Hamilelikte Pilates

31.05.2020
14
[Resim: hamilelikte-spor.png]

 

Gebelikte Pilates

Sert ve ani hareketlere yer vermeden esnekliği, kas gücünü ve canlılığını arttıran bir egzersiz türüdür, pilates. Bu açılardan yogaya benzemektedir. Beden merkezini güçlendirmek adına yapılan egzersizler arasındadır. Düzenli yapıldığında duruşu düzeltir ve bel, sırt, boyun ve omuz ağrılarını azaltır.

Pilates dersleri gebeler için özel olarak planlanır ve gebe vücutlar için tasarlanarak gönül rahatlığı ile yapabilecek bir egzersizdir. İsteğe göre aletli pilates dersi alarak özel ders şeklinde bu egzersizden yararlanabilirsiniz. Böylelikle eğitmeniniz ile birebir ve kendi bedenine uygun biçimde çalışmış olursunuz. Ayrıca, aletli pilates her zaman daha kısa sürede sonuç verir.

Özel ders olabildiği gibi tercihe bağlı olarak hamileler için olan grup pilates derslerine de katılabilinir. Bu dersler mat dersleridir. Pilates topu, pilates lastiği gibi aparatlarla çalışılır. Grup derslerinde sınıfın temposuna uyum sağlayabilir miyim diye endişe edilebilir fakat buna gerek yok, çünkü zaten diğer katılımcılar da hamile olduğu için sizden farklı bir performans sergileyemeyeceklerdir. Pilates derslerinde hamileler için riskli, zararlı olan hareketler yapılmamaktadır. Mesela, aşırı germe hareketleri ve uzanma hareketleri bu derslerde uygulanmaz.

Spor ile ilgili diğer yazılarımız için Hamilelikte Spor kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

] }
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.