Hafta Hafta Gebelik – 9. Hafta Gebelik

[Resim: hafta9.png]

Hamileliğinizin birinci trimester döneminin son ayının ilk haftasına hoş geldiniz. Bebeğiniz bu haftanın sonunda bir embriyodan, fetüse dönüşecek. Hamileliğinizin 9.haftasında göz kapakları şekillenmeye devam etmekte ve göz kapakları açılıp kapanma hareketlerine hazırlanmakta. Kulakları gelişiyor. Damağındaki diş kökleri şekillenmeye devam ediyor. Minik bebeğinizin elleri artık 10 minik parmağa ayrılmış durumda.

Siz hala hareketlerini hissetmeseniz de, bebeğiniz artık daha aktif olmaya başladı. Kollarını ve bacaklarını hareket ettirebiliyor, kafasını çeviriyor ve ağzını açıp kapatabiliyor. Ağzında ve dilindeki tat tomurcukları şekillenmeye başladı. Size boncuk boncuk bakacak olan gözleri detaylı bir şekilde gelişirken, burnu da tanınır hale geldi.

Gebeliğinizin bu haftasında bebeğinizin beyni, kalbi, ciğerleri ve böbrekleri gelişimlerini sürdürmeye devam ediyor. Kasları ve kemikleri gelişmeye devam ediyor. Bu aşamada gelişen vücudunu vitamin D takviyesiyle desteklemek önemlidir.

[Resim: kiraz.png]

 

Bebeğin Boyu ve Ağırlığı

Hamileliğin 9. haftasında bebeğinizin boyu yaklaşık 22-25 mm, bir kiraz boyutundadır. Ağırlığı yaklaşık 2,5-3 gramdır.

 

Kalp atışı

Sizin kalp atışınızın iki katı olacak şekilde dakikada 160-180 atış yapan kalbin dört odası, geçen hafta oluşmuştu. Kalpteki kanın akmasını sağlayacak valfler oluştu.

[Resim: 9haftahamile.png]

Anne Adayındaki Değişiklikler

Karnınız şişmeye başlamadıysa da büyük ihtimalle artık hamile gibi hissediyorsunuz. Sadece sabah bulantıları değil duygusal olarak dengesiz hissetmeye de devam ediyor olabilirsiniz. Çoğu kadın 6-10 haftaya kadar yoğun dengesizlik hissedip, 2. trimestrda dengesizlik durumunun hafiflediğini, doğuma yaklaşıldığında ise tekrar yoğunlaştığını söylüyor. Bu değişime hazır olun Smile

Bebeğiniz içinizde geliştikçe sizin de bedeniniz ağırlaşmaya devam edecek ve bu süreçte yorgun hissedebilirsiniz.
Dinlenmek için her imkanı değerlendirip, uyku saatlerinizi yükseltmelisiniz.

Gebelik sürecinde hem kendi bedeniniz hem de bebeğiniz, tükettiğiniz besinlere karşı çok hassastır. Bu yüzden tükettiğiniz ve hazırladığınız besinlere özel itina göstermeyi ihmal etmeyiniz.

Hamilelikte bebek gelişimi ile ilgili diğer yazılarımız için Hafta Hafta Hamilelik kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

] }
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.