Doğum Öncesi Duyulan Endişeler

doğum öncesi duyulan endişeler

Doğum Öncesi Duyulan Endişeler

Gebelik, anne baba için eşsiz bir heyecan yaşatan süreçtir. Bebeğinizin kime benzeyeceği, kız mı yoksa erkek mi olacağı, bebeğin ilk hareket edişini beklemek bu dönemin en keyif veren yanlarındandır. Bu mutluluk dolu anların yanı sıra anne adayının vücudundaki değişiklikler, yükselen hormon seviyeleri, baba adayının yaşadığı belirsizlik duygusu gibi faktörler ise ebeveyn adaylarının aklına endişe dolu düşünceleri getirebilir.

Doğum Öncesi Yaşanabilecek Endişeler

Hamilelik haberi, hem anne için hem de baba için sevincin yanı sıra birçok endişeyi de beraberinde getirebilmektedir. Bu dönemde hem anne adayı hem de baba adayı doğum öncesi duyulan endişeleri kafasında problem edebilir. Anne adayının bu süreçte değişen hormonları ve gebelik hakkındaki kabullenişleri, bu endişelerin kaynağı sayılabilir. Bu endişeli süreçte yapmanız gereken en doğru hareket doktorunuzun tavsiyesine güvenmek ve her şeyi kontrol altında tutamayacağınızı hatırlamaktır.

1. Bebeğim sağlıklı doğacak mı?

Her anne adayı, doğum öncesi doktor kontrollerini tabiri caizse nefesini tutarak bekler. Doğumların sadece %4’ünde doğum kusuru görüldüğünü öğrenmek belki içinizi rahatlatabilir ve hamilelikte olumsuz düşünceler yaşamaktan kurtulabilirsiniz. Hatta bu orana, tedaviye ihtiyaç duyulmayan küçük boyutlu doğum kusurları da dahildir. Bebeğinizin sağlığını temin etmenin en etkili yolu ise doktorunuzun tavsiyesi ile folik asit ve hamilelik dönemine özel multivitaminleri düzenli olarak kullanmaktır.

2. Bebek büyüdükçe vücudum değişecek, eski halime dönemeyeceğim.

Gebelik dönemi ve sonrası ile ilgili toplum söylentileri, anne adayının kendisi ile ilgili görüşlerini şekillendirebilir. Hamilelik sürecinde iki kişilik yemek yemek, kabul gören bu yaygın yanlışlardan biridir. Hamilelik döneminin son trimesteri yani son 3 aylık döneminde anne adayı, ekstra 300 kaloriye ihtiyaç duyar. Hamileliğin genelinde ise 2 kişi için yemek değil, 2 katı sağlıklı beslenmek önemlidir. Doktorunuzun tavsiyesileri ile hamilelik döneminde sağlıklı kilo alabilirsiniz. Ayrıca unutmamak gerekir ki, doğum sonrası annenin diyet yapması gerektiği ya da hemen doğumun ardından eski görünümüne dönmesi gerektiği düşüncesi de hatalıdır. İlk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile bebeğinizi besleyerek kolaylıkla kilo kaybedebilirsiniz.

3. İyi ebeveyn olabilecek miyiz?

İyi bir ebeveyn olma konusundaki endişeleriniz, bu konuyu gerçekten önemsediğinize ve ebeveynlikte başarılı olacağınıza işaret eder. Daha önce birbirinize eş olarak bağlandığınızı, hayattaki sorumluluklarınızı yerine getirdiğinizi düşünerek rahatlamalısınız. Ayrıca şunu unutmayınız ki insanların bağlanma ve sevgi duyma kapasiteleri sonsuzdur. Siz de bebeğinize zamanla bağlanacak ve onun için iyi bir ebeveyn olacaksınız.

4. Eşimle olan ilişkim nasıl olacak ?

Her çift, yenidoğan bebeğin hayatlarına girmesiyle getirdiği yeni düzene farklı sürelerde adapte olur. Bu süreçte eşlerdeki rol değişimi, yaşam tarzında meydana gelen farklılıklar gibi yaşamın akışını etkileyen faktörler bazı zamanlar eşler arasında geçici sorunlara sebep olabilir. Eğer siz de doğum sonrası eşinizle olan ilişkinizde soru işaretlerine sahipseniz yaşadığınız zorlukları eşinize ifade etmeye ve birbirinize destek olmaya lütfen özen gösterin. Yaşadığınız stres ve yorgunluğunuzu atmak için beraber yürüyüş yapın. Unutmayın ki bebeğiniz de yeni hayatına adapte olacak ve bir süre sonra problemleriniz ortadan kalkacaktır.

5. Bebeğimi ya sevemezsem ?

Her Anne-babanın bebeğine olan sevgisi eşsiz ve büyülüdür. Ancak bu hisler pek dile getirilemeyebilir. Bağlanma bir süreçtir ve her ebeveynde farklılık gösterir. Bazıları yenidoğan bebeğini ilk gördüğü anda ona aşık olur, bazıları ise biraz zamana ihtiyaç duyar. Bir anne babanın hissetmesi gereken son şey bebeğine karşı sevgisi konusundaki suçluluk duygusudur.

] }
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.