[single_loop]

Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

15.10.2020
129
Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?
[Resim: beslenme.png]

Gebelikte beslenme hem anne hem bebek için çok önemlidir. Gebelikte hafta hafta beslenme ye dikkat ederek daha sağlıklı bir hamilelik geçirebilirsiniz.  Bebek anne rahminde iken bol proteine ihtiyacı vardır.  Tavuk, et, hindi, balık, yoğurt, süt, peynir, fındık, badem, ceviz ve kuru baklagiller protein açısından zengin yiyeceklerdir. 

Gebelikte folik asit en önemli ihtiyaçtır. Ispanak, ceviz, kuru fasulye, mercimek ve buğday gibi yiyecekler folik asit açısından zengindirler.

Folik asit; ıspanak, ceviz, kuru fasulye, buğday, mercimek gibi yiyeceklerde folik asit bolca bulunur ve zihinsel fiziksel gelişime katkıda bulunur.

Peynir, balık ve süt tüketerek B12 ihtiyacı giderilmelidir.

Yumurta, kayısı, havuç ve ıspanak gibi yiyecekler a vitamini bakımından zengin olduğu için bolca tüketilmelidir.

Tahin, pekmez, kuru üzüm, kuru kayısı, ıspanak, yumurta ve kuru baklagiller kan yapımında çok önemlidir.

Süt ve süt ürünlerinden bebeğin kemik gelişimini etkileyen kalsiyum alınmalıdır.

Tavuk, balık, deniz ürünleri, yumurta, süt ve kuru baklagiller tüketerek karşılayarak iyot ihtiyacı giderilip düşük yapma ve ölü doğum gibi problemleri azaltabilirsiniz.

Ödemi azaltmak için bol bol su tüketilmeli.


Omega 3 ve Omega 6 gibi yağ asitlerini karşılayabilmek için uskumru, somon gibi yağlı balıkların yanı sıra ceviz, zeytinyağı ve yeşil yapraklı sebzeler tüketilmelidir.

Alkol, sigara ve uyuşturucudan kesinlikle uzak durulmalı.

Aşırı kafein içeren içecekler tüketilmemeli; kahve yerine süt, şekersiz komposto, taze meyve suyu, ayran gibi içecekler tüketilmeli.

Kabızlık da hamilelikte yaşanabilecek en büyük sıkıntılardan biridir. Posalı içecekler tüketilip yeterli miktarda su içilirse kabızlık önlenebilir.

Düzenli bir şekilde hafif tempo egzersiz yapmaya özen gösterin.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.