız.

Hamileyken sırt üstü yatmak bebeğe zarar verir mi?

Gebelikte sırt üstü yatmak bebek için sakıncalı bir durum. Çünkü, bu şekilde yatıldığında büyüyen rahminiz sırtınıza baskı yapacaktır. Ve yapacağı baskı uzun süreli ağrılara yol açabilir. Damarlarınıza uygulanan baskı kan akışında problemlere sebep olabilir. Bu nedenle gebelikte sırt üstü yatmaktan bebeğinin sağlığı için kaçınman gerek.

Hamilelikte uyku pozisyonları ile ilgili ayrıca belirtmemiz gerekir ki, tam olarak sağ veya sol yanına yatman şart değil; karnını hafif yana çevirerek yatman bu baskıyı azaltacağı için yeterli.

Sağlık ile ilgili diğer yazılarımız için Hamilelikte Sağlık kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.