Hamilelikte ve Hamilelik Sonrası Eş Desteği – Önemi

14.06.2020
Hamilelikte ve Hamilelik Sonrası Eş Desteği – Önemi
hamile

Hamilelikte Eş Desteği ve Önemi

Anne adayı, bebek sahibi olacağı için kendini mutlu hissederken diğer yandan da anne olmaya henüz hazır hissetmeyebilir. Bu hisle birlikte ‘İyi bir anne olabilecek miyim?’ ya da ‘Bebeğime iyi bakabilecek miyim?’ gibi sorgulamaların endişesi anne adayını strese sokabiliyor. Bu dönemde en önemli nokta ise eşlerin anne ve baba olmaya birlikte karar vermeleri ve hamilelik sürecinde, sonrasında birbirlerine olan desteği eksik etmemeleri. Kadının bu süreçte eşinin desteğine her zamankinden çok ihtiyacı oluyor.

Hamilelik döneminde eş desteği anne adayının pozitif ve konforlu bir gebelik geçirmesi açısından oldukça önemli bir faktördür. Gebelik, çok özel ve güzel bir süreçtir. Bu süreç, gebeliğin ilk zamanlarında anne adaylarını zorlasa da ilk üç ayı alışma dönemi olarak değerlendirmelisiniz. Anne adayının yaşadığı hormonsal değişimler, etkilerini ilk üç ayda yoğun olarak gösterir. Bulantı, halsizlik gibi gebeliğin olumsuz yönlerini alışma sürecinde yaşanır. Tüm bunlar gebeliğin ilerleyen sürecinde azalarak yok olacaktır. Fiziksel olumsuzlukların yanında anne adayı bu süreçte duygusal olarak biraz endişeli ve gergin olur. Yeni bir hayat, yeni sorumluluklar ve hiç tatmadığı bir duygu ile karşı karşıyadır. Böyle bir dönemde anne adayı olduğundan daha fazla duygusallaşabilir. Eş desteği, bu dönemin atlatılmasında yardımcı olabilecek en etkili ve en önemli faktördür.

Eş Desteği Depresyon Riskini Azaltıyor

Gebelik döneminde anne adayı fazlasıyla hassas olacağından babanın her zaman anlayışlı olması gerekiyor. Dokuz aylık süreçte anne, endişeli, stresli ve kaygılı olacaktır. Bu değişik ruh halleri davranışlarına da yansıyabilir. Babalar; sürekli ilginin üzerinde olmasını isteyen, daha önce hiç istemediği şeyleri isteyen, öfke nöbetleri ve ağlama krizleri geçiren anne adayı ile karşılaşabilir. Bu gibi durumlar, bu süreçte son derece normaldir. Baba, eğer sürecin bu şekilde ilerleyeceğini önceden kabul ederse, hem kendi hem anne adayı daha rahat bir dönem geçirebilir. Babalar, bu süreçte ilk aydan son aya kadar hamile olan eşlerine maddi ve manevi ne kadar destek olursa, annenin bu dönemi atlatması o kadar kolay olur. Babanın ılımlı ve anlayışlı tavırları, annenin bu süreçte rahat etmesini ve pozitif olmasına katkı sağlayacaktır. Yapılan çalışmalar, gebelikte babanın desteği azaldıkça annenin hamilelik sonrası depresyon yaşama riskinin yükseldiğini göstermektedir.

Babalara Düşen Görevler Nelerdir ?

Babalar, her şeyden önce bu süreç boyunca sabırlı olmalıdır. Anne adayı ile sık sık iletişim kurmalı ve onun sıkıntılarını dinlemelidir. Gebelik döneminde anne adayının değişen vücudu kendisini tedirgin etmektedir. Eşinin, onu yeni haliyle beğenmeyeceği düşüncesine kapılabilmektedir. Baba adayı, bunun bilinciyle hareket ederek anneden ilgisini esirgememelidir. Annenin isteklerini, arzularını elinden geldiği kadar yerine getirmeli maddi ve manevi destek olmalıdır.

Gebelik, anne adayının fiziksel hareketlerini engelleyeceğinden ev işlerinde baba, anneye yardımcı olmalı. Anne, yardım isteme konusunda çekingen davransa da baba bazı zamanlarda bunu düşünerek hareket etmelidir. Anneyle birlikte daha fazla vakit geçirmeli, akşam yemekten sonra yürüyüşlere çıkılmalıdır. Özellikle doktor kontrollerin gidileceği zaman anne yalnız gönderilmemeli ve bebekle ilgili tüm hazırlık süreçlerinde anneye destek olunmalı, yardımcı olunmalıdır.

Baba’dan yeterli destek alınmadığında ne olur ?

Gebelik döneminde, eşlerinden yeterli desteği alabilenler oldukça şanslı olan anne adaylarıdır. Alamayanlarsa duygularını bastıran taraf olur. Bu duygu bastırmaları ise hamilelik sürecinde anne ve bebeği olumsuz şekilde etkilemektedir. Bebeğin, fiziksel ve ruhsal gelişimi olumsuz etkilenebilir.
Gebelik boyunca kendini yalnız hisseden anne adayının doğum sonrası depresyonu yaşaması da beklenen bir sonuçtur. Tabi dokuz ay boyunca sadece eş desteği almak da oluşabilecek sorunlara çözüm olmayabilir. Anne adayı da anneliğe kendini hazır hissedebilmek için ve kafasındaki soru işaretlerini cevaplayabilmek için; annelik, bebek bakımı, bebek psikolojisi ile ilgili yayınlar okuyabilir, psikologlar ve çocuk doktorlarıyla iletişime geçebilir. Bu aktiviteler onun güven duygusunu artırmasını sağlar. Ancak akıldan çıkarılmaması gereken bir nokta daha var ki, o da bu süreçte tüm sıkıntıyı anne yaşıyor gibi görünse de babanın da duygusal ve yaşamsal değişimlerinin söz konusu olabildiğidir.

Mutlu bir gebelik geçirmeniz, karnınızdaki bebeğin daha sağlıklı gelişmesini sağlar. Eşinizden yardım istemekten çekinmeyin. Karşılıklı destek daha mutlu bebekler demektir.

Sağlık ile ilgili diğer yazılarımız için Hamilelikte Sağlık kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.