Doğum Zamanı Rahim Ağzı Açıklığı

31.05.2020
8
doğum

Her anne adayı bebeğini kucağına alma aşkı ile doğumu bekler. Bu heyecanın yanında anne adayı hangi yöntemle doğum yapacağını da kararlaştırmakta zorluk yaşar. Normal doğum ne kadar ağrılı ve acılı olsa da normal doğum belirtilerden dolayı hamilelik konusunda belirtileri daha çok gösterir.
Normal doğumun gerçekleşebilmesi için rahim ağzında açılmanın gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu açılma sayesinde bebeğinizin dışarı çıkması için gerekli alan açılmış olacaktır.
Başlangıçta 0 cm olan rahim ağzı, doğumun ilerlemesi 1cm den 10 cm e kadar açılır. Doğuma hazır olunduğu rahim ağzının 10 cm e ulaştığında anlaşılır.

Doğumda açılmaların olması yaklaşın 12-14 saat geçmesi gerekmektedir. 3-4 cm e kadar olan açılmalar uzun sürmektedir. Bundan sonra daha da hızlanmaktadır. 4 cm açılma bu sebeple kritik seviyede açılmadır. Bu zamandan sonra doğuma hazırlık başlar ve 10 cm açıklık olduğunda doğum başlamış olur ve bebeğinize kavuşmuş olursunuz.  Smile

Peki Yeterli Açıklık Olmazsa Ne Olur?

Kritik açıklık 4cm idi. Kimi zaman açıklık 4 cm e gelir kimi zamanda 1-2 cm de kalır. Eğer 6 saatten daha uzun süre açılmada bir değişiklik olmaz ise neler yapılır?

  • Suni sancı
  • Zarların sıyrılması
  • Amniyotik kesenin patlatılması
  • Sezaryen

gibi müdahalelerden biri doktor tarafından yapılır.

 

Sağlık ile ilgili diğer yazılarımız için Hamilelikte Sağlık kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

Doğum Zamanı Rahim Gebelik Hesaplama, Doğum Zamanı Rahim Beta HCG, Doğum Zamanı Rahim kız bebek isimleri, Doğum Zamanı Rahim erkek bebek isimleri, Doğum Zamanı Rahim Hafta Hafta Gebelik.
] }
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.