] }

8 Aylık Bebek Gelişimi – Bebeğim 8 Aylık!

8 Aylık Bebek Gelişimi – Bebeğim 8 Aylık!
[Resim: 8ay.png]

8 AYLIK OLDUM!

Bebeğimizin gelişiminde sekizinci ay, büyüme ve gelişmenin hızla devam ettiği, bebeğimizin merak ve ilgisinin gözle görülür şekilde arttığı önemli bir aydır

8 Aylık Bebek Gelişimi

8. ay ile birlikte bebeğimizde göreceğimiz en önemli gelişme dil gelişimidir. Bebeğimiz sesli harfler ile sessiz harfleri bir arada kullanmaya başlayarak anne, baba, dada gibi ilk kelimelerini oluşturmaya başlayabilir. Bu kelimeler önceki aylardan farklı olarak gerçek anlamlar taşır. Dil gelişimini hızlandırmak için bebeğimizle sürekli olarak diyalog kurmamızın ve konuşurken onu dinlememizin faydası vardır.
Anne, baba ve olarak birlikte olduğu aile bireyleri bebeğimiz için çok önemli bir yere sahip olacağından; önceki aylarda çok sosyal olan ve yabancılardan hiç çekinmeyen bebeğimiz bir miktar içine kapanma ve yabancılardan korkma gibi davranışlar gözlenebilir. Gelişim döneminin bir parçası olan bu durum oldukça normaldir ve bebeğimizin olgunlaşmaya başladığını gösterir.

8. ay ile birlikte bebeğimizin uyku düzeni gelişecektir, gece uyuyup sabah uyanmaya başlar. Gün içerisinde 1-2 adet birkaç saatlik gündüz uykusu ile birlikte günlük uyku ihtiyacını kolaylıkla tamamlar. El ve göz koordinasyonunun gelişimi oldukça belirgindir. Önceki aylarda bebeğimizin dikkatini çekmesi mümkün olmayan uzaktaki nesneler (örneğin odanın diğer ucundaki bir oyuncak) bu ay ile birlikte bebek tarafından fark edilebilir. Uzakta ilgisini çeken bu oyuncağı gidip almak ve oynamak isteyebilir.
3. ayda başlayan dokunma duyusunu keşfetme isteği 8. ayda da oldukça belirgindir ve bebeğimiz farklı dokulara sahip nesnelere dokunmaktan keyif almaya başlayacaktır. Buna ek olarak nesnelerin kalıcılığı fark etmeye başlayarak herhangi bir nesnenin onun görüş açısından çıkması veya uzakta olması ile yok olmadığını keşfeder bu yüzden oyuncaklarını sık sık yere atacaktır.
8. aya ulaşmış olan bebeklerin büyük bir kısmının doğum ağırlığını yaklaşık olarak iki kat artırmış olması beklenir.

[Resim: ay8.png]

8 Aylık Bebekte Zihinsel ve Motor Beceriler

8 aylık olan bebeğimizde gelişim adına atılan en önemli adımlardan bir tanesi desteksiz olarak oturabilmeye başlamasıdır. Uzaktaki oyuncaklara uzanmaya çalışırken vücudunun dengesini sağlamakta zorlanan bebeğiniz günden güne daha kararlı hareketler sergilemeye başlar. Bu gelişimi desteklemek için sevdiği oyuncakları onun biraz zorlanarak ulaşabileceği uzaklıkta bir yere bırakabilirsiniz. Motor becerileri hızla gelişen bebeğe bir kaşık vermek onun oyun oynamasını ve eğlenmesini sağlarken aynı zamanda kendi kendine yemek yemeye başlaması için gerekli fiziksel becerileri edinmesine de yardımcı olur. Aynı zamanda bizim bebeğimizle birlikte zaman geçirmemiz ve birlikte oyunlar oynamamız da motor becerilerin gelişmesi üzerinde oldukça etkilidir.

8 Aylık Bebek Beslenmesi

Ortalama 6. ay ile birlikte ek gıda almaya başlamış olan bebeğimizin 8. aya ulaşılması ile birlikte birçok besin türü denemiş ve bebeğimizin kendi beslenme planı önemli ölçüde oluşmuştur. Özellikle parmak gıdalar olarak tanımlanan bebeğimizin kendi kendine eline alarak tüketebileceği taze sebze ve meyveler bebeğin sağlıklı beslenmesi, çene gelişimi ile motor becerilerinin gelişimi gibi konularda önemli bir yere sahiptir. Bebeğimizin tüketeceği tüm besinler ev ortamında, doğal ve taze ürünler kullanılarak uygun pişirme yöntemleri ile hazırlanmalıyız.

Ay ay bebek gelişimi ile ilgili diğer yazılarımız için Ay Ay Bebek Gelişimi kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Bilgi niteliğindedir. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza başvurunuz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.