Bebeklerde Aşı Takvimi

Bebeklerde Aşı Takvimi

Bebek aşı takvimi ni takip etmek bebeğin sağlıklı bir hayat yaşaması için çok önemlidir. Sağlık bakanlığı aşı takvimi hangi dönemde bebeğin hangi aşıları olacağını düzenli göstermektedir. Siz de bebeğinizin bebeklerde aşı takvimi ni takip ederek bebeğinizin hastalanmasının önüne geçebilir ve sağlıklı bir hayata sahip olmasına yardımcı olabilirsiniz.

 

[Resim: aşı2.jpg]

Hepatit B

İnaktif bir aşıdır. İntramüsküler Uygulanır. Bebeklerde ilk dozu doğumda, ilk 72 saat tercihen 24 saat içinde uygulanmalıdır. Donmya en hassas aşıdır.

DabT-İPA-Hib

 Difteri, Aselüler Boğmaca, Tetanoz, İnaktif Polio, Hoefilus Influenza Tip b Aşısı (Beşli Karma Aşı)  İnaktif aşıdır.  En erken 6. haftadan itibaren  uygulanabilir. 5 yaş altına (59 ay kadar) uygulanır. İntramüsküler uygulanır.

KPA

Konjuge Pnömokok Aşısı – İnaktif bir aşıdır. 3 serotipe karşı etkilidir. İntramüsküler uygulanır. En Erken 6. haftadan itibaren uygulanır.

BCG

Canlı aşıdır, intradermal yapılır. 3 ay dolduktan sonra PPD sonucuna göre yapılır. 6 yaşından sonra yapılmasına gerek yoktur. Skar dokusu varsa ya da skar yok ama yapıldığına dair yazılı kayıt/belge varsa yapılmasına gerek yoktur. Işığa ve UV’ye hassastır.

KKK

Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak Aşısı – Canlı aşıdır. Subkutan olarak uygulanır. Kızamık antijeni içeren iki aşı arasında en az 4 hafta süre olmalıdır. Kızamıkçık antijeni içeren aşı uygulanan kişiler 4 hafta süre ile gebelikten korunmalıudır. Işığa ve UV’ye hassastır.

DaBT-İPA

Difteri, Aselüler Boğmaca, Tetanoz, İnaktif Polio Aşısı ( Dörtlü Karma Aşı) – İnaktif aşıdır. 13 yaş altına kadar uygulanır. İntramüsküler uygulanır.

OPA

Oral Polio Aşısı (Çocuk Felci Aşısı) – Canlı aşıdır. Ağızdan damla şeklinde uygulanır. Doğudan itibaren uygulanabilir. Yüksek ısıya en hassas aşıdır.

Td

Erişkin Tipi Difteri – Tetanoz Aşısı – İnaktif aşıdır. İntramüsküler uygulanır. 72 aydan itibaren uygulanabilir. Primer dozdan sonra 10 yılda bir tekrarı gerekir.

Hepatit A

İnaktif aşıdır. İntramüsküler uygulanır. En erken 12. ayda yapılır. İki doz arasındaen az 6 ay olmalıdır.

Su çiçeği

Canlı aşıdır. İntramüsküler uygulanır. En erken 12. aydan itibaren uygulanır.

R

Rapel (Pekiştirme)

 

  • Hamilelikte aşı hakkında detaylı bilgiye Hamilelikte Aşı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bebek sağlığı ile ilgili diğer yazılarımız için Bebek Sağlığı kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.