Hamilelikte Ödem ve Azaltma Yöntemleri

31.05.2020
9
hamile

Her anne adayı hamileliğin belli döneminde artık ayaklarının şiştiğinden, ayakkabılarının olmadığından şikayet eder. Hamilelikte bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamak için hücreler arasındaki kan ve sıvı miktarı arttıkça vücutta şişkinlikle ve ödem artacaktır. Bu ödemleri azaltmak için etkili bazı yöntemler vardır. Bu yöntemler hem beslenmemizle hem de yapacağımız egzersizlerle alakalıdır. Şimdi bunları sıralayalım;

  • Sadece gebeler değil tüm insanlarda su tüketimi çok önemlidir. Çünkü vücut yeterince su alamayınca vücudundaki tuzları dışarı atamıyor ve bu da ödeme sebep oluyor. Bu sebeple anne adayları günde en az 2 litre su tüketmelidirler.
  • Protein bakımından zengin ve karbonhidrat bakımından az olan besinleri düzenli tüketmek ödemleri azaltmaktadır. Tuzlu ve bol şekerli yiyecekleri tüketmekten kaçınılmalıdır. Hamilelikte kalsiyum, magnezyum ve potasyum eksikliği ödeme sebep olur. Bu sebeple bu mineraller bakımından zengin besinler tüketilmelidir.
  • Her gün kısa süreli ve düzenli yürüyüş yapmak ödem oluşumunu engeller. Düzenli yürüyüşler hem kilo dengesini korumaya yardımcı olurken hem de ödemle ilgili problemi de azaltmaktadır. 
  • Ayaklar yukarı bakacak şekilde kaldırılıp dinlendirilmelidir. Ayrıca ayak bileklerinizden yavaşça daireler şeklinde çevirmek de ödeme iyi gelecek egzersizlerdendir.
  • Uzun süre ayakta durmamaya dikkat edin.
  • Topuklu ayakkabı giymemeye özen gösterin.

    Sağlık ile ilgili diğer yazılarımız için Hamilelikte Sağlık kategorimizi inceleyebilirsiniz.

    NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

] }
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.