Hamilelikte Kilo Alımı Nasıl Olmalı ?

31.08.2020
Hamilelikte Kilo Alımı Nasıl Olmalı ?

hamilelikte kilo alımı

Hamilelikte Kilo Alımı Nasıl Olmalı ? Hamilelik dönemi süresince anne adaylarının alması gereken kilo miktarı, anne adayının gebeliğe başladığı kilo temel alınarak hesaplanmaktadır. Hamilelikte kilo alımı ne zaman başlar sorusuna cevabı konumuzda bulabilirsiniz.

Kırk hafta süren bu eşsiz süreç, anne adaylarının aklında pek çok soru işareti oluşturur. Bu sorulardan bir tanesi de gebelikte ideal kilo alımının nasıl olması gerektiğidir. Hem anne adayının sağlığı hem de bebeğin anne karnında sağlıklı gelişimi için oldukça önem taşıyan kilo alımı, hamilelik süresince ayrı bir yer tutmaktadır. Hamilelikte kilo alımı nasıl olmalı ve hamilelikte ne kadar kilo alması gerektiği anne adayının gebe kaldığı dönemdeki mevcut olan vücut kitle indeksine (BKİ) göre değişiklik göstermektedir. Hamilelik döneminde kilo dağılımı ise, anne adayının içerisinde bulunduğu gebelik haftasına göre değişiklik göstermektedir.

Hamilelikte Kilo Alımı Ay Ay Nasıl Olmalıdır? – İlk 3 Ay  (1. Trimester)

Gebeliğin ilk 3 aylık dönemi yani 1.trimester en az kilo alınması gereken dönemdir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları, 1. trimester yani hamileliğin 13. haftasına kadar olan dönemde yaklaşık olarak 2,5 kilo arasında alınan kilonun normal olduğunu ifade etmektedirler. Hatta uzmanlar tarafından bazı anne adaylarının bu süreçte yaşadıkları bulantı ve kusma nedeniyle kilo almak yerine kilo kaybedebileceklerini de ifade etmektedir. Bununla birlikte anne adaylarına gebeliğin devam eden sürecinde haftada ortalama olarak yarım kilo alınması önerilir.

Anne adaylarının hamile kaldıkları dönemde (Vücut kitle endeksine göre) aşırı kilolu ya da aşırı zayıf olmaları veya ikiz bebeğe gebe olmaları durumunda kilo alımının doktorları tarafından düzenlenmesi gerektiği vurgulanır. Örnek verilecek olursa; gebeliğe aşırı kilo ile başlayan anne adayının haftada 250 gr. alması önerilirken, ikiz bebeğe hamile olan anne adayının kalori ihtiyacı tek bebeğe oranla daha fazla olacaktır.

Hamilelikte Kaç Kilo Alabilirim?

Doğum uzmanları, gebelik döneminde 9-12 kilo alınmasının normal olduğunu söylerlerken, alınması gereken kilonun hamilelik öncesi kiloya ve hamile kalınan yaşa bağlı olarak değişebileceğine de dikkat çekerler. Örneğin; anne adayı zayıfsa 16 kilo, kiloluysa 11 kiloya kadar alınmasının normal olacağını belirtirler. Planlı olarak gerçekleşen gebeliklerde anne adayının hamileliği öncesinde sağlıklı bir beslenme programı uygulamasını öneren doktorlar, hamilelik dönemindeki ideal kilo alımını şöyle açıklarlar;

– Hamileliğin ilk üç ayında; (1. Trimester) 1-3 kilo arası,

– Hamileliğin 4-5-6. aylarında; (2. Trimester) ortalama 1’er kilo,

– Hamileliğin 7-8-9. aylarında; (3. Trimester) ortalama 2’şer kilo.

Eğer anne adaylarının bulantı ve kusması varsa, ilk dört ay genellikle kilo verilir. Bulantı ve kusma döneminin bitmesiyle ani kilo artışı görülebilir. Hamilelikte kilo alımı kişiden kişiye farklılık gösterse de ayda 1-2 kilo alımının normal olduğu söylenebilir. Bununla birlikte fazla kilo almayan anne adayları olabildiği gibi 30 kilodan fazla kilo alan annelerin de olduğu belirtilir. Söz konusu durumun anne adayının;

– Gebelik öncesi kilo durumuna,

– Sağlık durumuna,

– Anne karnındaki bebeğin durumuna

göre farklılık göstereceği unutulmamalıdır.

Doğum uzmanları, anne adaylarının gebeliğe başladığı dönemde; normal değerlerin üzerinde aşırı kilolu ya da tam tersi aşırı zayıfsa ilk doktor muayenesinde kilosunun nasıl seyretmesi gerektiği hakkında doktorlarından bilgi almalarını tavsiye ederlerken, bütün doktorların hem bebeğin hem de anne adayının kilo takibini muayene sırasında yaptığına dikkat çekerler.

Hamilelikte Kaç Kilo Alınmalı?

Gebelik döneminde anne adayının kilosu sadece yediklerinden kaynaklı değildir. Zira bu kilonun içerisinde büyüyen bebeğinin ağırlığı, bebeğin içerisinde bulunduğu suyun ağırlığı (amniyon sıvısı), süt toplayan göğüslerin ağırlığı ve bebekle birlikte büyüyen plasentanın (bebeğin eşi) ağırlığı da bulunmaktadır. Bu nedenle uzmanlar, hamilelikte alınması gereken kiloyu şöyle hesaplarlar;

– Doğum zamanı bebek yaklaşık; 3-4 kg arasında,

– Amniyon sıvısı; 900 gr.

– Plasenta; 900 gr.

– Anne adayının göğüslerinin büyümesi (süt birikmeye başlaması); 1-2 kg.

Tüm bunlar toplandığında beklenen kilo artışının ortalama 9-12 kg arasında değiştiği, zayıf ve uzun boylu kadınların doğum yapana kadar alması gereken kilonun 15 kilograma kadar çıkabileceğini, kısa boylu kadınların ise, 8-9 kilo arasında kilo almasının daha uygun olduğu belirtilir.

Kendi Tartınızla Kilonuzu Nasıl Tartmalısınız?

Uzmanlar anne adaylarının kendi tartılarıyla kilolarını tartarken şu noktalara dikkat etmelerini tavsiye ederler;

– Sabah kalkıldığında; çıplak, aç, bağırsaklar ve idrar torbası boş olmalı,

– Tartı sert ve düzgün bir zeminde olmalı,

– İbrenin “0” ayarında olduğundan emin olunmalı.

Hamilelik Döneminde 12.5 Kilo Alan Anne Adayının Aldığı Kiloların Dağılımı

Hamileliği süresince 12.5 kilo almış, normal zamanında ve 3400 gram ağırlığında bir bebek doğurmuş anne adayının aldığı kilolarının dağılımı yaklaşık olarak (tahmini) şöyledir;

– Bebek; 3400 gram

– Artan yağ depoları: 3500 gram

– Amnios sıvısı 0.8 litre : 800 gram

– Kan hacmi artışı: 1450 gram

– Meme dokusu gelişimi: 400 gram

– Uterus (rahim) : 900 gram

– Plasenta : 600 gram

– Dokular arası sıvı artışı: 1450 gram

Sağlık ile ilgili diğer yazılarımız için Hamilelikte Sağlık kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.