Bebekler Diş Çıkarma – Anne Dişim Çıkıyor

20.06.2020
10

bebek

BEBEKLERİN DİŞ ÇIKARMASI

Bebeklerde diş çıkarma hem anne hem de bebek için yeni, farklı bir süreçtir. Her bebeğin diş çıkardığı zaman farklı olabilir. Bu bebeğin kendi gelişim süreciyle alakalı bir durumdur.

Bebeklerde diş çıkarma zamanları

Genel olarak bebekler ilk dişlerini 6 aylıkken çıkarmaya başlarlar. Ancak bebeğin kendisine bağlı birtakım faktörlerin etkisiyle gecikmeler olabilmektedir. Ancak diş çıkarma 12. aya kadar da uzayabilir ve bu normal kabul edilir.18. ayından sonra hala dişi çıkmamış bebeklerin nedeni mutlaka araştırılmalıdır. Çok az olmakla beraber süt dişi germleri (tohumları) gelişmemiş çocuk bulunmaktadır.

Bebek dişli doğduysa ne yapılmalıdır?

Bazı bebekler dişli doğabilir ya da doğduktan hemen sonra ağzında diş sürebilir ancak bunlar genelde sallanan dişlerdir. Bu nedenle dişin bebeğin yutması, nefes borusuna kaçması ya da anneden beslenmesi sırasında annenin göğüs ucunu tahriş etmesi gibi sıkıntılara yol açabilir. Bu bakımından dişin diş hekimi tarafından çekilmesi daha uygundur.

Bebeğimin dişleri çıkarken ağzında ve dişetinde ne gibi belirtiler görülür?

Bebeklerde; diş çıkarmadan önce huysuzluk, iştahsızlık, dişetlerinde kaşıntı, salya miktarında artış olabilir. Dişin çıkacağı bölgede dişeti kabarmıştır. Bütün bu şikayetler dişlerin çıkması ile kaybolur. Bebeklerde diş çıkarma dönemi, diş etinin açılmasından 3 ay önce başlar. Bu süreçte bebeklerde salya artışı, hafif ateş, ağlama-huzursuzluk, ağız çevresinde hafif döküntü, ellerini ısırması, uyku düzensizliği, iştahsızlık gibi belirtiler görülebilir.

Salya: Diş çıkarma döneminde bebeklerde çene ve ağız çevresinde kızarıklık ve döküntüye yol açabilir. Bu dönemde bebeğin yüzünü temiz ve yumuşak bir bezle silip uygun bir nemlendiricili kremle destekleyebiliriz.

Ağrı: Diş çıkarma, bazı bebeklerde şiddetli ağrıya neden olabilmektedir. Bu nedenle ellerine geçirdikleri her şey ile dişetlerini kaşımak onları biraz olsun rahatlatır. Özellikle yemeklerden sonra uygulanmak üzere eczanelerde satılan jellerden yararlanılabilir. Ancak çok şiddetli ağrı durumlarında çocuk doktorunuzun da önerebileceği ağrı kesici ilaçlardan kullanarak rahatlama sağlanabilir.

İshal: Diş çıkarma döneminde artan tükürük miktarı ile bebekler sulu kaka yapabilir. Ancak bebekte ikiden fazla sulu dışkılama görülürse mutlaka doktora başvurmak gerekir.

Ateş: Diş etlerindeki inflamasyon nedeniyle diş çıkarma döneminde 38 dereceye kadar yükselen ateş görülebilir. Bu ateş zararsızdır. Ateş daha fazla yükseldiğinde mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Bebeğimi diş çıkartma sürecinde rahatlatmak için neler yapabilirim?

  1. Soğutulmuş Meyve

Diş çıkartırken dişetlerini rahatlatmak için soğutulmuş meyvelerden faydalanabiliriz. Muz tercihen kullanılabilir. Muzu meyve filesine koyup, bebeğinize yalayarak veya emerek yiyeceği şekilde verilebilirsiniz.

  1. Anne sütü buzları

Özellikle yaz aylarında anne sütünü buz kalıplarında (küplerine) dondurarak, bunu da beslenme filesi içinde bebeğinize verebilirsiniz.

  1. Soğutulmuş, Diş Kaşıma Oyuncağı

Eczanelerde satılan, içi su dolu bir parçası olan diş kaşıyıcılar da bebeğinizin bu dönemini daha rahat geçirmesini sağlayabilirsiniz.

  1. Önlük

Diş çıkarma aşamasında bebeğinizin salya akışı artar. Salya önlükleri ve boyun bağlarıyla bebeğinizin giysilerini korumaya yardımcıdır. Ayrıca bebekler bizden daha hassas oldukları için bu salyalar hafif üşütmelere sebep olabilir. Çocuğunuzun yüzünü, tahriş olmasını ve isilik oluşumunu engellemek için sık sık narin dokunuşlarla silmemiz gerekir.

Bebeğimin diş çıkarma zamanı gecikti, endişelenmeli miyim?

18 ayını bitirmiş ve hala ağzında diş sürmemiş ise nedeninin araştırılması için diş doktoruna götürmeniz gerekmektedir. Hekim çocuktan alacağı röntgen ile süt dişi germlerinin yani tohumlarının olup olmadığına bakar. Ona göre tedavi yöntemini seçer. Günümüzde radyolojinin gelişmesiyle çocuklara X ışının miktarı çok az olan çocuk dozu uygulanmaktadır.

Bebeğimin dişleri arasında aralıklar var ne zaman kapanması gerekir?

Bu aralıklar gayet normaldir ve bize süt dişleri düşüp yerine kalıcı dişler geldiği zaman, kalıcı dişlerin boyutu süt dişlerine nazaran daha büyük olduğu için kalıcı dişlerin düzgün yerleşmesini sağlar. Bu aralıklar yeterli miktarda değil ise çapraşıklık olma ihtimali daha yüksektir.

Süt dişleri yerini ne zaman kalıcı dişlere bırakır?

Bebeklerde diş çıkarma zamanı:

Ön kesiciler: 8-12 ay

Yan kesiciler: 9-13 ay

Köpek dişleri: 16-22 ay

Birinci azı: 14-18 ay

İkinci azı: 25-33 ay

Daimi Dişlerin Sürme Zamanı:

Süt dişlerin yerini kalıcı dişlere bakma zamanı ortalama şöyledir:

Ön Keser: 7-8 yaş

Yan Keser: 8-9 yaş

Köpek dişleri: 11-12 yaş

Birinci Küçük Azı: 10-11 yaş

İkinci Küçük Azı: 10-12 yaş

Birinci Büyük Azı: 6-7 yaş

İkinci Büyük Azı: 12-13 yaş

Üçüncü Büyük Azı: 17-21 yaş

Bebeklerde diş çıkarma ne kadar sürer?

Bebekler ilk dişlerini 6 aylıkken çıkarmaya başlayabilirler. Ancak bebeğin kendisine bağlı birtakım faktörlerin etkisiyle daha erken diş çıkarmalarında gecikmeleri olabilmektedir. 18 aya kadar diş çıkarma süresi normal kabul edilmektedir. Bebeklerin genel olarak 2 yaşında 20 tane dişi olmalıdır.

Bebeklerde diş çıkarırken ateşi kaç derece olur?

Bebeklerin diş çıkarması sırasında en sık görülen belirtilerden biri de ateştir. Her çocuk farklı olduğu gibi, her çocukta da ateş seviyesi farklı olabilir. Ama genel olarak diş çıkarma döneminde çok yüksek ateş görülmez. Bazı çocuk doktorları ateşin diş çıkartma ile arasında bir ilişki olmadığını savunsa da bazıları ise bu bağlantının olabileceğini söylemektedirler. Ateşin yüksek olduğu durumlarda çocuk doktoruna başvurulmalı ve doktorun tavsiye ettiği yöntemlerin uygulanmalıdır.

Bebeklerde diş çıkarma huzursuzluğu ne kadar sürer?

Bebeklerde diş çıkarma huzursuzluğu bebeğe göre farklılık gösterebilen bir durumdur. Huzursuzluk dişin diş etinden sürüp (diş etini patlatması halk dilinde) diş etinde uç vermesiyle azalmaya başlayacaktır. Bebeklerin diş çıkarma sırasında huzursuzluğun yanı sıra diş etlerinde kızarıklık, şişkinlik ve tükürük miktarında artış görülür.

 

Bebek sağlığı ile ilgili diğer yazılarımız için Bebek Sağlığı kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

] }
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.