Babalar Doğuma Girmeli mi?

[Resim: baba-ve-dogum.png]

Her anne adayı hamilelik günü en büyük heyecanı yaşar. O heyecanın yanında bir gerginlik, telaş da vardır. Bu süreçte kendilerine destek isterler. En çok desteğe ihtiyaç duyulan an da şüphesiz doğum anıdır. Eskiden anne adayları doğum yaparken baba adayları heyecanla dışarıda beklerlerdi. Fakat günümüzde bu olay bambaşka bir boyut aldı. Artık baba adayları da doğum esnasında anne adaylarının yanında olabiliyorlar. 

Peki baba adayının doğum esnasında anne adayı ile beraber olması hakkında anne adayları ne düşünüyor?

Bir kesim anne adayları, baba adayının bu zorlu süreçte yanında olmasını, doğumda desteğini en yakından hissetmek istediğini söylese de bir kesim anne adayları, doğum anında babanın yanlarında olmasını uygun bulmadığını söylüyorlar. Bazı baba adaylarının o süreci kaldıramayacağını, içinin elvermeyeceğini düşünenler de var tabii ki.  

Baba adayının doğuma girmesinin olumlu tarafları nelerdir? Onları inceleyelim:

Doğum sürecinde bebek ile en çok anne içli dışlı olup onu en derinden hisseder. Doğuma anne ile giren babalar doğum sırasındaki dışlanmışlık hissini yaşamıyorlar. 
Ayrıca babalar, anne adayına “Korkma, ben seninle ve bebeğimizle beraberim.” mesajı veriyorlar.
Böylece anne-baba arasındaki bağ da daha kuvvetleniyor ve aile bağı da güçleniyor. 

Doğuma giren baba adayının üstüne düşen görevler

Anne adayı doğum sürecinde çok telaşlı ve gergin baba adayının son derece sakin olması gerekir. Baba adayı ne kadar sakin olursa doğum hem anne adayı hem de baba adayı için daha kolay olur.
Baba adayı doğuma girdiğinde kimsenin işine karışmamalı ve doktorların kafasını karıştıracak, konsantrasyonunu bozacak davranışlarda bulunmamalıdır.
Doğuma girecek olan baba mümkünse o gün için hazırlıklı olmalıdır. Doğum çantası gibi hazırlıkları önceden yapmış olmalıdırlar.

Babanın doğuma girmesi annenin ısrarı doğrultusunda değil, anne ve babanın istek ve arzusu ile olmalıdır. Eğer anne, babanın doğumda bulunmasını istemiyorsa da baba bunu saygıyla karşılamalıdır. Karşılıklı anlayış ile anne ve baba için doğum süreci daha kolay ve sağlıklı geçecektir. 

Babalar Doğuma Girmeli Gebelik Hesaplama, Babalar Doğuma Girmeli Beta HCG, Babalar Doğuma Girmeli kız bebek isimleri, Babalar Doğuma Girmeli erkek bebek isimleri, Babalar Doğuma Girmeli Hafta Hafta Gebelik.
] }
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.