Hamilelikte Tüketilmemesi Gereken Besinler

31.05.2020
15
[Resim: beslenme.png]
Hamilelik, hayatınızın yeni bir dönemine merhaba deyip duygusal, fiziksel, biyolojik değişimlere geçiş demektir. Bu geçiş dönemi sağlığınıza, beslenmenize, günlük alışkanlıklarınıza yeni düzenlemeler getirmenizi gerektirir. Özellikle gebelikte en önemli nokta beslenmedir. Çünkü anne adayının tükettiği her şey karnındaki bebeğin gelişimine ve sağlığına etki ediyor. Bunun için hamilelikte tüketilmesi gereken gıdalar olduğu gibi tüketilmemesi hatta mutlaka uzak durulması gereken besinler vardır. 

Hamilelikte Mutlaka Uzak Durmanız Gereken Besinler

 

1) Az Pişmiş Yumurta

Az pişmiş yumurta, gebelikte uzak durulması gereken gıdalar arasında en önde geliyor. Çünkü yumurtanın az pişmesi demek bakterilerin çeşitli bağırsak enfeksiyonlarına sebebiyet vermesi demektir. Bu bakteriler önemsenmeli çünkü besin zehirlenmelerine zemin hazırlarlar. zehirlenmelerine de zemin hazırlar. Bu yüzden, rafadan yumurta keyfine biraz ara vermeniz gerekiyor. Çiğ yumurta ile oluşan mayonez, krema ve dondurma gibi ürünleri tüketirken bir kez daha düşünmenizde fayda var.

2) Pastörize Olmayan Süt ve Süt Ürünleri

Süt ve süt ürünleri hamilelik döneminde kalsiyum desteği için mutlaka tüketilmesi gereken besinlerdir. Fakat süt ve süt  ürünlerinin pastörize olup olmadığı hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için oldukça önemlidir. Pastörize olmamış süt, peynir, küflü veya yumuşak peynirlerin içinde bulunan bakteriler, hassas bünyenize iyi gelmez ve gıda zehirlenmesi riskinizi arttırır. Bu yüzden bu ürünleri kontrol ederek almanız büyük önem taşır.

3) Çiğ ya da Az Pişmiş Et ve Balık Ürünleri

Bu dönemde uzak durulması gerekenler arasında pişmemiş ya da az pişmiş et ürünleri de yer alır. Çünkü az pişmiş etler, toksoplazma denilen hastalığın riskini taşır. Et ve tavukları pişirirken hiç pembelik kalmamasına dikkat etmeniz bu dönemde iyi olacaktır. Salam, sosis, pastırma gibi ürünlerden de uzak durmanız gerekiyor. Midye, istiridye ve karides gibi kabuklu deniz ürünlerinin yanında suşi de bu dönemde kesinlikle önerilmemektir.
Balık seçiminde de dikkatli olmakta fayda vardır. Yüksek civa oranı, gelişmekte olan bebeğinizin beyin ve sinir sisteminin normal seyrine müdahalesi eder. Kılıçbalığı, köpekbalığı, kuzgun ve uskumru gibi balıklar fazlaca civa değerine sahip olduğu için tüketilmemesi gerekir.
[Resim: hamile-beslenme.png]

4) Karaciğer

Hamilelik döneminde fazla A vitamini takviyesi çok önerilmez. Bu yüzden karaciğer de hamilelerin yasaklı yiyecekleri arasında bulunur.

5) Fazla Kafein

Güçlü bir etkisi olan kafein, hamileler için önerilmez çünkü bebeğin gelişimini olumsuz şekilde etkilemektedir. Grip ilaçlarında, alerji ve ağrı kesicilerde, bazı diyet ilaçlarında kafein bulunur. Bunun için kahve, çay, kola ve çikolatayı dozunda tüketmekte yarar var.

6) Konserve Gıdalar

Konserve gıdaların ayrıcalığı paketlenir ve daha uzun süre saklanır. Teneke kutulardaki astar, sıklıkla fetal endokrin aktiviteyi etkileyen Bisfenol A (BPA) içerir. Bunun yanında, kalaylı yiyecekler uzun raf ömürleri nedeniyle çok yaşlı ve zararlı bakteriler barındırabilir. Bunun için hamileyken her şeyi taze olarak tüketmeniz gerekir.

7) Alkol

Belki de bunu söylememize hiç gerek yok fakat yine de söylemekte fayda var. Hamilelik boyunca alkol tüketimi oldukça sakıncalıdır. Alkol güçlü teratojen etkilere sahiptir ve bu nedenle düşük, bebekte gelişim geriliği, çeşitli baş-yüz gelişim kusurları ve zeka geriliği gibi istenmeyen durumların oluşmasına neden olabilir. Bunun için alkolü tamamen hayatınızdan çıkarmalısınız.

Beslenme ile ilgili diğer yazılarımız için Hamilelikte Beslenme kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

] }
YORUMLAR