Bebeği Sütten Kesmek – İlk Büyük Ayrılık

Bebeği Sütten Kesmek – İlk Büyük Ayrılık
[Resim: sütten-kesme.png]

Bebek ile ilk büyük ayrılık; BEBEĞİ SÜTTEN KESMEK!

Emzirmek, bizi ve bebeğimizi birbirimize yakınlaştıran en önemli şey. Memeden kesmeyi aşamalı olarak yaparak, bebeğimize bol bol sevgi ve şefkat gösterirsek, yumuşak bir geçiş yapmasına yardımcı olmuş oluruz.

Bebeği ne zaman sütten kesmeliyiz?

Bebeğimizin eğer şartlar uyunsa ilk 6 ay anne sütü ile beslenmesi, 6 aydan sonra da ek gıdaya başlayarak 2 yaşına kadar anne sütü alması gerekiyor. Bu dönemden sonra artık yavaş yavaş emzirmenin sonlandırılması gerek.
Ancak 2 yaşında başlayan 2 yaş sendromunun etkisi ile çocuğu sütten kesmek pek kolay olmuyor. Bu dönemde, sütten kesme girişiminde bulunman için en doğru zamanı kollamak çok önemli.

Memeden kesme çoğu zaman, bebeklerin genellikle katı gıdaya geçtikleri dönem olan 6. ayda kendiliğinden başlıyor. Bazı çocuklar, anne sütünden zamanla yüz çevirmeye başlıyorlar ve çeşitli yiyeceklerle beslenip bardaktan su içebildikleri dönem olan 1 yaş civarına geldiklerinde başka besinlere yöneliyorlar.
Bazı çocuklar da yürümeye başladıktan sonra memeden uzaklaşıyorlar. Çünkü artık meme emme sırasında kıpırdamadan duramayacak kadar hareketleniyorlar. Zamanlamaya kendimiz karar vermek yerine, miniğimizin yönlendirmelerini dikkate almak da bir seçenek.

Bebeğimizi sütten kesmeye karar verdiğimizde nelere dikkat etmeliyiz?

Kendi durumumuzu başka ailelerinkiyle kıyaslamaktan kaçınmalıyız. Bebeğimizi memeden kesmeye karar verdikten sonra kararlılığı sürdürmemiz önemli. Önce memeden kesip sonra yeniden emzirmek son derece yanlış bir tutum. Bunu yaparak çocuğumuzun güven duygusunun zedelenmesine sebep olabiliriz.
Bebeğimizi sütten aniden kesmek yerine bunu bir sürece yaymalıyız. Memeden ayrılan bebeğimizin psikolojisinin hasar görmemesi için sütten kesmeyi aşamalı olarak gerçekleştirmek önemli. Çünkü memeden kesilen bebek, sevilmediği ve istemediğine dair olumsuz duygulara kapılabilir.
Bebeğimizin sağlığı iyi değilse, diş çıkarıyorsa ya da tuvalet eğitimi alıyorsa memeden kesmeyi ertelemeliyiz. Başarılı bir sonuç almak için bu geçiş sürecini her ikimizin de sağlıklı olduğu bir döneme denk getirmek önemli.

[Resim: sütten-kesme-bebek.png]

Bebeği nasıl sütten kesebiliriz?

Memeden kesme sürecini başlattığında işi ağırdan almalıyız. Her 2-3 günde bir, gün içerisindeki bir beslenme seansını atlayabiliriz. Her gün emzirme seanslarının sayısını yavaş yavaş azaltmak süt üretimini gitgide azaltacağı için süt toplanmasının vereceği rahatsızlığı da önler.
Çocuklar günün ilk ve son beslenme saatlerine daha düşkünler. Bu nedenle öncelikle gün ortası seanslarından birini bırakmak daha uygun olur. Gündüz seanslarını bırakıp bebeğimizi sadece geceleri emzirmeyi sürdürmeyi de düşünebiliriz.
Bebeğimiz 6 aydan küçükse atladığımız öğün yerine formül süt, 6 aydan büyükse bir öğün ek gıda koyabiliriz. Bir beslenme seansını atlarken bebeğimizle her zamanki emzirme köşelerinde oturmaktan kaçınmalıyız. Onun yerine, kitap, oyuncak veya eğlenceli aktivitelerle dikkatini dağıtmaya çalışmalıyız. Bebeğimiz memeden kesildiğinde rahatlamak için baş parmağını ya da battaniyeyi emebilir. Bu normal ve sağlıklı bir davranış. Daha fazla alaka istediğinde onunla ilgilenmeyi ihmal etmemeliyiz. Miniğimizi memeden ayırmak, bizim yaklaşımımıza bağlı olarak günler, haftalar veya aylar sürebilir. Memeden kesme sürecini aceleye getirmek çocuklarda dengesizliğe neden olabileceğinden sabırlı olmalıyız. Adetten kesilme, hamilelik, doğum ve doğum sonrası dönemlerde olduğu gibi memeden kesme dönemi de hormonal değişikliklerin çok yoğun olduğu bir dönem. Hafif depresyon, sinirlilik ve ruh halinde değişiklikler yaşamamız normal. Bebeğimizle aramızda ki özel ilişkiyi bırakmak, kayıp duygusu yaşamaya ve üzüntüye kapılmaya sebep olabilir.

 

 

Bebek sağlığı ile ilgili diğer yazılarımız için Bebek Sağlığı kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.