Hamilelikte Kanama – Ters Giden Bir Şeyler mi Var?

31.05.2020
6
[Resim: kanama.png]

Hamilelikte en çok korkulan şeylerden biri de kanamadır. Her anne adayı kanamanın çok tehlikeli olduğunu düşünüp uykusuz geceler geçirmektedir. Ama kanama türüne, rengine, saydamlığına göre bize farklı mesajlar vermektedir. Her kanama düşük belirtisi değildir, bunu unutmamamız gerekiyor.


Kanama ve lekelenme arasındaki fark nedir?

Lekelenme, adet döneminin başında veya sonunda olan ve kanamaya benzeyen çok hafif bir kanama çeşididir. Lekelenme rengi pembeden kırmızıya doğru değişebilir. Lekelenmeler genellikle birkaç nokta şeklinde olur. Lekelenme olduğu zamanlar ped kullanımı anne adayı için çok faydalı olacaktır.

hamilelik

Hamilelikte Kanama Nedenleri

 • Gebelikte cinsel ilişki kanamanın en önemli nedenlerinden biridir. Zararsız olunan bu kanama rahim ağzının hassas olmasından kaynaklı oluşmaktadır. Ne kadar ciddi olmasa da hamilelikte cinsel ilişki sonrası kanamalar için mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.
 • Miyom, rahim ve rahim ağzında görülen normal dışı düz kas dokusu büyümeleridir. Hamilelik hormonları sayesinde  bu miyomlar büyüyüp küçülebilir.
 • En sık görülen kanamalardan biri de implantasyon kanamasıdır. İmplantasyon kanamasında anne adayları genellikle hamilelikle ilgili bir sıkıntı olduğunu düşünürler. Ancak bu kanamanın nedeni döllenmiş yumurtanın rahime yerleşmesidir.
 • Atılım kanaması daha çok hamileliğin 4., 8. ve 12. haftalarında görülmektedir. Bu kanama yaşanırken beraberinde sırt ağrısı, kramp ve pelviste bir ağırlık hissi de görülebilmektedir.
 • Gebelikte en sorunlu kanamalar düşük kanamalarıdır. Bu kanamalar kendileri ile birlikte kramp, sırt ve mide ağrılarını da birlikte getirir. İlk 3 aylık dönemde düşük riski fazladır. Fakat 14. haftadan sonra düşük riski azalmaktadır. Bu kanama ve ağrılarla karşılaşılınca mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. 
 • Plesentada kanama olması durumu hamilelikte kanama gelmesi durumlarından en riskli olanlarından biridir. Bazı gebeliklerde plesenta doğru yerde büyümez ve bu durumda ağrı olmadan vajinal bir kanamaya neden olabilir. Bu olay plesenta praevia olarak adlandırılır ve mutlaka doktorunuzla iletişime geçmelisiniz. 

   

  Sağlık ile ilgili diğer yazılarımız için Hamilelikte Sağlık kategorimizi inceleyebilirsiniz.

  NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

Hamilelikte Kanama – Gebelik Hesaplama, Hamilelikte Kanama – Beta HCG, Hamilelikte Kanama – kız bebek isimleri, Hamilelikte Kanama – erkek bebek isimleri, Hamilelikte Kanama – Hafta Hafta Gebelik.
] }
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.