Hamilelikte Ağrı Kesici Kullanılır mı? Zararı Nelerdir?

17.06.2020
16
hamile

Hamilelikte ağrı kesici kullanılır mı?

Günlük hayatımızda ağrı kesiciler hayatımızın bir parçası haline gelmiş durumda. Maalesef en küçük baş ağrılarımızda dahi aklımıza ilk gelen şey ağrı kesici almak oluyor. Bu baş ağrıları, gebelik döneminin normal akışında da artması hatta şiddetlenmesi beklenen ve çok doğal olan bir durumdur. Çünkü anne adayının vücudu değişmekte, gelişmekte, içinde yeni bir canlı büyüyor ve bu farklılıklara uyum sağlamaya çalışan vücutta çeşitli ağrılar meydana gelmektedir.

Bu sebeplerle gebelikte ağrılar bazen ya da çoğu zaman çekilmez, dayanılmaz hale gelebilir ve bir ağrı kesici almak ve ağrıdan kurtulma isteği ağır basabilir. Fakat ağrı kesicilerin yan etkileri, içeriklerinde bulunan kimyasallar söz konusu olduğunda gebelik süresince ilaç kullanımı tehlikeli sonuçlara neden olabilmektedir.
Bu nedenle gebelik döneminde ilaç kullanımı belli sınırlar çerçevesinde ve mutlaka doktora danışılarak yapılmalı, asla bir şey olmaz deyip kendi kendine ilaç alımı yapılmamalıdır.

Hamilelikte hangi ağrı kesici kullanılır?

Ağrı kesiciler etken maddesine göre ikiye ayrılır. Bunlar parasetamol ve ibuprofendir. Bu iki maddenin özelliklerine ve hamilelikte yarattığı etkileri yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

Parasetamol

Parasetamol içeren ağrı kesiciler, diğer ağrı kesicilere göre daha hafiftir ve daha hafif ağrılar için kullanılır. Bu sebeple gebelik döneminde ağrı kesici kullanma talep edilirse büyük olasılıkla doktor anne adayına içeriğinde parasetamol olan bu ilaçları kullanmasını önerecektir. Ancak bu ağrı kesicilerde ne kadar hafif olursa olsun hamilelik döneminde parasetamol içeren ilaçları uzun süre kullanmak bebekte kalıcı etkilere neden olabilir. Bu yüzden bu ilaçları muhakkak doktorunun önerisi ve uyardığı süre içerisinde kullanmalısın.

  • Hamilelik döneminde parol kullanımı doğru mu ?
  • Gebelik süresince ağrı kesici minoset kullanılır mı?

gibi sorular doktorların oldukça sık karşılaştıkları sorular arasındadır. Parol ve Minoset, parasetamol içeren ve doktorların bu sebeple çoğunlukla hamilelikte ağrı kesici olarak önerdiği ilaçlardandır. Tabii ki yine de bu ağrı kesicileri doktorun reçete etmesi gerekiyor.

İbuprofen

Daha orta şiddetli ağrılar için kullanılan ağrı kesiciler çoğunlukla ibuprofen içerir. İbuprofen içeren ağrı kesicilerin hamilelik döneminde kanama riskini arttırdığı gözlemlendiği için bebek beklerken kullanılması pek tavsiye edilmez. Bu yüzden içinde ibuprofen olan ilaçlar düşüğe sebep olabilir.
Ciddi ve geçmeyen bir ağrınız varsa vakit kaybetmeden doktorunuza danışmalı ve onun önerileri doğrultusunda ağrı kesici kullanmalısınız.

Sağlık ile ilgili diğer yazılarımız için Hamilelikte Sağlık kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

] }
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.