Bebeklerde Dil Bağı

14.06.2020
10

bebek

Bebeklerde Dil Bağı

Halk arasında dil bağı olarak bilinen bu yapı; dilin altı ile ağız tabanı arasındaki bir bağ şeklindeki dokudur. Hamileliğin erken safhalarında dil ağız tabanına yapışıktır ve bebek geliştikçe dil ağız tabanından ayrılarak olması gereken şeklini alır. Bu ayrılma esnasında oluşabilecek herhangi bir aksaklıkta dilin alt bölgesinde bağ şeklinde bir yapı kalabilir. Bu bağ yapısı ince zar şeklinde veya daha kalın ve kısa da olabilir. Dil bağı yeni doğan bebeklerde çoğunlukla ince bir zar görünümündedir. Bebek büyüdükçe zar yapısını kaybederek doku kalınlaşır. Yeni doğanın ilk Çocuk Cerrahisi muayenesinde bu durum kolaylıkta saptanabilmektedir. Ayrıca dil bağı annede emzirmede acı duymasına ve geçmeyen göğüs ucu yaralarına sebep olur.

Dil bağı kendiliğinden düzelen bir durum değildir.

 Dil Bağı Operasyonu Neden Yapılır?

Dil bağı dilin hareketlerinde kısıtlılığa neden olabilmektedir. Bu durum yeni doğan döneminde; dilin meme başını yeterli kavrayamaması nedeniyle emmede zorluk, emmenin yeterince iyi olmaması, daha ciddi dil bağlarında ise bebeğin anneyi doğru teknikte emzirememesi nedeniyle annede geçmeyen meme başı yaralarına, yetersiz beslenmeye bağlı kilo kayıplarına kadar varan bir durum oluşturabilmektedir.

Bebek büyüyüp konuşma yaşına geldiğinde ise bazı harfleri söylemekte zorluk çekebilir.

Dilin ayrıca ağız içini temizleme görevi de vardır ve hareket kısıtlılığı nedeniyle bu görevini yerine getiremediğinden ağız içi hijyen bozulması, diş çürükleri, ağız kokusu olabilmektedir.

Bazı çocuklarda dil bağı dilin ucunu çatallı gösterecek boyutta olabilmektedir. Oyun çağı çocuklarda sosyalleşme sorunlarına ve psikolojik problemlere neden olabilmektedir.

Dil Bağı Nasıl Tespit Edilir?

Yeni doğan dönenimde yaptırılacak olan ilk Çocuk Cerrahisi muayenesinde kolaylıkla saptanabilir. Daha sonraki yaşlarda ise ailenin şüphesi var ise yine Çocuk Cerrahisi uzmanına muayene ettirilmesiyle saptanır.

Dil Bağı Operasyonu Nasıl Bir İşlemdir?

Dil bağı yeni doğan döneminde çoğunlukla zar yapısında olmasından dolayı çoğunlukla poliklinik şartlarında müdahale edilebilmektedir. Müdahale sonrası emiyorsa anne emzirtilir, eğer öncesinde de annesini emmiyorsa biberon verilerek emme sağlanır. Emme işlemi sonrasında kanama kontrolü yapılır.

Çok nadir olarak dil bağı çok kalın ve kısadır. Kısa ve kalın olan bağın ortadan kaldırılması esnasında kanama kontrolü için ameliyathanede anestezi ile operasyon yapılır. Bu durumda gerekli görüldüğü zaman dikiş atılabilmektetir.

Bebek sağlığı ile ilgili diğer yazılarımız için Bebek Sağlığı kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

] }
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.