Hamilelikte Tetanos Aşısı

18.06.2020
11

hamilelikte aşı

HAMİLELİKTE TETANOS AŞISI

Hamilelik döneminde tetanos aşısı yapılmasının nedenleri ;

 • Erken doğum riskini en aza indirmek,
 • Bebekte büyüme geriliği, nörolojik sorunlara yol açan enfeksiyonlar ve ölü doğum gibi durumlara karşı gebelik sırasında bebeği korumak,
 • Gebelikte yaşanan hastalıkların şiddetli bir şekilde ilerlemesini önlemek,
 • Yeni doğanda görülebilecek enfeksiyonları azaltmak,
 • Antikorların bebeğe geçmesini sağlayarak bebeğin doğumdan sonraki ilk 6 ay dirençli olmasına yardımcı olmak.
 • Tetanosa yakalanma riski ölümcül olabileceği için gebe iken mutlaka aşı yaptırman gerek. Böylelikle hem kendinize hem de anne rahmindeyken aldığı antikorlar sayesinde tetanosa karşı bebeğinize koruma sağlayabilirsiniz. Ayrıca tetanos aşısını gebelik planlamaya başladığın dönemde de yaptırabilirsiniz.

Hamilelikte tetanos aşısı ne zaman yaptırılmalı ?

Gebeliğin herhangi bir döneminde tetanos aşısı yaptırabilirsiniz. Uzman doktorların bu konudaki önerisi ise tetanos aşısının gebeliğin 3. ayından sonra yaptırılması yönündedir. Gebelikte tetanos aşısı kaçıncı haftada yapılır, sorusunun cevabının da böylece hamileliğin 12. haftasından sonrasına denk geldiğini söylemek mümkün.
Eğer gebelik sırasında çivi ya da kirli metal gibi şüpheli bir maddeyle temas edersen zaman kaybetmeden bir sağlık merkezine başvurmalısınız. Tetanos aşısıyla birlikte tetanos immunglobulin de yapılması gerekebilir.

Gebelikte tetanos aşısı kaç doz uygulanır?

 • 1. doz tetanos aşısı gebeliğin 4. ayında yapılır. Koruma süresi yoktur.
 • 2. doz tetanos aşısı ilk aşıdan en az 4 hafta sonra yapılır. 1-3 yıl arasında koruma sağlar.
 • 3. doz tetanos aşısı 2. tetanos aşısından en az 6 ay sonra yapılır. 5 yıl süreyle korur.
 • 4. doz tetanos aşısı 3. tetanos aşısından en az 1 yıl sonra ya da bir sonraki gebelikte yapılır. 10 yıl boyunca koruma sağlar.
 • 5. doz tetanos aşısı 4. tetanos aşısından en az 1 yıl sonra ya da bir sonraki gebelikte yapılır. Doğurganlık boyunca koruma sağlar.

Eğer daha önce tetanos aşısı olduysanız ve aşı olmanızın üzerinden 10 yıl geçmedi ise tekrar aşı olmanıza gerek yoktur. Ancak tetanos aşısının üzerinden 10 yıl ya da daha fazla bir süre geçtiyse tek doz tetanos aşısı yaptırmanız yeterli olcaktır.

Hamilelikte tetanos aşısının yan etkileri neler?

Gebelik döneminde tetanos aşısı sonrası ağrı ve şişlik, en sık görülen yan etkiler arasındadır. Tetanos aşısı sonrası ağrı ve şişme şikayetleri genellikle 10-12 saat kadar sonra biter.

 • Görülen diğer yan etkiler ise;
 • Cilt üzerinde kızarıklık,
 • Hafif ateş,
 • Baş dönmesi,
 • Aşı olunan bölgede sertliktir.

Tetanos aşısı ile ilgili sık sorulan sorular;

Hamilelikte tetanos aşısı nerede yapılır?

Tetanos aşısını aile sağlığı merkezleri/sağlık ocaklarında ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz.

Hamilelikte tetanos aşısı düşüğe neden olur mu?

Hayır, hamilelikte tetanos aşısı yaptırmanın hiçbir sakıncası yok. Düşüğe de neden olmaz.

Hamilelikte tetanos aşısı aç karnına mı yapılır?

Hamilelerde tetanos aşısı uygulama koldan olacak şekilde tok veya karnına yapılabilir.

Hamilelikte tetanos aşısı sonrası banyo yapılır mı?

Evet, tetanos aşısı olduktan sonra gönül rahatlığı ile banyo yapabilirsiniz. Bazı anne adayları bu konuda endişe duyabilir ancak içiniz rahat olsun. Ek olarak duş alacağınız suyun ılık olması bedeninizde daha rahatlatıcı bir etki sağlar.

Gebelikte tetanos aşısı olmayanlar dikkat!

Eğer hamilelik döneminde tetanos aşısı olmadıysanız; kesici-delici yaralanma, düşük ve doğum sırasında kullanılan aletlerin kirli olması sonucunda tetanosa yakalanabilirsiniz. Üstelik yalnızca siz değil; temiz şartlarda yapılmayan doğum, göbek kordonunun bakımının uygun yapılmaması ya da üzerinin temiz olmayan maddelerle kapatılması sonucu bebeğiniz de tetanosa yakalanabilir.

Yeni doğan tetanosuna yakalanan bebek sağlıklı bir şekilde doğmasına rağmen, doğumdan sonra 3 ila 28 gün arasında emmeyi bırakabilir. Kaslarındaki kasılmalardan dolayı vücudu kaskatı kesilir. Tetanos hastalığı tedavi edilmediği takdirde çoğunlukla ölümle sonuçlanır. Bu nedenle hamilelikte tetanos aşısını kesinlikle ihmal etmemelisin.

Gebelik sırasında aşı olmadıysanız bile, doğumdan sonra en kısa zamanda aşı olmalısınız. Anne sütüne geçen antikorlar da bebeğinin korunmasına yardımcı olur. Bu antikorlar aşı yapıldıktan en erken 2 hafta sonra oluşmaya başlar.

 

Sağlık ile ilgili diğer yazılarımız için Hamilelikte Sağlık kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

] }
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.