Hamilelikte Kalp Çarpıntısı Neden Olur ?

20.06.2020
11
hamilelik kalp çarpıntısı

Hamilelik döneminde kalp çarpıntısı neden olur?

Yetişkin normal bir insanda kalp atım hızı dakikada 60-100 arasında olurken nabzın artması halinde anne adayları bunu, çarpıntı olarak hissedebilmektedir. Hamilelik döneminde kalp çarpıntsı sık görülen bir problem olmakla birlikte genel olarak kısa sürelidir.

Gebelikte kalp çarpıntısı nedenleri şunlardır;

Kan hacmindeki artış

Gebeliğin 6. haftasından itibaren hormonların etkisiyle kan hacminizde artış yaşanır. Vücut kan hacmindeki artışı, bebeğin gittikçe artan kan ihtiyacını karşılayabilmek ve doğum sonrasında meydana gelebilecek kanamaları dengeleyebilmek amacıyla yapar. Bu dönemde anne adayında gebelikten öncekine göre yaklaşık %50 oranında daha fazla kan vardır.
Kan hacminizdeki artış kalbinizin çalışma hızını etkiler ve bu durum da gebelikte kalp çarpıntısı ve nefes darlığına yol açar.

Progesteron hormonu

Hamilelikte, duygusal ve fiziksel değişimlere yol açan progesteron hormonunu daha önceki başlıklarımızda bu dönemde artacağını belirtmiştik. Bu artışın yan etkileri arasında gebelikte çarpıntı da görülmektedir.

Duygusal faktörler

Heyecanlanma, öfkelenme gibi duygular kalp çarpıntısına neden olabilmektedir. Bu nedenle bu tarz duygusal durumlar yaşamak veya strese girmek hamilelerde kalp çarpıntısına yol açabilir.

Psikolojik faktörler

Gebelikte kalp çarpıntısının altında anksiyete bozukluğu ve panik atak gibi psikolojik etmenler de yatabilmektedir. Gebelik döneminde yaşanan ani hormon değişimleri, stres ve bebeği beklerken yaşanan kaygı bozuklukları da bu rahatsızlıkları tetikler.

Kafein

Normal insanlarda dahi kafein fazla miktarda tüketildiğinde kalp çarpıntısına neden olabilir. Kahve, çikolata, demli çay, kek ve soda gibi gıdalarda bolca bulunan kafeinden özellikle hamileyken mümkün olduğunca uzak durmak gerekmektedir.

Diğer rahatsızlıklar

Hamilelik döneminde kalp çarpıntısının saymış olduğumuz tüm bu sebepleri dışında;

 • Kansızlık,
 • Hipotiroidi,
 • Kan şekeri düşüklüğü,
 • Akciğer ve kalp hastalıkları da yatıyor olabilir.

Sıklıkla sorulan sorulardan bir kaçını sizin için cevapladık.

Anne adayındaki kansızlık kalp çarpıntısı yapar mı?

Evet. Kansızlık, gebelik döneminde kalp çarpıntısına ve halsizliğe neden olabilmektedir. Hamileliğin 4. ayından itibaren olası demir eksikliğine karşı demir tedavisine başlanır. Gerekli kan testleri ve ölçümleri yapılır. Böylece anemi önlemi alınmış olur.

Demir eksikliği anemisi hamilelik döneminde en sık görülen kansızlık tipidir. Beslenme sıkıntıları, parazit ya da enfeksiyon kaynaklı hastalıklar sebebiyle görülür.

Hamilelikte Kalp Çarpıntısı Bebeğe Zarar Verir mi ?

Hamilelik döneminde yaşanılan kalp çarpıntısı genellikle korkulacak bir durum olmadığı için bebeğinizi etkilemez. Çarpıntı hissi daha çok sizi etkilemektedir.
Ancak unutulmamalıdır ki, çarpıntının şiddeti nefes alırken rahatsız olmana yol açacak kadar yüksek olursa dokulara giden oksijen miktarı azalır. Soluk alıp vermenizi engelleyecek derecedeki bir çarpıntı bebeğini de etkiler.
Hamilelikte kalp çarpıntısı genellikle istirahatle geçebilmektedir. Bebeğinizin sağlığını riske atacak bir durum söz konusu olması için ciddi bir kalp ya da akciğer hastalığınızın olması gerekir.

Hamilelikte yemekten sonra kalp çarpıntısı normal mi?

Yemekten hemen sonra aşırı insülin salgılanabilir ve bu da anne adayında kalp çarpıntısına neden olabilir. Hatta bu çarpıntıya halsizlik de eşlik eder. Bu durum hipoglisemiye işaret ediyor olabilir. Çok şiddetli olmadığı ve uzun süreli olmadığı sürece bebeğinize zarar vermez. Ancak uzun süreli ve tekrarlayan hipoglisemilerde düşük riski artabilmektedir.

Hamilelikte kalp çarpıntısı nasıl geçer?

Gebelikte kalp çarpıntısı anne adaylarında paniğe yol açabilmektedir. Fakat bu durum çarpıntının daha da şiddetli hissedilmesine neden olmaktadır.

 • Yapmanız gereken ilk şey, çarpıntı hissettiğiniz anda sakinliğinizi korumaya çalışmak yönünde olmalı.
 • Sıklıkla yapılan hatalardan biri, çarpıntı anında sırtüstü uzanmaktır. Bu yapılmaması gereken en önemli harekettir. Çünkü, dinlenme pozisyonunda sırtüstü uzanmak, tansiyonunuzun düşmesine ve fenalık hissi yaşayarak çarpıntınızın daha da çok artmasına neden olabilmektedir. Bu sebeple oturur pozisyonda ya da sol yana yatar pozisyonda dinlenmelisiniz.
 • Hamilelikte kalabalık ortamlardan, strese kapılmana yol açacak ortamlardan ve kafein tüketiminden uzak durmalısınız.
 • Meditasyon, egzersiz ve yoga hamilelikte kalp çarpıntısına en iyi gelen seçenekler arasındadır. Doğru nefes alma teknikleri ve meditasyon yöntemleri zamanla kalp hızının yavaşlamasına yardımcı olacaktır.
 • Zihninizi sakinleştirmek ve rahatlamak için 1-2 saatte bir 5 kez derin nefes almak da stres seviyenizi düşürerek kalbinize iyi gelir.
 • Ayrıca, kalp atışlarını kendiniz de kontrol edebilirsiniz. Elinizi bileğinize ya da boynunuza koyarak nabzını sayabilirsiniz. Eğer çarpıntı sorununu sıklıkla yaşıyorsanız dakikadaki kalp atışını ölçerek bir süre not ediniz ve doktorunuzla görüştüğünüzde onunla bu notları paylaşınız.

Hamilelikte çarpıntı için kullanılan ilaçlar nelerdir ?

Hamilelik sürecinde, kalp çarpıntısı ciddi semptomlara neden olmadığı ve riskli bir durumdan kaynaklanmadığı taktirde herhangi bir tedavi gerektirmez. Çünkü doğumdan sonra bu kalp çarpıntıları geçer.

Ancak çarpıntının sebebi şiddetli bir aritmi ya da ritim dışındaki kalp atışlarıysa doktorun kardiyoversiyon denilen bir yöntem tavsiye edebilir. Bu yöntemle kalbinize elektrik akımı verilerek ritim düzenlenmeye çalışılır.
Ayrıca gebelikte kalp çarpıntısı tedavisinde kullanılan birtakım ilaçlar da var. Bunlar kalp ritminin sabit kal

masını sağlamaktadır. İlaç kullanımını minimum seviyede tutmak özellikle gebeliğin ilk 3 ayında önemli olduğu için bu durumu doktorunuzun iyice değerlendirmesi gerekir.

Hamilelikte kalp çarpıntısı hangi durumlarda tehlikelidir ?

Eğer günlük hayatınızı etkileyecek derecede çarpıntınız var ise, nabzınız dakikada 120’nin üzerinde ve daha önce kalp ya da akciğer rahatsızlığı geçirdiyseniz riskli gruptasınız demektir. Tıbbi yardım almanız gerektiğini gösteren belirtiler şunlardır;

 • Kan tükürme,
 • Göğüs ağrısı,
 • Nefes almada zorluk,
 • Nabızda düzensizlik (ritim bozukluğu/aritmi),
 • Bulantı,
 • Baş dönmesi,
 • Bayılma.

Bu belirtilerin ardından doktorunuz birtakım kontrollerden geçmenizi isteyecektir. Bu muayenede;

 • Tiroit hormonuna bakılması,
 • Kan sayımının yapılması,
 • Kalp ve akciğerlerin incelenmesi,
 • Alkol ve sigara kullanımının gözden geçirilmesi,
 • Kafein tüketiminin değerlendirilmesi gerekir.

Sağlık ile ilgili diğer yazılarımız için Hamilelikte Sağlık kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

] }
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.