[single_loop]

Bebeğin Altını Değiştirmek – Annecim Altım Kirlendi!

31.05.2020
76
Bebeğin Altını Değiştirmek – Annecim Altım Kirlendi!
[Resim: bebek-bakımı.png]

ANNECİM ALTIM KİRLENDİ!

İlk olarak bebek alt değiştirme örtüsü ya da masası üzerine bebeği sırtüstü şekilde yatırmalıyız. Bu konuda kullan at alt değiştirme örtüleri pratiklik sağlıyor.
Bezin yapışkan bantlarını açalım. Bebeğimizin ayak bileklerinden nazikçe kavrayıp poposunu havaya kaldıralım. Burada her iki ayak bileğinden tutarak kaldırmak önemli. Bebek bezini altından çek ve ulaşamayacağı bir yere koyalım.

Yeni doğan bebek bezi değiştirme sırasında dikkat etmemiz gereken bir şeyde, özellikle miniğimiz 2 aylık olana kadar özellikle alkollü mendiller kullanmamak. Çünkü hassas tenlerinde, isilik ve tahrişe sebep olabilir. Alt temizliğini ılık suyla ıslatarak pamuk ya da ıslak bebek mendille yapabiliriz. Alternatif olarak ve de doğal olması açısından küçük müslin bezleri ıslatarak temizlemeyi de düşünebilirsin.
Eğer bebeğimiz erkek ise alt temizliğine öncelikle en temiz nokta olan kasıklardan başlamalıyız. Penisi de kökten başlayarak uca doğru silmemiz gerekir. Sonra testis torbalarının kıvrımlı derisini ve torbaların altını, ardından da popo arasını nazikçe temizlemeliyiz. Erkek bebekler bezleri çıkarıldıktan sonra çiş yapma eğiliminde olurlar dikkat edelim ki unutulmaz anılar yaşamayalım. Temiz bez koyarken pipisini aşağı doğru eğerek sızıntının önüne geçebiliriz.
Eğer bebeğimiz kız ise alt temizliği yaparken de yine kasıkların en temiz bölgesinden ve bacak aralarından başlamalıyız. Vulva dudaklarını her defasında yeni bir silme bezi kullanarak yukarıdan aşağıya doğru bastırmadan yapmalıyız. En son da poposunu sileriz. Enfeksiyonu önlemek için alt temizliğini her zaman önden arkaya doğru yaptığımızdan emin olmalıyız. Kız bebeklerde kakanın saklanabileceği daha fazla deri katmanı olduğu için iyice temizlemeye özen göstermeliyiz. Ardından miniğimizin poposunu yumuşak bir bezle kurulayabiliriz.
.
Bebeğimizin altına şeritleri poposunun altındaki bölüme gelecek şekilde temiz bir bez yerleştiririz. Pek çok bebek bezinde, bezin önünü gösteren renkli işaret ya da şekiller var. Bezi bağlamadan önce eğer pişik olan ya da tahriş olan yerler doktorumuzun pişik için önerdiği merhem ya da kremi uygulayabiliriz.  Ardından bezin ön kısmını, her iki ucu da eşit olacak şekilde bebeğimizin göbeğine doğru çekerek, bantları açıp yapıştıracağımız alana doğru çekerek bezi kapatabiliriz. Son olarak bezin kenarındaki fazlalığı bezin üzerine katlayıp, işaret parmağımızı bezin içine sokarak sıklığını kontrol edelim. Parmaklarının fazla zorlanmadan bezin içine girebilmesi gerekir.
Eğer özel olarak yeni doğan bezi kullanmıyorsak göbek bağının tahriş olmasını engellemek için bezin üst kısmını aşağı doğru kıvırabiliriz.

[Resim: bebek-altı-değiştirmek.png].

Bebeklerde İdrar yolu enfeksiyonun en önemli nedenlerinden biri, bez değiştirme esnasında yapılan hatalar. Bu nedenle alt temizliğini doğru yaptığımızdan emin olmalıyız.
Bu zaman dilimini özel, bebeğimizle iletişim kurduğumuz dakikalar olarak değerlendirebiliriz. Görünüş ve kokudan ötürü yüzümüzü ekşitmekten kaçınmalıyız, unutmayalım ki bebeğimiz her şeyin farkında. Dokunuşlarımızla ona sevgimizi ve şefkatimizi hissettirmeliyiz. Ayrıca bebeğimizin bir birey olduğunu unutamadan ve mahremiyet kavramını aşılayabilmek için kalabalık ortamlarda altını temizlememeye özen göstermeliyiz. Son olarak bez değiştirme işini bitirdikten sonra ellerimizi yıkamayı ihmal etmemeliyiz.

 Bebek bezi kaç saatte bir değiştirilmeli?

Bebek altı değiştirmek için belirlediğimiz zaman, kaka ve idrar durumuna göre farklılık gösterebilir. Bebeğimiz kaka yaptığında, gecikmeden altını değiştirmeliyiz. Kakadaki asit cildi tahriş edebilir. İdrarını yaptığında çok uzun saatler olmamak koşuluyla kısa bir süre bekleyebiliriz.

Özellikle yeni doğan döneminde bebekler sık sık idrar yaptıkları için ilk birkaç ay her 2-3 saatte bir bez değişimi yapmamız gerekebilir. 6. aydan sonra bebeğimizde bez değiştirme sıklığı günde 3 veya 4 kez olabilir.
Bebeğimizin alt değiştirme sırasında elinde oynayabileceği, seyredebileceği ya da dinleyebileceği herhangi bir oyalayıcı nesne olması bizim işimizi kolaylaştırabilir.

 

Bebek bakımı ile ilgili diğer yazılarımız için Bebek Bakımı kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.