[single_loop]

Hamilelikte Sigara İçmek Sizi ve Bebeğinizi Nasıl Etkiler?

30.01.2021
76
Hamilelikte Sigara İçmek Sizi ve Bebeğinizi Nasıl Etkiler?

Hamilelikte sigara içmek sizi ve bebeğinizi birçok zararlı kimyasala maruz bırakır, bu da bebeğin oksijen alımını ve besinlerin sindirilmesini zorlaştırır. Nikotin, bebeğin beynine ve akciğerlerine kalıcı olarak zarar verir ve bu sebeple hamilelik sırasında sigara içmek, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok sağlık sorununa sebep olabilir:

  • Plasenta ile ilgili sorunlar
  • Erken doğum
  • Doğum kusurları
  • Düşük ağırlıkta doğma
  • Düşük yapma ihtimali

Bu riskler dışında hamilelik sırasında sigara içmek, doğduktan sonra da bebeğinizi etkilemeye devam edebilir:

  • Ani bebek ölümü sendromu
  • Astım
  • Çocukluk çağı obezitesi

Sigara dışında çoğu elektronik sigara da bebeğin gelişen beynine ve diğer birçok organına kalıcı olarak zarar veren nikotin içerir ve bu sebeple sigara gibi elektronik sigaranın da kullanılması önerilmez.

Hamilelik Esnasında Sigarayı Bırakmak 

Sigara içiyorsanız, bebeğinizle sağlıklı bir başlangıç ​​yapmanın en iyi yolu sigarayı bırakmaktır. Hamilelik sırasında sigarayı bırakmak hem çocuğunuz hem de sizin için faydalı olacaktır. Özellikle de hamileliğin 15. haftasından önce bırakmak bebeğiniz için en büyük faydayı sağlar ve bebeğinizin doğum ağırlığı üzerindeki olası etkilerin çoğunu ortadan kaldırabilir.

Sigarayı bırakmaya karar vermek ilk adımdır. Tavsiye almak veya danışmanlık almak için sağlık uzmanınıza danışarak başlayın. Ardından, tüm sigara malzemelerinden (sigarayı andıran her şeyden) kurtulun. Sigara içmek istemenize neden olan durumlardan da kaçınmaya çalışın. Sigara içmeyen insanlarla zaman geçirin ve sık sık sigara içmenin yasak olduğu yerlerde bulunun. 

Destek için arkadaşlarınız ve ailenizden size yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz. Bir hedef belirleyin ve ek olarak kendinize bir ödül belirleyin. Örneğin, “Belli bir süre sigara içmezsem, bu süreçte sigaraya vereceğim parayı bebeğe bir şey almak için kullanayım.” diyebilir ve kendinizi bu şekilde motive edebilirsiniz.

Doğum Sonrası

Yeni doğmuş bebekle bir hayata alışmak stresli olabilir. Hamilelik sırasında sigarayı bırakan birçok kadın doğum yaptıktan kısa bir süre sonra tekrar sigaraya başlamak ister.

Doğum yaptıktan sonra sigara içiyorsanız, bebeğinizin yanında veya ev / araba gibi bebeğinizin bulunacağı kapalı alanlarda sigara içmeyin. Sigara içerken aynı zamanda bebeğinizi emziriyorsanız, bebeğinizin anne sütü yoluyla nikotin ve diğer maddelere maruz kalacağını unutmayın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.