Bebeklerde İmpetigo – Tedavisi

24.06.2020
10

bebeklerde impetigo

Bebeklerde impetigo ve Tedavisi

İmpetigo, bakteri ve virüs kaynaklı bir enfeksiyondur. Küçük, kabuklu, sarı kabarcıklardan meydana gelen bir deri iltihaplanması şeklinde ortaya çıkar. Bağışıklığı düşük miniklerde çok daha hızlı gelişir. Nemli ve sıcak ortamlarda, kalabalık yerlerde, hastalığı taşıyan kişiye temas durumunda kolaylıkla bulaşır.

Belirtileri ağız ve dudak kenarlarında, yüzde ve burun çevresinde minik, içi sarı döküntüler şeklindedir. Enfeksiyon yayılmaya başladığında bölgede yara görünümünde kalın kabuklar oluşabilir. Bulaşan yerlerde kaşıntı görülebilir.

Tedavi: İmpetigo tedavisinde viral enfeksiyonu geçirmek için antibiyotik ilaç ve yaralar için merhem kullanımı önerilir. Yaralar iyileşene kadar doktorun verdiği ilaçların kullanımına devam edilmelidir. İyileşme evresinde bebeğin ellerine eldiven giydirilerek iltihabın yayılmasının önüne geçilebilir.

Hastalığın bulaşıcı olduğu unutulmamalıdır. İltihaplı bölgeler uygun şekilde özenli bir şekilde temizlenmelidir. Genellikle 2-3 hafta içerisinde geçer.

Bebek sağlığı ile ilgili diğer yazılarımız için Bebek Sağlığı kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

Bebeklerde İmpetigo – Gebelik Hesaplama, Bebeklerde İmpetigo – Beta HCG, Bebeklerde İmpetigo – kız bebek isimleri, Bebeklerde İmpetigo – erkek bebek isimleri, Bebeklerde İmpetigo – Hafta Hafta Gebelik.
] }
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.