Hamilelikte Sigarayı Bırakmanın Yolları

31.05.2020
10
[Resim: hamilelikte-sigara.png]

sürecinde anne adayı sigara kullanması hem kendisinin hem de bebeğinin sağlığı açısından tehlikelidir. Bu dönemde sigaranın zararlarını bilmenize rağmen bir türlü bu alışkanlıktan kurtulamıyorsanız bu konuda profesyonel yardım almalısınız. Unutmayın bebeğinizin sağlığı sizin sağlığınızdan geçer!

Hamilelikte sigara alışkanlığından kurtulmanıza yardımcı olacak 10 öneri

  1. Eşiniz, arkadaşlarınız ve aile fertlerinden bu konuda yardım ve destek isteyebilirsiniz. Siz sigarayı bırakmak isterken etrafınızdakiler sigara içen insanlarsa işiniz zorlaşabilir.
  2. Sigarayı neden bırakmalıyım ? Adlı bir liste yapın.
  3. Sigara içme isteğiniz geldiğinde ortam değişikliği yaparak hava alın.
  4. Sigara içilen ve sizde sigara içme isteği uyandıran ortamlardan uzak durmaya çalışın ve sigara dumanını hiçbir şekilde solumayın. Pasif içici olmak da aktif sigara içmek kadar zarar vericidir.
  5. Sigara içmediğiniz her bir gün için kendinizi ödüllendirin.
  6. Sigaradan uzak durduğunuzda size olacak olumlu katkılarını bir kağıda yazın ve tekrar tekrar okuyarak bunları kendinize sürekli hatırlatın.
  7. Sigara içmeye devam ettiğiniz takdirde bebeğinizin büyüme ve gelişimine olumsuz etkilerini sürekli okuyun. Her sigara yakma isteğinizde bu bilgiler aklınıza gelsin.
  8. Sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak materyallerden yardım alabilirsiniz. Bunun için mutlaka doktorunuzun onayını alın.
  9. Sigara bırakmayı denemenize rağmen bunu başaramıyorsanız asla vazgeçmeyin ve cesaretinizin kırılmasına asla izin vermeyin.
  10. Her yolu deneyip kendi başınıza sıgara bırakma konusunda başarılı olamıyorsanız Sağlık Bakanlığı’nın sigarayı bırakma polikliniklerine başvurulabilir ya da ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı’nı arayabilirsiniz.

Sağlık ile ilgili diğer yazılarımız için Hamilelikte Sağlık kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

 

] }
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.