Hamileler Sürecindeki İlginç Değişimler- Bebeğim İçeride Ne Yapıyor?

31.05.2020
13
[Resim: hamilelikte-de%C4%9Fi%C5%9Fim.png]
Hamileler Sürecindeki İlginç Değişimler

Hamilelik vücudunuzda ve duygularınızda pek çok değişikliğe neden olan ilginç bir süreçtir. Aydan aya değişim gösteren vücudunuz; mide bulantıları, bel ağrıları, sindirim sisteminin farklı hareketleri gibi değişiklikler de yaşamaktadır. Bunlar bilinen gerçeklerdir. Peki, anne adaylarının yaşadığı ve bebeğin hamilelik sürecinde yaşadığı daha farklı şeylerin olduğunu biliyor musunuz?

1) Bebekler, Gebelik Süresinden Yaklaşık 2 Hafta Daha Gençtir

Hamileliğin başlangıcının döllenme anı olduğunu düşünüyorsanız yanlış biliyorsunuz. Gebelik, tam olarak son regl döneminin ilk gününden hesaplanır. Yumurtlama bir süre sonra, çoğunlukla yaklaşık iki hafta sonra gerçekleşmektedir. Eğer doktor kontrolünde yedi haftalık hamile olduğunuzu öğrendiyseniz, bebeğiniz bundan yaklaşık 15 gün sonra sizinle olmuştur yani aslında bebeğiniz beş haftalıktır anlamına gelir.

2) Gebeliğinizin 6. Haftasında Bebeğin Kalbi Kan Pompalamaya Başlar

Bebeğin kalbinin varlığı normal ultrasonda 6. haftada kendini göstermektedir. Ancak yedinci, sekizinci haftada bir bebeğin kalp atışı izlenebilir. Eğer vajinal ultrasonu kabul ederseniz beşinci, altıncı haftalarda da kalp atışını duyabilirsiniz.

3)Anne Karnı Oldukça Gürültülüdür ve Bebekler Tüm Bu Sesleri Duymaktadır

Bebeklerin duyma yetenekleri 16. haftada oluşmaktadır. 16. haftadan sonra annenin kalp atışı, nefes alması, yürümesi, konuşması, karın guruldaması dahil birçok sesi, bebek kolayca duymaktadır. Bebeklerin elektrik süpürgesi, fön makinesi gibi cihazların seslerine bayılmasının nedeni duydukları bu sesleri anne karnındaki uğultulara çok benzemeleridir.

4) Aşırı Yüksek Ses, Fetüsün İşitme Duyusuna Zarar Verebilir

Anne adayının maruz kaldığı seslere bebek de maruz kalmaktadır. Anne adayı hoşlanmadığı ses karşısında kulaklarını tıkayabilirken, bebekler kulaklarını tıkayamazlar. Bu nedenle de yüksek sesler bebeğin işitmesi için sağlıksızdır ve tehlikeli olabilir. 16. haftadan sonra elektrikli testereler, silah sesleri, jet motorları ya da yüksek sesli konserler bebeğinizi rahatsız edebilmektedir.

5)Bebekler Rahim İçinde Gözlerini Açarlar ve Dışarıdaki Işığı Görürler

Buradaki ‘görme’ eylemini yetişkinler gibi düşünmemek lazım. Bir bebeğin görme duyusu 20. haftaya kadar oluşur ve gözleri ise 26-28. haftalar arasında açıktır. Görüşleri net değil, oldukça bulanıktır. Güneş gibi parlak ışık kaynaklarını veya anne karnına doğru tutulan bir el feneri ışığını görebilirler ve buna karşı genellikle bir tepki gösterirler.

6) Bebeğiniz Karnınızda Hıçkırır

Anne karnındaki bebekler hıçkırabilirler. Bu hıçkırıklar, doğum yaklaştıkça artış gösterebilmektedir. Bebekler, aslında bu hıçkırıklarla doğumdan sonra nefes alabilmek için nefes egzersizleri yaparlar. Bu nedenle de zaman zaman hıçkırığa kapılırlar.

Sağlık ile ilgili diğer yazılarımız için Hamilelikte Sağlık kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

] }
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.