Hamilelikte Aşı – Ben Aşıdan Korkmuyorum

31.05.2020
Hamilelikte Aşı – Ben Aşıdan Korkmuyorum
[Resim: hamilelikte-aşı.png]
Gebelik Kendi sağlığımız kadar bebeğimizin sağlığı da çok önemlidir. Aşı yapılmasının nedeni anne adayını ölümcül sayılabilecek hastalıklardan korumaktır. Ayrıca bu aşılar hamileliğin ilk aylarında bebeği de korumaktadır.
Peki gebelik döneminde hangi aşıları yapmalıyız bunları inceleyelim.

Tetanoz Aşısı

Gebeliğin ilk trimesteri (ilk 3 ay) bittikten sonra 2. ve 3. trimesterlerde tetanoz aşıları yaptırılmalıdır. İlk aşı yapıldıktan 4 hafta sonra ikinci doz yapılmalıdır ve bundan 6 ay sonrasında da üçüncü doz tetanoz aşısı yapılmalıdır. Bebeğin doğumunda gerçekleşecek olan tetanoz ölümcül olacağı için gebelik döneminde bu aşıların yaptırılması önemlidir.

[Resim: hamilelik-aşı.png]

Hepatit B Aşısı

Hepatit B aşısı taşıyıcı anneler için önemlidir. Taşıyıcı annelerin doğumda bebeklerine herhangi bir hastalık bulaştırmaması için bebek doğar doğmaz 12 saat içinde hepatit B aşısı yapılmalıdır. Ayrıca eşi Hepatit B olan anne adayları eğer aşı olmadılar ise gebelik döneminde mutlaka hepatit B aşısı yaptırmalıdır. 

Grip Aşısı

Her yıl kış aylarında grip hepimizin kapısını çalmıştır. Anne adaylarının en büyük korkusu gebelik döneminde gribe yakalanmaktır. Bilim adamları da her yıl gribe karşı farklı tekniklerle yeni aşılar geliştirmekteler. Bu sebeple hamilelik döneminde grip aşısı yaptırmanın bir sakıncası yoktur. Zaten bu aşılar sayesinde gebelik döneminde grip olunması büyük ölçüde engellenmiş olur.

 

Sağlık ile ilgili diğer yazılarımız için Hamilelikte Sağlık kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

YORUMLAR