Hamilelikte Halsizlik Neden Olur?

21.06.2020
10
hamilelikte halsizlik

Hamilelikte halsizlik neden olur?

Gebeliğin başlamasıyla birlikte vücudunuzdaki hormon seviyeleri ciddi bir şekilde yükselir, vücudunuz daha fazla kan üretir, kalp atışlarınız daha hızlanır, kan şekeriniz düşer ve metabolizmanız enerji yakarken fazla mesai yapar. Tüm bu değişimler de siz de halsizleşmeye neden olur. Ayrıca gebeliğinizin son dönemlerinde yaşadığınız birtakım kaygı bozuklukları ve doğum korkuları da psikolojinizde değişimler yaratabilir, tüm bu etkenler halsizliği tetikler.

Hamilelikte halsizlik ne zaman başlar?

Hamilelikte halsizlik durumu gebeliğinizin ilk trimester’iyle birlikte başlamaktadır. Bebeğinizin, kendisine hayat sistemi olan plasentayı yapmaya çalışması ilk trimester’in sonuna kadar devam etmektedir.
Gebelik döneminde üçüncü trimester’inde iyice büyümekte olan karnınızın size yaptığı ağırlık ve doğum ile ilgili endişe verici düşüncelerinizin nedeniyle hamileliğin son ayında da halsizlik hissiniz artacaktır.

Hamilelikte Halsizliğe Ne İyi Gelir ?

1.Bol sıvı alımı

Hamilelik döneminde halsizlik sorununun en önemli ve en başında gelen nedenlerinden biri, vücudunuzun susuz kalmasıdır. Bu duruma da yetersiz su içmeniz yol açar. Gebelikte yaşanan bulantı ve kusmalar da dehidrasyona neden olabilmektedir. Her gün en az 2 litre su tüketmeye özen göstererek vücudunuzun susuz kalmasını engelleyebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında su içmeye daha da özen göstermeniz gerekmektedir.

2. Daha fazla dinlenin

Gününüzün bitiminde bitkin mi düşüyorsunuz? Akşamları dışarı çıkmak yerine rahatınıza bakın, dinlenmek için geceyi beklemeyin bunu yapmak zorunda değilsiniz. Çalışan bir anne adayıysanız iş yerinde şekerleme yapmanız mümkün olmayabilir. Bu gibi durumlarda ise molaları ve öğle tatillerinizi ayaklarınızı yüksek bir yere uzatarak dinlendirebilirsiniz.

3. Beslenmenizi düzene sokun

Enerjinizi yüksek tutmak için beslenme şeklinize ve düzeninize çok dikkat etmelisiniz. Her gün kendiniz ve bebeğiniz için yeterince kalori almaya, protein, karbonhidrat ve protein bakımından zengin yiyeceklerle beslenmeye özen göstermelisiniz. Çünkü bu şekilde beslenmek size uzun süreli enerji sağlar. Doktorunuzun önerdiği vitaminler varsa bunları da mutlaka saatlerini ertelemeden, düzenli kullanmaya çalışınız.

4. Demir bakımından zengin olan gıdaları tüketin

Gebelikte kan hacminizde artış meydana gelmektedir. Bu sebeple vücudunuzun daha çok kan hücresi ve dolayısıyla demir üretmesi gerekir. Hamilelikte aşırı halsizlik probleminin nedenlerinden biri, demir eksikliğine bağlı anemi yani kansızlık olabilir. Anemi aynı zamanda gebelikte halsizlik ve çarpıntı problemlerini bir arada yaşamanıza yol açabilir.
Eğer hamilelikte yorgunluktan ciddi derecede şikayetçiyseniz mutlaka bir kan testi yaptırmalısınız. Yeşil yapraklı sebzeler, pekmez, kuru yemişler ve kuru baklagiller demir bakımından önemli kaynaklardır. Bu besinlerden bol bol tüketmeye çalışmanız sizin ve bebeğiniz için faydalı olacaktır.

5. Sık sık yemek yemeye özen gösterin

Günde toplam 6 öğün şeklinde beslenme, hamilelikte halsizlik problemine karşı iyi gelmektedir. Kan şekerinizi belli bir düzeyde tutmak sana istikrarlı bir enerji sağlamaktadır. Bu sebeple öğün atlamamaya dikkat ediniz, sık sık atıştırmalısınız. Size uzun süreli enerji verecek sağlıklı atıştırmalıklara yönelebilirsiniz.

6. Şeker alımını azalt

Kafein ve şeker tüketimi ani enerji düşüşünün en iyi yolu gibi görünebilir ancak durum aslında böyle değildir. Şeker içeren gıdalar sizi bir süreliğine diriltebilir ama kan şekerinizdeki hızlı yükselmenin ardından kendinizi eskisinden de bitkin hissedebilirsiniz. Bu sebeple halsizliğinize iyi gelir düşüncesiyle şeker tüketimini artırmayınız, azaltınız.

7. Uykunu iyi al

Anne adayları için 1 saat fazla uyumanızın sabaha daha dinlenmiş olarak uyanmanıza faydası kaçınılmazdır. Geceleri uzun saatler TV izlemeyerek, erken yatarak ve eşinizden kahvaltıyı hazırlamasını rica ederek biraz daha dinç uyanmak için kendinize fırsatlar yaratmaya çalışabilirsiniz.
Ancak uyuma konusunda aşırıya da kaçmayınız. Çünkü, çok fazla uyumak hamilelikte halsizlik sorununu artırabilir.

8. Egzersiz yap

Gün içinde kendinizi fazla yormadan mümkün olduğunca az hareket etmeye çalışın. Fakat, ufak yürüyüşler, hamile egzersizleri ya da yoga gibi aktiviteler halsizlikle mücadelenize yardımcı olabilmektedir. Koltuğa uzanıp yatma fikri her ne kadar cazip gelse de çok fazla dinlenmek ve yeterince egzersiz yapmamakta gebelikte halsizlik hissini artırabilir. Bu nedenle orta yolu bularak bu durumu dengede tutmalısınız.

9. Başkalarının seni şımartmasına izin ver

Birazcık hamileliğinin tadını çıkarmandan kimseye zarar gelmez öyle değil mi ?
Eşinizden kahvaltı hazırlamasını rica edebilirsiniz. Ağrılarınız olduğunda size masaj yapması konusunda yardım alabilirsiniz. Annen, kayınvaliden ve kardeşlerin seni ziyarete geldiğinde evini temizleme ve işlerine yardımcı olma tekliflerini çekinmeden kabul edebilirsiniz.
Alışverişe çıkan arkadaşlarınızdan senin için de birkaç gerekli eşya almasını rica edebilirsiniz. Bu şekilde senin de kendini bir yürüyüş yapmak için dışarı sürükleyecek enerjin kalabilir.

10. Nazlan 🙂

ilk kez bebek bekliyorsanız bu günlerin tadını çıkarmaya bakmalısınız. Yeterince dinlenmeniz, evinizi pırıl pırıl tutmaktan da şahane yemek masaları kurmanızdan da daha önemlidir. Bırakın bulaşıklar beklesin, yemek masasının altında toz topaklar olsun. Kaytarmaya çok alışık bir insan değilseniz bunu üzerinde denemek için de iyi bir fırsat! Ne dersiniz ?

Sağlık ile ilgili diğer yazılarımız için Hamilelikte Sağlık kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

] }
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.