Emzirme – Anne Karnım Acıktı!

31.05.2020
12
Emzirme – Anne Karnım Acıktı!
[Resim: emzirme.png]

Emzirme hamilelik döneminde anneyi düşünce olarak en çok yoran şeylerin basında geliyor belki de. Sütüm olacak mı bebeğime yetecek mi nasıl olacak diye birçok soru zihnimizi yoruyor.

Tabi bunların yanında bazen yardim amaçlı olarak anneye yapılan yönlendirmeler telkinler hatta bebek aç mı doyuyor mu sütün geldi mi soruları da yeni doğum yapmış anne için yıpratıcı olabiliyor.O yüzden sevgili anne her şeyden önce sütüne ve bebeğine GÜVEN! Gerisi doğru teknikle ve düzenli yeterli beslenme ile gelecektir.Anne sütü bebeğimizin bağışıklık sistemini güçlendiriyor, anne ile arasında özel bir bağ kurulmasını sağlıyor, büyüyüp gelişmesine katkıda buluyor. Anne sütünün yani bebeklerin ilk gıdasının faydalı etkileri, ömür boyu kendini gösteriyor. Emziren anneler ise doğum sonrası fiziksel ve psikolojik açıdan daha kuvvetli hissediyor. Emzirmenin doğru tekniklerle ve uygun koşullarda yapılması ise anne ve bebek sağlığı açısından büyük önem taşıyor.

[Resim: emzirenanne.png]

İlk 1 saat içinde bebek mutlaka emzirilmeli

Anne sütü ile beslenme her bebeğin en doğal hakkıdır. Doğumdan sonra bizim ve bebeğimizin sağlık durumu iyiyse bebeklerin ilk yarım saat ya da en geç bir saat içerisinde mutlaka emzirilmesi gerekmektedir. İlk saatler, halk arasında “ilk ağız” olarak da bilinen kolostrum sütünün alımı açısından çok önemlidir. İlk ağız sütü yani kolostrum, bebeğimizin bağışıklık sistemini güçlendirmekte özellikle prebiyotik ve probiyotik açısından bağırsaklarda iyi bakterinin oluşmasını sağlamaktadır. Özellikle bebeklerimizi alerjiden, astımdan ve alerjik bronşit gibi birçok hastalıktan korumaktadır.

Bebek her öğünde tek memede emzirilmeli

Bebeğimiz her beslenmede bir memedeki sütü tamamen almalıdır. Emzirmenin sonlarına doğru yağdan ve kaloriden zengin olan son sütü alan bebeğimiz doyacaktır. Bu nedenle her öğünde bir göğsü bitirmek oldukça önemlidir. Bazen
bebeğimiz, ilk 5 dakika içerisinde kaloriden zengin, yağlı sütü alır bazen de 15-20 dakika ya da yarım saatin sonunda bu kaloriden zengin sütü almaktadır. Eğer bir öğünde her iki göğüs de verilirse bebeğimiz, sadece daha az yaglı ön sütü almış olur bu da bebeğimizin kilo tartmada istediğimiz ölçüde kilo almamasına yol acar.

Emzirme ile ilgili diğer yazılarımız için Emzirme kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.