Hamilelikte 4. Ay Beslenme

31.05.2020
Hamilelikte 4. Ay Beslenme
[Resim: 4ay-beslenme.png]

Tebrikler! Hamileliğin zorlu ilk trimesterini atlattınız.   Bu dönemde bol bol tuzlu ve tatlı aş erebilirsiniz. Ama aş erirken aşırı kilo almamak için yediklerinize dikkat etmelisiniz. Şunu unutmayalım ki hamilelikte en önemli mesele dengeli ve düzenli beslenmektir.

  • Hamilelikte en önemli DNA sentezinde önemli rol oynayan bir vitamindir ve hamilelikte folik asit eksikliği düşüğe sebep olabildiği gibi bebeğin gelişiminde de sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle hamilelikte folik asit ihtiyacını düzenli şekilde karşılamak gereklidir. Folik asit ihtiyacını brokoli, yeşil sebzeler, baklagiller, havuçtan karşılayabilirsiniz.
  • Diğer dikkat etmemiz gereken mineraller kalsiyum ve fosfordur. Kemik gelişimi için kalsiyum çok önemlidir. Bu sebeple kalsiyum bakımından zengin olan süt, yoğurt, peynir, pekmez, fındık, yeşil sebzeler gibi besinleri tüketmeliyiz.
  • Hamilelik döneminde kan artışı nedeniyle anne daha fazla demire ihtiyaç duyar. Demir eksikliği ile doğan bebeklerde düşük kilo veya prematüre olma olasılığı fazladır Bu yüzden et ve et ürünleri, yumurta, kuru incir, üzüm, fıstık gibi besinleri bolca tüketmelisiniz.
  • B12 vitamini sinir sisteminin gelişimi için önemlidir. Bu vitamini et, balık, süt, yumurta tüketerek alabilirsiniz.
  • Çinko eksikliği hamilelikte ölü doğum veya doğum anamolisi sorunlarına yol açabilir. Bunu engellemek için de çinko ihtiyacını et, deniz ürünleri, süt, yumurta gibi besinleri tüketerek karşılayabilirsiniz. 
  • D vitamini de anne adayı için çok önemlidir. Eksikliğinde kemik kaybına neden olabilmektedir. En iyi D vitamini kaynağı güneş ışınlarıdır.
  • Gebelik döneminde omega-3 desteği çok önemlidir. Bu yüzden ceviz, badem, soya filizi, kuru fasulye, nohut, keten tohumu ve yeşil yapraklı sebzeler omega-3 yönünden zengin besinleri tüketebilirsiniz.

Beslenme ile ilgili diğer yazılarımız için Hamilelikte Beslenme kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.