] }

Hamilelikte Göğüslerde Meydana Gelen Değişimler

12.07.2020
46
Hamilelikte Göğüslerde Meydana Gelen Değişimler

Hamilelikte Göğüslerde Meydana Gelen Değişimler

Hamilelikte Göğüslerde Meydana Gelen Değişimler

Hamilelik döneminde artarak salgılanmaya devam eden hormonlar, anne adayının göğüslerinde de farklılaşmalara neden olmaktadır. Hamilelikte göğüslerde meydana gelen değişimler;

1- Göğüs akıntısı

Kolostrum, bebeğinizin ilk sütü olarak adlandırılmaktadır. Yapısı ise sütten daha yoğun ve rengi daha koyu şekildedir. Anne adayının vücudundaki antikorlar, vitamin ve mineral yönünden oldukça zengindir. Bu sayede bebek ilk kez süt emdiğinde onu hemen bir koruma kalkanı içerisine alır.

  • Halk arasında ağız sütü ismi de verilen bu sıvı, hamilelik sürecinin yaklaşık 3.ayında anne adayının göğüslerinde üretilmeye başlar.
  • Üretilmeye başlamasıyla göğüslerden dışarı sızıntılar yapabilir.
  • Hamileliğin son aylarına doğru rengi daha sarımtırak olabilir, gebeliğin son günlerinde ise daha saydam ve sulu hale gelebilir.
  • Hamilelikte memeden sıvı gelmesi sizi korkutabilir ama endişelenmeyin, tehlikeli bir durum yok! Bu durum hamileliğin normal semptomlarından biridir. Yalnızca sızıntı sırasında iç çamaşırınızı ya da kıyafetinizi ıslatarak size sıkıntı verebilir. Bu nedenle göğüs pedleri kullanmanızı önerebiliriz. Ayrıca duştan sonra göğüslerinizi hava ile kurutmak da yararlı olabilir.
  • Eğer bu akıntı kanlı, iltihaplı ve ağrılı bir şekil alırsa muhakkak doktoruna başvurmalısınız.

2- Göğüslerde büyüme

Gebelik sürecinde göğüslerin büyümesinin nedeni, östrojen ve prolaktin hormonlarının yoğun bir şekilde salgılanması ile süt üretiminin başlamış olmasıdır. Bu hormonların salgılanarak harekete geçmesi ile göğüslerin içindeki süt bezleri büyür ve  memedeki yağ dokusunda da artış olur. Bu sebeple göğüslerde de fiziksel değişimler meydana gelir.

  • Göğüslerinizdeki büyümeyi, gebeliğinizin ilk 3 ayında belirgin bir şekilde farkj edebilirsiniz. Meydana gelen bu büyüme, gebeliğiniz boyunca da devam edebilmektedir. Bu arada bu konudaki diğer önemli bir bilgi ise, hamileliğiniz boyunca aldığınız kiloların bir bölümünü büyümekte olan göğüsleriniz oluşturur.
  • Bebeğiniz doğduktan sonra göğüslerinizdeki büyüme durur ve sabit kalabilir. Memelerinizin yapısında ise sarkma söz konusu olabilir. Bu sarkmayı engellemenin yollarından biri, göğüslerinize destek sağlamak olacaktır. Doğru bir hamile sütyeni seçimi yaparak ve kullanarak sarkmaların önüne geçebilirsiniz.
  • Ayrıca, 2. ya da 3. hamileliğinizi yaşıyorsanız vücudunuz hamileliğe hazırlıklı hal de olduğu için bu büyümeyi yaşamayabilirsin.

3- Göğüslerde hassasiyet ve ağrı

Gebelikte memedeki değişikliklerden en yaygını hassasiyettir. Hamile kaldıktan kısa bir süre sonra göğüslerinde dokunmaya karşı duyarlılık başlar. Göğüslerin ağırlaşabilir ve dolgunlaşabilir. Üzerine yatmak bile bir işkenceye dönüşebilir.

Bu hassasiyet ve acı, özellikle meme uçlarında daha yaygın olabilir. Bu durumun da sebebi progesteron ve östrojen hormonlarının artması! Ama endişelenme, bu hassasiyet genellikle ilk trimesterden sonra ortadan kalkar.

Hassasiyet sorununu azaltmak için de hamile sutyenlerinden yardım alabilirsiniz. Özellikle geceleri bu sütyenleri kullanmanız size yardımcı olabilir.

4- Memede (areolada) kararma

Hamileliğinizin ilk aylarında memelerinizde gözle görebileceğiniz değişimlerden biri de meme ucunda ve çevresindeki halkada yani areolada kararma olacağıdır. Hamilelik sürecinde memede kararma olmasının da sebebi tabii ki değişen hormonlardır.

Bu süreçte yoğun olarak salgılandığını söylediğimiz hormonlar, vücuttaki pigmentlerin sayısını da arttırır. Bununla beraber meme ucunda ve areolasında koyulaşmalar meydana gelir.

Bu renk değişimleri vücudun başka bölgelerinde de görülür. Linea nigra denen göbek çizgisi ile birlikte genital bölgede ve koltuk altlarında da karşılaşabilirsiniz. Oluşan bu lekelerin sizin veya bebeğiniz için herhangi bir zararı yoktur, bu yüzden bir tedavisi de mevcut değil. Zaten doğumun ardından memelerinizdeki koyulaşmalar yavaş yavaş kaybolacaktır.

Bu arada, memedeki kararmaların henüz çok iyi göremeyen yenidoğan bebeklerin dikkatini çekmek için oluştuğu da düşünülüyor. Ancak bu konunun henüz bilimsel bir açıklaması yok!

5- Damarlarda genişleme ve belirginleşme

Hamileliğinizde göğüslerinizin üzerindeki damarları net bir şekilde görebilirsiniz. Ten renginiz açık renk ise çok daha belirgin olabilir. Bunun sebebi, damarlarınızın bebeğinize daha fazla kan akışı sağlayabilmek için genişlemesidir. Yani bu genişleme ve belirginleşme, bebeğinizin daha sağlıklı olması için gerçekleşen bir değişimdir.

6- Göğüsteki Kaşıntı ve çatlaklar

Hamilelik sürecinde, memede kaşıntı ve çatlak oluşumu da sık görülen bir sorundur. Bu kaşıntı ve çatlaklar, büyümekte olan göğüslerinizin deriyi gittikçe germesi ve bu germe sonucunda cildi kurutmasıyla meydana gelir.

Eğer bu kuruluğa engel olmaz iseniz göğüs ucunuzda çatlaklar meydana gelebilir. Göğüs bölgenizi düzenli şekilde nemlendirerek bu soruna engel olabilirsiniz. Nemlendirmek için doktorunuzun önereceği kremler ve doğal yağlar faydalı olabilir.

7- Göğüs etrafındaki minik bezeler

Hamilelikte, göğüs areolanın çevresinde minik, sivilceye benzer çıkıntılar oluşabilir. Aslında bu bezeler, her kadının göğsünde bulunmaktadır ancak hamilelik sürecinde daha da belirgin hale gelebilmektedir.

Bu minik bezelerin herhangi bir tehlikesi yoktur, içlerinde göğsü besleyen yağ kümeleri bulunmaktadır. Göğüs sağlığı için büyük önem taşıyan bu bezeleri sıkmamanızı, sabunla yıkamamanızı ve ılık su ile temizlemenizi öneririz.

Sağlık ile ilgili diğer yazılarımız için Hamilelikte Sağlık kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.