[single_loop]

Bebeklerde Kaka Rengi Neyi Anlatıyor?

16.10.2020
134
Bebeklerde Kaka Rengi Neyi Anlatıyor?

bebek kaka rengi

Yenidoğan bebeklerde kaka rengi ve kakasının türü bebeğin genel sağlığı hakkında anneye bilgi vermektedir. Bebeklerde yeşil kaka, sarı, siyahımsı kakalar hep farklı anlamlara gelmektedir. Sizlerde doğumdan sonra bebeğinizin kaka rengi ve türünü takip ederek onun sağlığını takip edebilirsiniz.

BEBEKLERDE KAKA RENKLERİ NEYİN HABERCİSİ

İlk dışkı: Mekonyum

Bebekler ilk kakalarını doğumdan sonraki 24 saat içerisinde yapar. İlk kakanın rengi genellikle siyahtır ve yapışkan bir yapıya sahiptir. Bebeğimizin anne karnında kaldığı süre boyunca bağırsaklarında birikmiş olan şeylerden oluşan bu ilk dışkıya “mekonyum” denir. İlk birkaç gün kakanın rengi koyu olması gayet normaldir ve korkulacak bir durum değildir. Sonraki günlerde rengi değişecektir.

Sulu Kaka

Bebeğin ilk birkaç gün mekonyum denilen koyu renkli kakayı attıktan sonra kakasının rengi değişmeye başlayacaktır. Bebeğin, sadece anne sütü ile beslendiği dönemde, kakası sulu ve gevşek hatta partiküllü olabilir. Rengi de altın sarısıdır. Ancak bebek sık sık sulu kaka yapıyor ve bu durum 24 saatten daha uzun sürüyorsa doktorunuza başvurabilirsiniz.

Sümüksü Sarı Kaka

Bebek devamlı sümüksü sarı bir kaka yapıyorsa bunun sağlık durumu ya da beslenmeyle bağlantılı bir nedeni olabilir. Yeni doğanlarda sümüksü kakanın en çok görülme sebebi inek sütüne olan alerji durumudur. Bebeğiniz sadece anne sütü ile besleniyorsa, bu annenin inek sütü ve inek sütü ürünleri ile beslenmesiyle anneden bebeğe geçmesinden kaynaklı olabilir.

Sümüksü kakanın diğer bir sebebi ise, bebekte oluşan enfeksiyon olabilir. Özellikle bağırsak enfeksiyonları sümüksü sarı kakaya sebep olabilir. Ancak bağırsak enfeksiyonu oluşması durumunda sümüksü kakanın yanında bebeğinizde ateş, kusma gibi durumlar da görülür. Üst solunum yolu enfeksiyonlarında ise ilaçlara bağlı olarak ilk birkaç gün sümüksü kaka görmek mümkün. Fakat bu durum geçicidir ve endişe edilecek bir konu değildir.

Bebeğinizin Kakası Neden Yeşil Olur?

Anne sütü ile beslenen bebeğinizin kaka rengi altın sarısı olur. Ancak 4. ayını dolduran bebeklerde karaciğerden bağırsağa dökülen safra salgısının artmasıyla kakası yeşile dönecektir. Eğer bebeğinizin genel sağlık durumu iyiyse kaka renginin yeşile dönmesi normal karşılanır.

Bebeğinizde Siyah Kaka Neden Olur?

Bebeğinizde bazen de siyah dışkı ile karşılaşılır. Bebeklerde demir takviyesi kullanılması da dışkıda siyah renge neden olabilir. Bebeğinizin kakasının rengi açık griye yakın ise bu durum safra asitlerinin yetersizliğinden yani sindirim sorunlarından kaynaklanıyor olabilir. Bebeğiniz için demir ilacı kullanılmadığı halde dışkısı siyah ya da açık gri ise acilen doktorunuza danışmayı ihmal etmeyiniz.

Bebeğinizde Beyaz Kaka Ne Anlama Gelir?

Bebeğinizin kaka renginin beyaz olması beslenme bozukluğundan kaynaklanan bir durumu işaret edebilir. Genellikle bebeklerde beyaz kaka oluşumunun sebebi safra kesesi ve karaciğer ile ilgili sorunlardır. Bebeğinizin kakasında görülen beyaz pütürler ise kolik habercisi olabilir. Ayrıca bebeklerde görülen kil rengi kaka da aynı sebeplerden dolayı oluşabilir. Bu gibi bir durumla karşılaştığınız zaman doktorunuza danışmalısınız.

Bebeğinizin Kakasında Mukus ve Kan Neden Olur?

Bebeğinizin kakasında bazen mukus bazen de hem mukus hem de kan görülmesi, proktokolit adı verilen bir hastalığın habercisi olabilir. Proktokolitler, besin alerjilerine bağlı olarak gelişir. Bebeğin alerjisinin olduğu gıdayı tüketmesi ile kalın bağırsağında iltihap oluşabilir ve bu durum bebeğinizin kakasında mukus ve kan görülmesine sebep olabilir. Bebeğinizin ilk altı ayında görülen ve alerjik bir hastalık olan proktokolite en sık neden olan alerjik gıda ise inek sütüdür. Böyle bir durumla karşılaştığınızda doktorunuzla görüşebilirsiniz. Bu durumlarda annenin diyet uygulaması gerekir.

YORUMLAR