Bebeklerde Kabızlık – Neden Olur?

Bebeklerde Kabızlık – Neden Olur?

bebeklerde kabızlık

    BEBEKLERDE KABIZLIK

Dışkılama sıklığı yaşa göre değişir. Çocuk yaşamının ilk haftasında günde ortalama dört kez, dört aya kadar iki kez ve dört aydan sonra günde bir kez dışkılar. Gelişimi iyi olan ve anne sütü alan bebekte anne sütü en ideal besin olduğundan bağırsaklar tarafından neredeyse tamamen emilir ve bu da dışkılamanın seyrekleşmesine 3 4 güne kadar uzamasına neden olmaktadır. Dışkı normal ve karında distansiyon yoksa tedavi gerekmez, fakat bebeğin büyümesi etkilenir veya emzirmede sorunlar yaşanırsa tedbir almak gerekir.

    Bebeklerde Kabızlık Nedenleri Nedir?

Anne sütünden inek sütüne geçişlerde aşırı inek sütü vermek, katı gıdalara geçişler ve mama konsantrasyonun değiştirilmesi kabızlığa en sık yol açan nedenler arasında yer almaktadır. Ayrıca bebeklerde gereksiz ve yanlış ilaç kullanımı da kabızlığa neden olduğu bilinmektedir. Bebeklerde tiroit hormonunun iyi çalışmaması da kabızlığa neden olur. Bebeklerin makatlarındaki çatlak da kabızlığa neden olur.

Bebeklerde Kabızlık Belirtileri Nedir?

Kabızlık dışkı sıklığında azalma, dışkı sıklığında değişiklik olmaksızın ağrılı dışkılama veya keçi pisliği gibi yuvarlak ve tane tane kaka dışkılama durumlarıdır.

    Bebeklerde Kabızlık Masajı Nasıl Yapılır?

Karnın sağa tarafından başlayarak dairesel hareketlerle saat yönünde olmalıdır. Önce apandisit bölgesinden yukarı doğru kaburgalara, sonra kaburgalardan sol alt tarafa, soldan kasıklarına doğru aşağı inilir. Günde en azından 10 dakika veya 3 kez üçer dakika şeklinde yapılmalıdır.

    Kabız Olan Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Kabızlığa karşı önlem almak istiyorsak bebeklerde erken dönemde gereksiz yere inek sütü verilmemeliyiz. Bir yaş ve altı ve ek besine geçmiş çocuklarda meyve, sebze çorbası ve püresi, zeytin yağ ve tahıllar beslenmesine eklenmelidir. Anne sütü olabildiğince devam edilmesi kabızlığın önüne geçebilir. Bir yaşından büyük çocuklarda kuru baklagiller, tahıl, meyve posası ile çiğnemesi sağlanmalı ve bol sıvı ile verilmelidir.

    Bebeklerde Kabızlık Ateş Yapar mı?

Kabızlık ateş yapabilir, bazı ateşli hastalıklarda mesela idrar yolu enfeksiyonu gibi kabızlığa neden olabilir.

   Bebeklerde Kabızlık Tedavisi Nelerdir?

Bebeklerde erken dönemde gereksiz yere inek sütünden kaçınılmalıdır. Büyük çocuklarda sıvı alımı, sebze ve meyve ve lif tüketimini artırmak gerekir. Kabızlık sorunu ile karşılaşılan çocukta beslenmesine dikkat edilmeli ve normal bağırsak hareketlerini kazanmasına çalışılmalıdır.

Bir yaş ve altı ve ek besine geçmiş çocuklarda meyve, sebze çorbası ve püresi, zeytin yağ ve tahıllar beslenmesine eklenmeli. Anne sütü olabildiğince devam edilmelidir.

Bir yaşından büyük çocuklarda kuru baklagiller, tahıl, meyve posası ile çiğnemesi sağlanarak ve bol sıvı verilmeli. Tabii ki bütün bunlarla çözülmeyen kabızlıklarda da doktor tavsiyesi ile ilaç kullanılabilir.

Her yaşta ılık suda da 10-15 dakika oturma banyosu yapılması iyi olur. Bu banyo makattaki kasların gevşemesini sağlar. Tedavi süresini kabızlığın olduğu sürenin iki katına kadar sürdürmek gerekir ve kabızlık düzelse bile beslenme kurallarını dikkatle uyulmalıdır. Bütün bunlara rağmen düzelmeyen kabızlıkta doktor gözetimi altında ilaç kullanılır.

 

Bebek sağlığı ile ilgili diğer yazılarımız için Bebek Sağlığı kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.