] }

Hamilelikte Karşılaşılan 3 Riskli Durum

21.08.2020
43
Hamilelikte Karşılaşılan 3 Riskli Durum

hamilelikte karşılaşılan riskli durumlar

Hamilelikte Karşılaşılan 3 Riskli Durum

Hamilelik dönemi, bazı anne adayları için sıkıntısız geçerken bazıları için biraz problemli geçebilmektedir. Bu problemlerin içinde bazı riskli durumlar vardır ki, hem bebeğin hem de anne adayının sağlığını tehdit edebilmekte hatta ölümlerine bile neden olabilmektedir.

Gebelikte yüksek risk oluşturan sıkıntılar anne adayında önceden var olabileceği gibi, hamilelik sürecinde de ortaya çıkabiliyor. Fakat bu riskli durumlarda anne adayına ait sağlık sorunlarına erken tanı konulduğu takdirde hamilelik sağlıklı bir şekilde sürebiliyor. İşte hamilelikte en riskli sayılabilecek 3 durum;

  • Hamileliğe bağlı diyabet
  • Hamilelik öncesi diyabet
  • Hamilelik zehirlenmesi

1. Hamileliğe Bağlı Diyabet (Gebelik şekeri)

Gebelik şekeri,100 anne adayının yüzde 3-5’inde görülebilen ciddi bir sağlık sorunudur. Hamilelik diyabetinin bebekte neden olduğu bazı sağlık sorunları bulunmaktadır. Bunlar; İri bebek, doğumda omuz takılması (doğum travması), yenidoğanda solunum sıkıntısı, yenidoğanda kan şekeri ve kalsiyum seviyesinde düşme, sarılık, erken doğum, anne karnında ölüm (kan şekerinin diyetle düzenlenemediği hamilelerde), çocukluk çağı diyabeti ve obezite. Bebek bu riskleri taşırken anne adayları ise hamileliğe bağlı diyabette şu risklerle karşı karşıya kalıyor: Düşük yapmak, preeklampsi (gebelik zehirlenmesi), enfeksiyonlar, zor doğum, vakum ya da sezaryen doğum, doğum sonrası kanama, uzun dönemde annede diyabet ve metabolik sendrom gibi ciddi tablolar. Bu riskle karşılaşıldığında
diyabetik diyet, egzersiz ve gerekirse insülin tedavisi önerilmektedir.

2. Hamilelik Öncesi Diyabet

Hamilelikte karşılaşılan bir diğer risk olan hamilelik öncesi diyabet, düşük riskinde artma, erken doğum, doğumsal özürler, anne karnında bebek ölümü, amniyon sıvısının artması, yenidoğanın solunum sıkıntısı, yenidoğanda kan şekeri ve kalsiyum seviyesinde düşme, bebeğin kanında bilirubin seviyesinde artma ve sarılık, kalpte genişleme, bebekte diyabet riski ve bebek büyümesinde gerilik gibi pek çok sağlık sorununa yol açabilmektedir. Hamilelik öncesi diyabet hastalığı aynı zamanda annenin sağlığını da tehdit ediyor. Diyabetik böbrek ve göz hastalığı, diyabetik sinir harabiyeti, gebelik zehirlenmesi ve enfeksiyonlar, annede en sık görülen sorunları oluşturuyor. Uygun tedaviyle, gebelik öncesi kan şekeri ideal seviyede tutulmaya çalışılmalı ve bu şekilde sağlıklı bir gebelik dönemi sağlanabilir.

3. Hamilelik Zehirlenmesi (Preeklampsi)

Hamilelikte karşılaşılan 3 riskli durumdan bir diğeri de hamilelik zehirlenmesidir. Yapılan idrar testi sonucu, anne adayının idrarında protein bulunması ve tansiyonunun 140/90 mmHg ve üzeri olması “Preeklampsi”, bir başka deyişle gebelik zehirlenmesi olarak adlandırılır. Gebelik zehirlenmesi, anne adayında beyin kanaması ve beyin hasarı, akciğer ödemi, böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği ve karaciğer yetmezliğine hatta ölüme bile yol açabilmektedir. Erken doğuma da neden olabilecek olan Preeklampsi, anne karnındaki bebekte gelişme geriliği ve ölüme neden olabilmektedir.

Hafif düzeyde olan gebelik zehirlenmesi durumunda anne adayına yatak istirahati önerilmektedir. Düşük risk taşıyan bu gruptaki hastalar kontrollü şartlar altında ayaktan takip edilebiliyor. Bol kalsiyum almaları önerilmekle birlikte tuzlu yiyeceklerden uzak durulması son derece önemlidir. Bol su içmekte uzmanların verdiği öneriler arasındadır.

37. gebelik haftasının üzerindeki durumlarda, rahim ağzı doğum için uygun ise anne ve bebekteki ciddi bulguların varlığında mecburen doğum yaptırılıyor. Ciddi yani yüksek düzey preeklampsi durumunda, 34. gebelik haftasının üzerindeki vakalarda doğum gerçekleştiriliyor. 34. haftanın altındaki hastalarda ise kontrol edilemeyen şiddetli yüksek tansiyon, eklampsi (preeklampsi ve nöbet), karaciğer ve böbrek fonksiyonlarında bozulma, karın ağrısı, inatçı baş ağrısı ve görme semptomları varsa yine doğuma karar veriliyor.

Sağlık ile ilgili diğer yazılarımız için Hamilelikte Sağlık kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.