Hamilelikte 6 Önemli Hormon – Hormonlar Değişiyor!

20.06.2020
9
hamilelik hormon değişimi

Hamilelikte 6 Önemli Hormon

Sizi hamileliğe, doğuma ve bebeğe hazırlayan bir çok gebelik hormonları bulunmaktadır. Bu hormonlar, yükselerek seni yönetir ve sen de olan değişikliklerin sebebi olurlar. İşte o hormonlar;

 • Progesteron
 • Prolaktin
 • Östrojen
 • Oksitosin
 • BHCG ( Beta – HCG)
 • Relaksin

1- Progesteron

Progesteron, vücudunuzu gebeliğe hazırlayan ve yumurtlamayı sağlayan bir hormondur. Regl (adet) döngünüzün yarısından sonra ortaya çıkarak, korpus luteum adı verilen bir endokrin bezi tarafından salgılanır.

Progesteron hormonu görevleri nelerdir ?

 • Regl (Adet) döngüsünü ve yumurtlamayı kolaylaştırır.
 • Bebeğin, anne adayına tutunması için rahim zarının büyümesini sağlar.
 • Anne adayının vücudundaki kan akışını hızlandırır.
 • Hamileliğin 2. yarısında artarak süt üretimini başlatır.

En çok sorulan sorulardan biridir: “Progesteron hamilelikte kaç olmalı?”

 • Gebeliğin ilk 3 ayında 11,2-90 ng/mL,
 • Gebeliğin 3-6. aylarında 25,6-89,4 ng/mL,
 • Gebelik döneminin son 3 ayında ise 48-300 ng/mL civarında olduğunu söyleyebiliriz.

Uzmanlara sıklıkla yönetilen diğer bir soru ise; “Progesteron kaç olursa hamile kalınır?”

Genel olarak çocuk sahibi olamama gibi durumlarda progesteron testi yapılır, değerine bakılır ve yumurtlama işlevlerine bakılır. Yapılan kan testinde progesteron değeri 10 ng/ml’den yüksek çıkarsa bir yumurtlama sorunu olmadığı kabul edilmektedir.
Bu arada progesteron hormonunun hamilelik döneminde görülen kabızlık, şişkinlik, halsizlik gibi durumların sorumlusu olduğu düşünülmektedir.

2- Prolaktin (Süt Hormonu)

Prolaktin, süt hormonu olarakta adlandırılmaktadır ve hipofiz bezinden salgılanır. Bu hormonunun amacı, hamileliğin 2. ayından sonra göğüslerde bulunan süt bezlerini olgunlaştırarak anne adayını süt üretimine hazırlamaktır.

Prolaktin hormonu aynı zamanda yumurtlama ve regl (adet) döngüsünün gerçekleşmesini engellemektedir. Emziren annelerin adet olmaması ve tekrar hamile kalmamasının nedeni de tam olarak budur. Ancak bu tabii ki bir korunma yöntemi olarak düşünülmemeli ve tedbirli davranılmalıdır.

Peki “Prolaktin hormonu kaç olmalı?”

Yetişkin bir kadında prolaktin hormonunun normal değeri 15 ile 25 µg/L civarındadır. Hamilelik söz konusu olduğunda ise bu değer tabii ki yükselmektedir. Ancak hamilelik olmamasına rağmen prolaktin yüksekliği söz konusuysa hipofiz bezinde tümör, polikistik over sendromu, böbrek ve karaciğer hastalıkları söz konusu olabilmekte ve doktorunuz tarafından takibi yapılmalıdır.

3- Östrojen (Kadınlık Hormonu)

Kadınlık hormonu olarak da bilinen östrojen, kadınsal özellikleri ön plana çıkartan bir hormondur.
Östrojen Hormonunun Görevleri ise şunlardır;

 • Regl (Adet) döngüsünü düzenleme,
 • Yumurta hücrelerinin büyümesini sağlama,
 • Rahmi büyütme ve kan akışını hızlandırma,
 • Vücudu bebek ve emzirme için hazır hale getirme,
 • Gebelik döneminde göğüslerdeki renk koyulaşmalarını sağlama gibi görevleri bulunmaktadır.

Gebelik döneminde östrojen hormonu, 9 ay boyunca vücutta çeşitli dalgalanmalarla yükselip düşebilmektedir. Gebeliğin ilk 3 ayı regl dönemindekinden biraz daha fazla salgılanan östrojen, ikinci trimester’de hemen hemen 40 katına çıkmaktadır. Bu büyümenin nedeni ise rahimdeki kasları geliştirmek, rahime kan akışını arttırmak ve süt kanallarının gelişmesini sağlamaktır! Bu sayede hem bebeğin beslenmesini sağlıyor hem de rahim kaslarını gevşeterek doğumun kolaylaşmasını sağlıyor.

Östrojen hormonunun düşüklüğü ya da fazlalığı, yumurtalama ile alakalı sorunlar yaratacağı için hamileliği etkilemektedir. Bu yüzden eğer bu iki durumun belirtilerini görüyorsanız doktorunuza başvurmalısınız.

4- Oksitosin

Oksitosin, aşk hormonu olarak da bilinen ve bağlılık, mutluluk, cinsel haz verdiği düşünülen bir hormondur. Oksitosin hormonunun yüksek olduğu gebe kadınların, bebekleriyle kurduğu bağın da daha güçlü olduğu düşünülmektedir. Bu sebeple oksitosine “annelik hormonu” ismi de veriliyor. Gebelikte oksitosin hormonun görevleri ise şöyledir;

 • Sancıların artmasını sağlar,
 • Sancıların artmasıyla, bebeğin doğum kanalına inmesini sağlar ve doğumu başlatmaya yardımcı olur.
 • Doğumdan sonra ise süt kanallarının açılmasını sağlayarak emzirmeyi kolaylaştırmaktadır.
 • Doğumu kolaylaştırdığı düşünülen ve uzmanlar tarafından da önerilen hurmanın içerisinde de oksitosin hormonu bulunmaktadır.

5- BHCG (Beta-HCG)

Asıl ismi HCG olan ancak kanda ölçümü yapılan ünitesi beta olduğu için BHGC ya da Beta-HCG denen bu hormon, gebe olup olmadığınızı ortaya çıkarır diyebiliriz. Kanda ya da idrarda yapılan gebelik testi sonuçları, vücuttaki BHCG hormonunu ölçmektedir. Çünkü gebelik söz konusu olduğunda HCG hormonu kanda ve idrarda birikmeye başlar. Bu şekilde progesteron hormonunun salgılanmasına yardımcı olur.

Kanda gebelik testinde BHCG değerleri, 10 mlu/ml üzerine çıkarsa hamilelik var denebilir. Bu BHCG oranı hamileliğin ilk haftalarında gitgide yükselecek, ortalarında sabitleşecek ve sonlara doğru ise çok azalıp hamilelikten önceki seviyesine dönecektir.
Ayrıca BHCG, ilk 3 ayda yaşanan bulantıların sorumlusu olarak görülüyor.

6- Relaksin

Relaksin hormonu, yumurtalıklarda salgılanır ve rahimi esnetmeye yarar. Gebelik başladığında vücutta salgılanır ve rahim içerisinde yeni kan damarlarının oluşmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede yumurtanın gelişmesi için uygun bir ortam oluşur.

Relaksin salgılanmaya devam ettikçe pelvis kemiklerinin esnemesi kolaylaşır. Bu, doğum esnasında bebeğin pelvisten daha kolay çıkmasını sağlamaktadır.

Sağlık ile ilgili diğer yazılarımız için Hamilelikte Sağlık kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

] }
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.