] }

Bebek Ek Gıdayı Reddederse Ne Yapılmalı?

31.05.2020
36
Bebek Ek Gıdayı Reddederse Ne Yapılmalı?
[Resim: ek-gıda.png]

Bebeğimize ilk ek gıdayı verdik, ama yemek istemedi, kustu, kızdı, ağladı ve inatlaşmaya başladı. Bizde birçok anne gibi “Bebeğim ek gıdayı reddediyor.” şikayetinde bulunabiliriz.

Bebeklerin ek gıdayı reddetme durumu gayet olası bir durum. Burada önemli olan sabırlı olman ve bebeği zorlamamak. Biz bile yeni tanıştığımız bir lezzeti benimserken zorlanıyoruz, bebeğimiz neden zorlanmasın? Bu yeni yiyeceklerin anne sütüne göre tadı, yapısı farklı. Bebeğimiz için yepyeni bir dünyanın kapısı aralandı, ona bu dünyaya alışması için süre tanıman lazım. Bu sürece onu daha iyi adapte edebilmek için şu yolları deneyebilirsin:

  • Bebeğimizi zorlamamalıyız bebeğimizin yemeğinin tamamını yememesi onun az beslendiği değil; yeterli beslendiği anlamına gelir.
  • Kaşık miktarlarını az tutarak bebeğimize, tadabileceği kadarını vermeliyiz.
  • Bebeğinle inatlaşmamalıyız  eğer gıdayı verdiğimizde tadına bakıp yemek istemediyse, belki de henüz o gıdayı almaya hazır değildir.
  • Sevdiği bir gıdanın üzerine gitmemeliyiz bebeğimiz tatları itibariyle sebzelere göre meyveleri yemeyi daha çok tercih edecektir. Ancak sevdi diye ona sürekli meyve püresi verirsek, bu tatlı tadın ardından sebze yemek istemeyecektir.
  • Kaşıkla yemek istemiyorsa, bırak kendisi keşfetsin parmaklarını bulasın, kavrasın, ısırsın. Kendi kendine bu işe girişmesi ona daha keyifli gelebilir (Ortalığın dağılmasına göz yumman gerekecek)
  • Mama sandalyesine otursun desteksiz oturabiliyorsa mama sandalyesinde oturup yemek ona çok daha fazla keyif verecektir.
  • Ek Gıda ile ilgili diğer yazılarımız için Ek Gıda kategorimizi inceleyebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.